Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

JT: 2018 metais perkeltųjų asmenų pasaulyje skaičius priartėjo prie 71 mln.

Žmonių, bėgančių nuo karo, persekiojimo ir konfliktų skaičius 2018 m. perkopė 70 milijonų, tačiau net ir šis rekordinis skaičius neparodo tikrosios pabėgėlių ir prieglobsčio prašytojų padėties, trečiadienį paskelbė Jungtinės Tautos.
Pabėgėliai
Pabėgėliai / „Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr.

JT pabėgėlių agentūros (UNHCR) metiniame pranešime dėl pasaulinių tendencijų nurodoma, kad 2018 metų pabaigoje pasaulyje buvo beveik 70,8 mln. priverstinai perkeltų žmonių. Be to, šis skaičius įvardijamas kaip „konservatyvus“, nes veikiausiai nepakankamai įvertintas žmonių, pabėgusių iš krizės apimtos Venesuelos

Padėtį geriau suprasti padeda faktas, kad 2017 metų pabaigoje dėl smurto arba persekiojimų priverstų persikelti kitur žmonių buvo suskaičiuota 68,5 milijono.

Pastarąjį padidėjimą daugiau kaip dviem milijonais UNHCR iš dalies sieja su konfliktu tarp Etiopijos etninių bendruomenių ir krize Venesueloje. Iš pastarosios šalies kiekvieną dieną tūkstančiai žmonių išvyksta dėl gilios ekonomikos krizės, sukėlusios būtiniausių maisto produktų ir vaistų stygių.

Manoma, kad nuo 2016 metų pradžios Venesuelą paliko apie 3,3 mln. žmonių, nurodė Jungtinės Tautos.

UNHCR vadovas Filippo Grandi žurnalistams Ženevoje sakė, kad į minėtą 70,8 mln. perkeltųjų skaičių patenka tik venesueliečiai, oficialiai pasiprašę prieglobsčio. Tokių buvo apytikriai pusė milijono.

Per pastaruosius 20 metų priverstinai perkeltų žmonių pasaulyje padaugėjo dvigubai. Šiuo metu jų skaičius yra didesnis negu visų Tailando gyventojų.

Pasak F. Grandi, pasaulinės tendencijos veda „klaidinga kryptimi".

Konfliktai nesiliauja

Pagal žmogaus teisių organizacijos „Amnesty International“ apibrėžimą, pabėgėlis yra asmuo, pasitraukęs iš savo šalies ir negalintis arba nenorintis grįžti dėl konflikto arba persekiojimų baimės.

UNHCR pranešime nurodoma, kad 41,3 mln. žmonių yra šalies viduje perkelti asmenys, 25,9 mln. – pabėgėliai ir 3,5 mln. – prieglobsčio prašytojai, laukiantys sprendimo dėl pateiktų prašymų taikyti jiems oficialias pabėgėlių apsaugos priemones.

Daugiausiai šalies viduje perkeltų žmonių (vidaus pabėgėlių) yra nuo 2011 metų konflikto krečiamoje Sirijoje ir dešimtmečius smurto persekiojamoje Kolombijoje, nurodo UNHCR.

Pabėgėlių grupėje esama 5,5 mln. palestiniečių, išsibarsčiusių daugelyje šalių, įskaitant Libaną ir Jordaniją.

Geriausia pabėgėlių problemos sprendimo galimybė – sudaryti sąlygas jiems grįžti namo, kai padėtis gimtojoje šalyje stabilizuojasi. Tačiau F. Grandi atkreipė dėmesį, kad 20 proc. pabėgėlių gyvena užsienyje jau ilgiau kaip du dešimtmečius.

„Tapome beveik nepajėgūs kurti taiką“, – sakė UNHCR vadovas.

„Tiesa, kad nauji konfliktai, naujos situacijos sukuria pabėgėlių..., (bet) senieji niekada neišsprendžiami, – pridūrė jis. – Ar prisimenate, kada buvo išspręstas koks nors vėliausias konfliktas?“

Pagyrimai Vokietijai

UNHCR kai kada ragindavo nevartoti termino "pabėgėlių krizė", ypač kai jis būdavo taikomas per Viduržemio jūrą į Europą atvykstančių žmonių antplūdžiui.

Agentūra argumentuoja, kad masinė migracija kelia rimtų iššūkių, bet ji gali būti valdoma, ypač turtingesnių valstybių.

F.Grandi gyrė Vokietiją už jos pastangas priimti migrantus ir "demistifikuoti" pareiškimus, kad migracija yra nevaldomas proceas, "netgi kai skaičiai yra labai dideli".

„Šie skaičiai tik patvirtina jau kurį laiką didėjantį kiekį žmonių, kuriems reikia prieglobsčio nuo karo, konfliktų ir persekiojimų. Nors kalbos apie pabėgėlius ir migrantus dažnai yra skaldančios, taip pat galime pastebėti didėjantį dosnumą ir solidarumą, ypač bendruomenėse, kurios yra priėmusios nemažą kiekį pabėgėlių. Taip pat matome beprecedentį naujų veikėjų įsitraukimą, įskaitant visuomeninius plėtros veikėjus, privatų verslą ir individualius asmenis, kurie ne tik atspindi Pasaulinio susitarimo dėl pabėgėlių dvasią, bet ir jai atstovauja“ – sakė jis. – Turime tęsti darbą pagal šiuos teigiamus pavyzdžius ir stiprinti solidarumą su tūkstančiais nekaltų žmonių, kurie kasdien yra priverčiami bėgti iš savo namų.“

"Paprastai nemėgstu girti arba kritikuoti, bet manau, kad šiuo atveju norėčiau pagirti Vokietiją, už tai, ką ji yra nuveikusi", – F. Grandi kalbėjo Ženevoje, prieš paskelbiant UNHCR ataskaitą Berlyne.

Jis atkreipė dėmesį, kad Vokietijos kanclerei Angelai Merkel už savo atvirumą migracijai teko sumokėti didelę politinę kainą, ir argumentavo, kad dėl to jos veiksmai yra "tik dar drąsesni".

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos