Incidentas įvyko Pilos kaime, esančiame prie JT prižiūrimos žaliosios linijos, skiriančios tarptautiniu mastu pripažintą Kipro Respubliką ir atsiskyrusią tik Turkijos valstybe pripažįstamą darinį šiaurėje.
Ketvirtadienį JT misija įspėjo Kipro turkų valdžios institucijas nevykdyti „neleistinų statybų JT buferinėje zonoje“.
Tačiau ji teigė, kad penktadienį jos taikdariai buvo užpulti, kai bandė blokuoti kelio, kuris įsiterpia į buferinę zoną, statybą.
„Jungtinių Tautų taikos palaikymo pajėgos Kipre smerkia Kipro turkų pusės personalo išpuolius prieš JT taikdarius ir JT transporto priemonių apgadinimą šį rytą“, – sakoma pareiškime.
Jame teigiama, kad incidentas įvyko buferinėje zonoje netoli Pilos, už pietinio pakrantės miesto Larnakos.
„Grėsmė JT taikdarių saugumui ir žala JT turtui yra nepriimtina ir pagal tarptautinę teisę laikoma sunkiu nusikaltimu, už kurį bus traukiama baudžiamojon atsakomybėn pagal visus įstatymus“, – sakė JT misija.
Vienas pareigūnas sakė, kad Kipro turkų policija ir kariškiai, vilkintys civiliais drabužiais, sudavė taikdariui ir užpuolė keliolika kitų taikdarių, „smarkiai stumdami juos atgal“.
Įvykusių faktų politika
JT transporto priemonei patraukti nuo kelio buvo panaudotas traktorius, o trys transporto priemonės buvo smarkiai apgadintos, teigė šaltinis, kuris su naujienų agentūra AFP kalbėjo su anonimiškumo sąlyga.
Savo pareiškime JT misija paragino Kipro turkų pusę „gerbti misijos įgaliojimus JT buferinėje zonoje, susilaikyti nuo bet kokių veiksmų, galinčių dar labiau padidinti įtampą, ir nedelsiant išvesti visą personalą ir techniką iš JT buferinės zonos“.
Misija teigė, kad yra pasiryžusi blokuoti bet kokius statybos darbus ir liks šioje teritorijoje.
„Misija atidžiai stebi situaciją ir toliau siekia užtikrinti, kad rajone būtų išlaikyta ramybė ir stabilumas“, – pabrėžė ji.
Kipro vyriausybės atstovas spaudai Konstantinas Letimbijotis (Konstantinos Letymbiotis) apkaltino Turkijos pusę, kad ji bando vykdyti įvykusių faktų (fait accompli) politiką Pyloje, tiesdama kelią, jungiantį „okupuotą Arso kaimą su priešakiniu neteisėtu kariniu forpostu“.
Jis teigė, kad tai yra „bandymas labai rimtai pažeisti status quo".
Europos Sąjungos narė Kipras yra padalytas nuo 1974 metų, kai Turkijos pajėgos, atsakydamos į karinį perversmą, kurį rėmė tuo metu Graikiją valdžiusi chunta, okupavo šiaurinį salos trečdalį.
Šiaurės Kipro Turkų Respublikos, kurią 1983 metais paskelbė Kipro turkų lyderiai, valstybingumą pripažįsta tik Turkija.
Pastangos suvienyti rytinę Viduržemio jūros salą įstrigo nuo 2017 metų, kai žlugo vėliausias JT remiamų derybų raundas.