Metinė prenumerata tik 7,99 Eur! Karūnuokite savaitgalį kokybišku turiniu.
Išbandyti

Joe Bidenas užbaigė Donaldo Trumpo erą: „Atėjo laikas Amerikai susivienyti. Ir sveikti“

Demokratų kandidatas Joe Bidenas šeštadienį buvo paskelbtas laimėjusiu JAV prezidento rinkimus, įveikdamas Donaldą Trumpą ir užbaigdamas laikmetį, sukrėtusį pasaulį ir suskaldžiusį Ameriką labiausiai per kelis pastaruosius dešimtmečius. Savo pirmajame pareiškime išrinktasis prezidentas J.Bidenas pažadėjo būsiąs „visų amerikiečių prezidentas – ar balsavote už mane, ar ne“. Tikimasi, kad jis kreipsis į tautą 20 val. vietos (sekmadienį 3 val. Lietuvos laiku) iš Vilmingtono miesto Delavere, kuriame gyvena.
Joe Bidenas ir Kamala Harris
Joe Bidenas ir Kamala Harris / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Amerika, man garbė, kad pasirinkai mane vadovauti mūsų didžiai šaliai, – per „Twitter“ parašė J.Bidenas. – Priešakyje mūsų laukia sunkus darbas, bet pažadu jums: būsiu visų amerikiečių prezidentas – ar balsavote už mane, ar ne. Pateisinsiu pasitikėjimą, kurį į mane sudėjote.“

Net ir „Iškilus beprecedenčių kliūčių balsavo rekordinis skaičius amerikiečių“, vėliau paskelbtame elektroniniame laiške rašė J.Bidenas ir pridūrė, kad tai dar kartą įrodo, jog „demokratija plaka giliai Amerikos širdyje“.

„Pasibaigus kampanijai laikas palikti pyktį ir griežtą retoriką praeityje ir susivienyti kaip tautai, – pabrėžė jis. – Atėjo laikas Amerikai susivienyti. Ir sveikti.“

D.Trumpas, tapsiantis pirmuoju vieną kadenciją dirbusiu prezidentu po George'o H.W.Busho praeito amžiaus 10-ame dešimtmetyje, atsisakė pripažinti varžovo pergalę, kai JAV didžiosios televizijos paskelbė, jog laimėjo J.Bidenas.

„Visi žinome, kodėl Joe Bidenas skubina klaidinamai vaizduoti save laimėtoju ir kodėl jo sąjungininkės žiniasklaidos priemonės taip uoliai stengiasi jam padėti: jie nenori, kad tiesa būtų atskleista“, – pareiškė D. Trumpas, atvykęs į savo golfo klubą Virdžinijoje, pirmąkart palikęs Baltuosius rūmus po rinkimų dienos antradienį.

„Paprastas faktas – kad šie rinkimai toli gražu nesibaigė“, – pridūrė prezidentas.

Iki šiol nebuvo pateikta jokių įrodymų, pagrindžiančių D.Trumpo beprecedenčius pareiškimus apie JAV rinkimų masinį klastojimą.

Antradienį balsavimas vyko be jokių pranešimų apie rimtus incidentus ar netgi kokius nors techninius sutrikimus, nors rinkimai buvo organizuoti šalyje siaučiant vis dar nesuvaldytai COVID-19 epidemijai ir tvyrant didžiulei politinei įtampai.

Balsų skaičiavimui baigiantis tapo akivaizdu, kad J.Bidenas įgijo nepanaikinamą persvarą. Šeštadienį ryte didėjęs demokrato pranašumas itin svarbioje Pensilvanijos valstijoje prieš pietus tapo nebeginčijamas, ir tai užbaigė keturias įtempto laukimo dienas bei leido televizijos kanalų specializuotiems duomenų analitikams paskelbti galutinės rinkimų baigties prognozę, – kaip nutinka per kiekvienus JAV rinkimus.

Neįveikiama persvara

Televizijos CNN, „Fox News“, „NBC News“ ir kiti kanalai paskelbė J. Bideno pergalę jam užsitikrinus 20-ies Pensilvanijos rinkikų balsus.

Anksčiau šeštadienį J.Bidenas turėjo mažiausiai 253 rinkikų balsus, todėl pergalė Pensilvanijoje šį skaičių padidino iki 273. Kad laimėtų rinkimus, bet kuris kandidatas turėjo gauti ne mažiau kaip 270 Rinkikų kolegijos narių balsų.

Vėliau buvo paskelbta demokrato pergalė Nevadoje, tad bendras J.Bideną palaikysiančių rinkikų skaičius išaugo iki 279.

Kai kurie JAV žiniasklaidos kanalai taip pat pripažino jo pergalę Arizonoje – tokiu atveju J.Bidenas turėtų 290 rinkikų balsų.

J.Bidenas yra aiškiai laimėjęs 24 iš 50 valstijų, įskaitant Delaverą ir tokias daug gyventojų turinčias valstijas kaip Kalifornija, Niujorkas, taip pat JAV sostinę.

Buvęs viceprezidentas sugebėjo laimėti keturiose valstijose, kuriose 2016 metais triumfavo D.Trumpas – Mičigane, Pensilvanijoje, Viskonsine ir, pasak dviejų kanalų, Arizonoje.

Zumapress / Scanpix nuotr./Donaldas Trumpas
Zumapress / Scanpix nuotr./Donaldas Trumpas

JAV žiniasklaida prognozavo, kad D.Trumpas laimės 23 valstijose, įskaitant itin svarbias Floridą ir Teksasą, taip pat Indianą, Kentukį, Misūrį ir Ohają. Visose šiose valstijose jis taip pat laimėjo 2016-aisiais.

Iki šiol laimėtojas nėra išaiškėjęs trijose valstijose – Aliaskoje, Džordžijoje ir Šiaurės Karolinoje. Vis dėlto J.Bideno persvara dabar jau nebeįveikiama.

Kalbant apie Arizoną, „Fox News“ ir naujienų agentūra „The Associated Press“ jau anksčiau paskelbė šioje valstijoje laimėjus J.Bideną. Vis dėlto kiti kanalai, įskaitant CNN ir „NBC News“ laikėsi atsargesnės pozicijos ir manė, kad šioje valstijoje tebevyksta įtemptos grumtynės.

Penkių Nebraskos rinkikų balsai bus paskirstyti: keturi atiteks D.Trumpui, o likęs – J.Bidenui. Meine laimėjo J.Bidenas, bet jam atiteko tik trys iš keturių rinkikų balsų, o ketvirtasis atiteks D.Trumpui.

Spontaniškos linksmybės

Ilgametis senatorius ir buvęs prezidento Baracko Obamos administracijos viceprezidentas J.Bidenas pažadėjo dėti visas pastangas, kad būtų suvaldyta koronaviruso pandemija. Jis taip pat žadėjo atkurti tradicinę JAV diplomatiją po D.Trumpo dramatiško posūkio į vienašališką nacionalizmą.

„Scanpix“/AP nuotr./Barackas Obama ir Joe Bidenas
„Scanpix“/AP nuotr./Barackas Obama ir Joe Bidenas

Jungtinės Karalystės, Kanados, Vokietijos ir Airijos lyderiai buvo tarp pirmųjų, pasiuntusių išrinktajam prezidentui savo sveikinimus.

77 metų J.Bidenas, vėliau šį mėnesį švęsiantis 78-ąjį gimtadienį, taps seniausiu kada nors JAV prezidento postą užėmusiu žmogumi, kai bus prisaikdintas sausio 20 dieną.

Jo rinkimų kampanijos partnerė Kamala Harris pateks į istoriją kaip pirmoji viceprezidentės postą užėmusis moteris, juodaodė ir pietų azijietė. 56 metų Kalifornijos senatorė turės geras galimybes mėginti pakeisti J. Bideną kaip pirmoji moteris, tapusi Ovaliojo kabineto šeimininke.

Išrinktoji viceprezidentė per „Twitter“ parašė: „Šių rinkimų esmė daug didesnė negu @JoeBiden arba aš. Jų esmė – Amerikos siela ir mūsų noras dėl jos kovoti.“

„Priešakyje turime daug darbo. Pradėkime“, – pridūrė ji.

Vašingtone daugybė žmonių spontaniškai pasipylė į gatves švęsi. Automobilių vairuotojai spaudė garso signalus; keli tūkstančiai susijaudinusių žmonių susirinko netoli Baltųjų rūmų esančioje aikštėje „Juodųjų gyvybės svarbios“, pervadintos birželį išsiplėtus judėjimui prieš rasizmą ir policijos žiaurumą.

„Praėjo tiek daug metų iki šios dienos, kad tai įvyktų“, – sakė 24 metų programinės įrangos inžinierius Jackas Nugentas.

Panašios scenos buvo stebimos Niujorke – D.Trumpo gimtajame mieste ir demokratų tvirtovėje, panašiai kaip Vašingtonas.

Kai D. Trumpas vėliau šeštadienį sugrįžo į Baltuosius rūmus po išvykos į golfo klubą, prezidento kortežas pravažiavo arti aikštės „Juodųjų gyvybės svarbios“, kur didžiulė minia šventė jo pralaimėjimą.

D.Trumpo įniršis

Respublikonas, savo spaudos konferencijų maratonais, tviterio žinučių tvanu ir audringais rinkimų kampanijos mitingais pastaruosius ketverius metus kūrė nuolat įtemptą ir triukšmingą atmosferą namuose ir užsienyje. Po rinkimų jis tęsė tą patį kursą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas

Sujaukęs JAV politikos normas visais įmanomais lygiais jis tapo pirmuoju prezidentu, atvirai atsisakiusiu pripažinti rinkimų rezultatus.

Anksčiau šeštadienį D.Trumpas pirmąkart po rinkimų dienos išvyko iš Baltųjų rūmų žaisti golfo, per „Twitter“ paskelbęs: „AŠ LAIMĖJAU ŠIUOS RINKIMUS, DIDELIU SKIRTUMU!“

Vėliau, savo privačiame golfo klube, jis pareiškė, kad J.Bidenas ir JAV žiniasklaida, kurią D.Trumpas per savo kadenciją vadino „tautos priešu“, tyčia manipuliuoja rinkimų rezultatais.

Tačiau nepaisant D.Trumpo kampanijos skundų teismams, akivaizdu, kad nors valstijoms reikės dar kelių dienų balsavimo rezultatams oficialiai patvirtinti, rinkimų baigtis jau yra akivaizdi, sprendžiant iš negalutinių rezultatų.

„Donaldas Trumpas nesprendžia rinkimų laimėtojo“, – žurnalistams Vilmingtone sakė aukšto rango J.Bideno patarėja Symone Sanders .„Sprendžia žmonės, sprendžia šalies rinkėjai – kaip jau seniai sakėme. Ir rinkėjai labai aiškiai pasirinko“, – pridūrė ji.

Centristas susiskaldymo laikais

J.Bidenas, per šiuos rinkimus gavo daugiau kaip 74 mln. balsų – daugiau nei bet kuris kandidatas į prezidentus. Šis triumfas buvo jo svarbiausias pasiekimas per pusę šimtmečio trukusį darbą JAV politikoje, įskaitant aštuonerius metus B. Obamos viceprezidento poste. Buvęs jo viršininkas, pirmasis juodaodis Jungtinių Valstijų vadovas, asmeniškai pagyrė šią „istorinę ir ryžtingą“ pergalę.

Rinkimuose dalyvavo, kaip rodo preliminarūs vertino, beprecedenti skaičius piliečių – apie 160 milijonų. Dauguma jų pasirinko J.Bideno žadamą ramybę, o ne D. Trumpo neprognozuojamą būdą.

Būdamas senojo sukirpimo centristas, J.Bidenas nesužavėjo energingo Demokratų partijos kairio sparno, bet nemaža šių rinkėjų dalis balsavo už K.Harris, kai ji buvo pasirinkta kandididate į viceprezidento postą.

Nors ir yra karjeros politikas, kuriuos daugelis mūsų dienomis vertina skeptiškai, J.Bidenas nemažai visuomenės daliai atrodo patrauklus veikėjas, taip pat atrodantis itin žmogiškas po savo žmonos ir dukters mirties per eismo įvykį 1972 metais, o dar po keturių dešimtmečių netekęs sūnaus, pralaimėjusio kovą su smegenų vėžiu.

Vis dėlto, nors uoliai žadėjo atkurti Amerikos „sielą“, J.Bidenas paveldės itin susiskaldžiusią, įtūžusią šalį.

Amerikiečiai išlieka smarkiai susipriešinę po rinkimų kampanijos, per kurią D.Trumpas sąmoningai kurstė aistras dėl daugelio šaliai opių klausimų, įskaitant problemas dėl rasizmo, imigracijos ir ginkluoto smurto.

Nors kritikai linkę laikyti D.Trumpo kadenciją nukrypimu nuo normos, jis šįkart gavo apie 70 mln. rinkėjų balsų. Daugelis už jį balsavusių galbūt asmeniškai nemėgsta D.Trumpo, bet laiko demokratus atitrūkusius nuo Amerikos tradicinių vertybių.

Ši nesupratimo praraja tarp abiejų Amerikų tikriausiai tęsis Kongrese, grasindama J.Bideno gebėjimui vadovauti ekonomikos nuosmukio ir besiplečiančios koronaviruso krizės laikais.

Pažeminimas

D.Trumpui pralaimėjimas ir pasitraukimas iš Baltųjų rūmų per valdžios perdavimo ceremoniją sausio 20-ąją visų pirma bus asmeninis pažeminimas.

Jis sukrėtė šalį ir pasaulį savo netikėta pergale 2016-aisiais, kai visiškas politikos naujokas per savo pirmąjį bandymą įveikė demokratų veteranę Hillary Clinton.

Vėliau didžioji dalis jo administracijos atrodė nepavaldi įprastiems politikos dėsniams.

D.Trumpo šoumeniškas vadovavimo vyriausybei stilius padarė jį bene labiausiai stebimu – ir kontroversiškiausiu – žmogumi mūsų planetoje.

Jis atlaikė apkaltos procesą, pamindavo diplomatines normas ir itin aktyviai reiškėsi žiniasklaidoje, įskaitant socialinius tinklu, ko paprasti amerikiečiai dar niekuomet nebuvo patyrę.

Buvęs televizijos realybės šou žvaigždė ir garsus nekilnojamojo turto vystytojas sudarė įspūdį žmogaus, visuomet gaunančio, ko nori.

Savo šalininkų minioms per mitingus D.Trumpas mėgdavo girtis: „Mes tiek daug laimėsime, kad jums iki gyvo kaulo atsibos pergalės.“ Na, o žmonėms, kurie jam neįtikdavo, prezidentas visuomet būdavo parengęs epitetą „nevykėlis“.

Dabar pralaimėjo jis pats – ir galbūt to baiminosi nuo pat rinkimų dienos ryto.

„Laimėti lengva, – atsidarius balsavimo apylinkėms samprotavo D.Trumpas. – Pralaimėti niekada nebūna lengva. Man – ne.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pastatus įdomiais daro ne tik fasadai: kodėl svarbu, kad jie galėtų pasakoti istorijas?
Reklama
Gal pats metas dalyvauti „Saulėlydžio“ sagos maratone? Visos dalys jau „Telia Play“ platformoje
Reklama
Parama gamtai gali būti ir tvaresnė, ir stilinga: „Lidl“ ir Lietuvos jūrų muziejus pristato unikalią suvenyrų kolekciją
Reklama
Išmanūs transporto infrastruktūros sprendimai – naujasis pažangos etapas pasitelkiant 5G
Užsisakykite
15min naujienlaiškius