Johnas Kerry taps pirmuoju JAV diplomatijos vadovu, aplankiusiu Kubą

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry penktadienį įsiamžins istorijoje kaip pirmasis nuo 1945 metų Amerikos diplomatijos vadovas, aplankęs Havaną – komunistinės Kubos sostinę.
JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry
JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Jo kelionės uždavinys – vėl iškelti žvaigždėtą ir dryžuotą vėliavą virš naujai atidarytos JAV ambasados ir įtvirtinti ilgai atidėliotą dvišalių santykių atkūrimą, kuris buvo įšaldytas dešimtmečius po Šaltojo karo pabaigos.

J.Kerry kaimyninėje saloje viešės tik kelias valandas, bet per tą laiką jis turės galimybę aptarti svarbiausias problemas santykių normalizavimo procese, tokius kaip Vašingtono tebevykdomas prekybos embargas ir JAV karinės bazės Gvantanamo įlankoje statusas.

Diplomatijos vadovas taip pat turės progą šiek tiek atitolti nuo oficialiosios Havanos ir susitikti su disidentais, su nerimu žvelgiančiais į dabartinius pokyčius.

Jis netgi pažadėjo pasivaikščioti sostinės gatvėmis ir susitikti su paprastais kubiečiais.

„Leisiuosi į atvirą, laisvą pasivaikščiojimą Havanos senamiestyje“, – J.Kerry sakė ispanų kalba transliuojančiai JAV televizijai „Telemundo“ prieš išvykdamas.

„Leisiuosi į atvirą, laisvą pasivaikščiojimą Havanos senamiestyje“, – J.Kerry sakė ispanų kalba transliuojančiai JAV televizijai „Telemundo“ prieš išvykdamas.

Tokiu atveju J.Kerry išeis iš didelio betoninio ir stiklinio JAV atstovybės pastato šalia Malekono pajūrio krantinės, dabar pertvarkyto į visavertę ambasadą, ir vaikštinės turistų pamėgtame kolonijinių laikų architektūros kvartale.

Pareigūnai sakė, kad po ceremonijos ambasadoje ir pasivaikščiojimo J.Kerry susitiks JAV atstovybės vadovo rezidencijoje su Kubos pareigūnais, verslininkais, menininkais, aktyvistais ir disidentais.

„Normalizavimas yra procesas. Mes tai labai aiškiai sakėme“, – pabrėžė Valstybės departamento atstovo pavaduotojas Markas Toneris.

„Aišku, penktadienį mes atliksime dar vieną žingsnį šiame procese, iškeldami vėliavą po 54 metų pertraukos, – pridūrė jis. – Mes labai aiškiai sakėme, kad tai nepašalina visų iššūkių šiuose ryšiuose, bet suteiks mums galimybę tiesiogiai kalbėtis su Kubos vyriausybe.“

Vašingtonas ir Havana iš naujo atidarė savo ambasadas liepos 20 dieną, praėjus 54 metams po to, kai diplomatiniai santykiai buvo nutraukti, įsibėgėjus Šaltajam karui tarp Vakarų šalių ir komunistinio bloko.

Diplomatinių santykių atkūrimas yra svarbus žingsnis normalizavimo procese, apie kurį pernai gruodį pirmąkart paskelbė JAV prezidentas Barackas Obama ir Kubos lyderis Raulis Castro.

Kubos užsienio reikalų ministras Bruno Rodriguezas praeito mėnesio pabaigoje vadovavo savo šalies ambasados pakartotinio atidarymo ceremonijai Vašingtone, o R.Castro ir B.Obama buvo susitikę balandį Panamoje vykusio Amerikos šalių viršūnių susitikimo kuluaruose.

JAV administracija taip pat pašalino Kubą iš „terorizmą remiančių šalių“ sąrašo, atverdama kelią tolesniam prekybos ir diplomatinių sankcijų švelninimui. Tačiau šį atšilimą kai kurie vertina kritiškai.

B.Obamos oponentai respublikonai kaltina jį per sparčiai mažinant spaudimą Kubai, kuri dar nėra demokratinė valstybė, o kubiečiai disidentai, įpratę prie Vašingtono palaikymo, baiminasi likti izoliuoti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai