Tyrimo išvadose reiškiamas susirūpinimas dėl blogėjančios žmogaus teisių padėties šioje konflikto draskomoje Šiaurės Afrikos šalyje ir įspėjama, kad ES remia kai kurias organizacijas, pažeidinėjančias migrantų teises.
„Mes nesakome, kad ES ir jos valstybės narės įvykdė šiuos nusikaltimus“, – žurnalistams sakė tyrėjas Chaloka Beyani. Tačiau jis pridūrė, kad „teikiama parama padeda vykdyti nusikaltimus“.
Galutinėje ataskaitoje JT nepriklausoma faktų nustatymo misija Libijoje daro išvadą, jog „yra pagrindo manyti, kad valstybės saugumo pajėgos ir ginkluotos sukarintos grupuotės įvykdė daugybę karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui“.
„Ypač nukenčia migrantai ir yra daugybė įrodymų“, kad sulaikymo centruose jie „sistemingai kankinami“, rašoma joje.
Misijos vadovo Mohamedo Auajjaro teigimu, tyrėjai nustatė, jog sulaikymo centruose, kuriuos kontroliuoja Libijos kovos su nelegalia migracija direktoratas (DCMI) ir šalies pakrančių apsaugos tarnyba, prieš migrantus buvo vykdomi nusikaltimai žmoniškumui.
Buvęs Maroko teisingumo ministras sakė, kad „šie subjektai gauna techninę, logistinę ir piniginę paramą iš Europos Sąjungos ir jos valstybių narių“ migrantams sulaikyti ir sugrąžinti.
Pasak Ch.Beyani, „akivaizdu, jog DCIM yra atsakinga už daugybę nusikaltimų žmoniškumui jos vadovaujamuose sulaikymo centruose. Tai palengvino ES teikiama parama.“
Grupės ataskaitoje teigiama, jog yra pagrįstų priežasčių manyti, kad migrantai tampa sekso vergijos, kuri yra nusikaltimas žmoniškumui, aukomis.
Tyrėjai išreiškė susirūpinimą dėl Libijos gyventojų ir migrantų laisvės ribojimo visoje šalyje. Tai, pasak jų, taip pat gali būti laikoma nusikaltimu žmoniškumui.
Jie nustatė daugybę „savavališko sulaikymo, nužudymo, kankinimo, žaginimo, pavergimo, sekso vergijos, neteisminio nužudymo ir prievartinio dingimo atvejų, patvirtinančių, kad tokie nusikaltimai Libijoje plačiai paplitę“.