JT galiūnės pasisako už įtraukią vyriausybę Afganistane

Penkios nuolatinės Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos narės trečiadienį priėjo bendrą poziciją dėl Afganistano – pasak pareigūnų, galingosios šalys spaus valdžią šalyje užgrobusį Talibaną būti įtraukesnį.
Talibanas
Talibanas / AFP/ „Scanpix“ nuotr.

Praeitą mėnesį Talibano iškovotą pergalę Kinija ir Rusija apibūdino kaip Jungtinių Valstijų pralaimėjimą ir pradėjo derybas su kovotojais, bet iki šiol jokia šalis talibų suformuotos vyriausybės nėra pripažinusi.

Saugumo Tarybos narės nori „taikaus ir stabilaus Afganistano, kur humanitarinė pagalba galėtų būti platinama be problemų ir diskriminacijos“, po susitikimo, surengto per JT Generalinės Asamblėjos metinę sesiją, žurnalistams sakė generalinis sekretorius Antonio Guterresas.

Jos siekia „Afganistano, kuriame gerbiamos moterų ir mergaičių teisės; Afganistano, kuris nėra prieglobstis terorizmui; Afganistano, turinčio įtraukią vyriausybę, atstovaujančią visiems gyventojų sluoksniams“, sakė JT vadovas.

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas ir Jungtinės Karalystės, Prancūzijos bei Rusijos užsienio reikalų ministrai susitiko asmeniškai, o Kinijos diplomatijos vadovas Wang Yi prie ilgiau kaip valandą trukusių diskusijų prisidėjo virtualiai.

Vienas JAV pareigūnas sakė, kad Britanijos užsienio reikalų sekretorės Liz Truss iniciatyva surengtas susitikimas buvo „konstruktyvus“ ir kad buvo pasiektas „didelis suartėjimas“, įskaitant viltis, kad Talibanas užtikrins moterų ir mergaičių teises.

„Nemanau, kad kas nors, įskaitant kinus, yra patenkinti šios laikinosios vyriausybės sudėtimi“, – pridūrė amerikiečių pareigūnas.

Prieš susitikimą kalbėdamasis su naujienų agentūra AFP Kinijos ambasadorius prie Jungtinių Tautų Zhang Junas patvirtino, kad visos penkios galingosios šalys nori įtraukios vyriausybės Afganistane.

„Vienybė visais atžvilgiais“, – kalbėjo jis.

Kinija anksčiau kritikavo Jungtines Valstijas, kad šios įšaldė milijardus dolerių Afganistano lėšų.

Tačiau Pekinas taip pat siekia užsitikrinti, kad kaimyninė šalis netaptų ekstremistinių grupuočių baze.

Afganistano tema taip pat buvo nagrinėjama per Didžiojo dvidešimtuko (G-20) virtualias derybas, kuriose taip pat dalyvavo kelios kitos šalys, įskaitant Katarą, kur įsikūręs Talibano diplomatijos centras.

Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas, kreipdamasis į G-20 nares, dar kartą pareiškė nerimaujantis dėl islamistų laikinosios vyriausybės, į kurią nėra įtraukta Talibanui nepriklausančių veikėjų arba moterų, o tarp ministrų esama asmenų, įtrauktų į JT juoduosius sąrašus dėl įtariamos teroristinės veiklos.

„Paskelbti neįtraukia vyriausybę buvo Talibano taktinė klaida, nes mums bus sunkiau su jais palaikyti ryšius“, – pabrėžė H.Maasas.

„Svarbu, kad jie tai išgirstų iš mūsų visų. Ir taip pat turėtume kalbėti vienu balsu apie pagrindinius politinius parametrus ir gaires bet kokiam ateities angažavimuisi su jais“, – pridūrė Vokietijos diplomatijos vadovas.

Talibanas paprašė leisti jam pasisakyti JT Generalinėje Asamblėjoje, bet jos Įgaliojimų komitetų priklausančios Jungtinės Valstijos leido suprasti, kad joks sprendimas nebus priimtas iki šios sesijos pabaigos ateinantį pirmadienį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis