JT ekspertai ragina tirti karo nusikaltimus Izraelyje ir Palestiniečių teritorijose

Jungtinių Tautų ekspertai pirmadienį paragino atlikti nepriklausomus tyrimus dėl įtariamų karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui, nuo spalio 7-osios įvykdytų Izraelyje ir Palestiniečių teritorijose.
AP-Scanpix nuotr.
AP-Scanpix nuotr.

JT specialusis pranešėjas neteisminių egzekucijų klausimais Morrisas Tidballas-Binzas (Morisas Tidbalas-Binsas) ir specialioji pranešėja kankinimų klausimais Alice Jill Edwards (Elis Džil Edvards) paskelbtame bendrame pareiškime pabrėžė skubių, skaidrių ir nepriklausomų tyrimų bei atskaitomybės būtinybę.

„Nepriklausomiems tyrėjams privalu suteikti būtinus išteklius, paramą ir galimybes patekti, kurių reikia norint atlikti skubius, nuodugnius ir nešališkus nusikaltimų, kaip įtariama, įvykdytų visų konflikto šalių, tyrimus“, – sakoma pareiškime.

„Pareiga tirti karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui, įskaitant bet kokius neteisminių egzekucijų, kankinimų ar kitų šiurkščių žmogaus orumo pažeidimų aktus, yra viena pagrindinių teisinių prievolių“, – pažymėjo ekspertai.

Pareiškimas pasirodė per Izraelio ir „Hamas“ keturių dienų paliaubas. Spalio 7 dieną „Hamas“ surengė išpuolį prieš žydų valstybę, per kurį, pasak Izraelio pareigūnų, žuvo 1,2 tūkst. žmonių, daugiausia civilių.

Atsakydamas į šią daugiausiai aukų pareikalavusią ataką per šalies istoriją, Izraelis pradėjo puolimą Gazos Ruože, kad sunaikintų „Hamas“. Palestiniečių kovotojų grupuotės kontroliuojamos vyriausybės Gazos Ruože duomenimis, šioje teritorijoje žuvo beveik 15 tūkst. žmonių, daugiausia civilių.

Minimus nepriklausomus ekspertus paskyrė JT Žmogaus teisių taryba, bet jie nekalba JT vardu.

Jų pareiškime tarptautinė bendruomenė raginama užtikrinti, kad visi tie, kas yra atsakingi už rimčiausius teisių pažeidimus, ypač vadovaujantieji asmenys, būtų skubiai patraukti atsakomybėn.

Ekspertai pažymėjo, kad karo nusikaltimams ir nusikaltimams žmoniškumui senaties termino nėra ir kad jiems taikoma visuotinė jurisdikcija.

Tai reiškia, kad bet kurios šalies teismai gali teisti už tokius nusikaltimus, nepriklausomai nuo kaltininkų pilietybės ir šalies, kurioje buvo įvykdyti nusikaltimai.

„Skatiname visas šalis aktyviai siekti identifikuoti pagrindinius įtariamuosius ir padėti palengvinti baudžiamuosius persekiojimus pagal tarpusavio teisinės pagalbos principą“, – pridūrė ekspertai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų