JT ekspertai: su Gvantanamo kaliniais elgiamasi nežmoniškai ir žeminančiai

JAV kariniame kalėjime apsilankę Jungtinių Tautų ekspertai pirmadienį pareiškė, kad elgesys su paskutiniais 30 Gvantanamo kalėjimo kalinių yra nežmoniškas ir žeminantis.
Gvantanamo kalėjimas
Gvantanamo kalėjimas / „AP“/„Scanpix“

JT specialioji pranešėja kovos su terorizmu ir žmogaus teisių klausimais Fionnuala Ni Aolain teigė, kad JAV karinio jūrų laivyno bazėje Gvantanamo įlankoje, Kuboje, esančiame kalėjime netinkamai elgiamasi su kaliniais – pažeidžiamos jų pagrindinės teisės ir laisvės.

F.Ni Aolain nurodė, kad šiame kalėjime kaliniai buvo daug kartų išnaudojami, prievarta iškeldinami iš kamerų, jiems buvo prastai teikiama medicininė ir psichikos sveikatos priežiūra.

Spaudos konferencijoje ji pabrėžė, kad sulaikytieji neturi galimybės susitikti ar susisiekti su savo šeimos nariais.

„Mano vertinimu, visų šių veiksmų ir neveikimo... visuma prilygsta nuolatiniam žiauriam, nežmoniškam ir žeminančiam elgesiui pagal tarptautinę teisę“, – sakė F.Ni Aolain.

F.Ni Aolain ir jos komanda į Gvantanamą atvyko šių metų vasarį. Iki tol du dešimtmečius nei vienam JT teisių ekspertui nebuvo pavykę apsilankyti šiame kalėjime.

Pristatydama grupės ataskaitą ji nurodė, kad Vašingtonas vis dar neišsprendė sulaikytųjų teisių pažeidimo: jų slapto sulaikymo ir perdavimo į Gvantanamo kalėjimą tūkstantmečio pradžioje ir tai, kad daugelis jų pirmaisiais metais po Rugsėjo 11-osios išpuolių buvo kankinami JAV operatyvininkų.

Kelerius metus planuojami teismo procesai jau kelerius metus stringa dėl abejonių, ar šie asmenys gali sulaukti teisingumo, jei jie buvo kankinami.

F.Ni Aolain pridūrė, kad tai būtų nesąžininga Rugsėjo 11-osios išpuolių aukų atžvilgiu.

„Sistemingas perdavinėjimas ir kankinimas įvairiose (įskaitant juodąsias) vietose ir vėliau Gvantanamo įlankoje, Kuboje... yra didžiausia kliūtis įgyvendinti aukų teises į teisingumą ir atsakomybę“, – sakė JT specialioji pranešėja.

Vis dėlto ji sveikino JAV prezidento Joe Bideno administracijos palankumą leisti jos komandai apsilankyti Gvantaname ir ištirti, kaip elgiamasi su kaliniais, kurių anksčiau buvo beveik 800.

„Nedaugelis valstybių pasižymi tokia drąsa“, – sakė ji.

Nepaisant to, jos teigimu, kalėjimo, kuris lieka už JAV teisingumo sistemos ribų, uždarymas išlieka prioritetu.

F.Ni Aolain nurodė, kad JAV turi užtikrinti atsakomybę už visus tarptautinės teisės pažeidimus tiek terorizmo aukoms ir jų šeimoms, tiek esamiems ir buvusiems kaliniams.

Pasak jos, atskaitomybė apima atsiprašymą ir visišką žalos atlyginimą.

JAV pasiuntinė JT Žmogaus teisių taryboje Ženevoje Michele Taylor pareiškė, kad Vašingtonas sutinka ne su visais F. Ni Aolain teiginiais.

„Esame įsipareigoję užtikrinti saugų ir humanišką elgesį su sulaikytaisiais“, – teigė ji.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis