JT paragino „visiškai laikytis“ ugnies nutraukimo Artimuosiuose Rytuose

Jungtinių Tautų Saugumo Taryba savo pirmame pareiškime po gegužės 10-osios, kai Artimuosiuose Rytuose kilo smurto banga, paragino abi Izraelio ir palestiniečių Gazos Ruože konflikto šalis „visiškai laikytis ugnies nutraukimo“.
Gazos Ruožas po Izraelio smūgių
Gazos Ruožas po Izraelio smūgių / „Scanpix“/„SIPA“ nuotr.

Saugumo Tarybos nariai taip pat pabrėžė „neatidėliotiną humanitarinės pagalbos civiliams palestiniečiams poreikį, ypač Gazos Ruože“.

Ankstesnius pareiškimo projektus blokavusi JAV delegacija pareiškimą palaikė tik tuomet, kai buvo pašalinta opi smurtą smerkianti pastraipa, kuri būtų kėlusi kaltės klausimą.

Ankstesniame pranešimo projekte buvo sakoma, kad „Saugumo Tarybos nariai smerkia visus smurto prieš civilius veiksmus, įskaitant teroro aktus, taip pat provokacijas, kurstymą ir naikinimą“.

Minėtame projekte taip pat buvo „išreikštas susirūpinimas dėl įtampos ir smurto Rytų Jeruzalėje, ypač šventose vietose ir aplink jas, bei paraginta gerbti istorinį status quo šventose vietose“.

Šeštadienio pranešime Izraelio užsienio reikalų ministerija padėkojo JAV „už nuolatinę paramą Izraeliui ir jo teisei ginti savo piliečius“, o „visą kaltę“ dėl pastarojo meto smurto priskyrė judėjimo „Hamas“ kovotojams, į Izraelį paleidusiems tūkstančius raketų.

„Tikimės, kad tarptautinė bendruomenė pasmerks ir nuginkluos „Hamas“, užtikrins Gazos Ruožo atstatymą, tuo pačiu neleisdama nukreipti lėšų ir ginklų terorizmui“, – sakoma pranešime.

Palestiniečiai kol kas nekomentavo.

JAV delegacija, viena tvirčiausių Izraelio rėmėjų JT, taip pat atmetė Prancūzijos projektą, kuriame reikalauta nedelsiant nutraukti karo veiksmus ir raginta leisti netrukdomai skirstyti humanitarinę pagalbą visame Gazos Ruože.

Galutiniame pareiškime, kurį pasiūlė Kinija, Norvegija ir Tunisas, paprasčiausiai pažymima, kad Saugumo Tarybos nariai „gedi dėl smurto prarastų civilių gyvybių“.

Pranešimu paremiamas JT generalinio sekretoriaus Antonio Guterreso (Antoniju Guterišo) raginimas tarptautinei bendrijai bendradarbiauti su JT, kad būtų sukurtas „tvirtas paramos paketas greitam, tvariam atstatymui ir atsigavimui“.

Saugumo Taryba pakartojo, kad svarbu pasiekti visapusišką taiką, pagrįstą regiono vizija, pagal kurią Izraelis ir palestiniečiai gyventų taikiai vieni greta kitų, išlaikydami saugias sienas.

Pareiškime pripažintas „svarbus Egipto (ir) kitų regiono šalių vaidmuo“, taip pat vadinamojo Artimųjų Rytų ketverto, kurį sudaro JAV, Rusija, Europos Sąjunga ir JT, vaidmuo.

Pražūtingas 11 dienų konfliktas nusinešė mažiausiai 248 palestiniečių, įskaitant 66 vaikus, gyvybes. Izraelyje žuvo 12 žmonių, tarp jų vienas vaikas.

Planuojama, kad Saugumo Taryba ketvirtadienį grįš prie Izraelio ir Palestinos konflikto klausimo eiliniame mėnesio posėdyje, kuris buvo suplanuotas dar prieš pratrūkstant konfliktui.

Praėjus dienai po Izraelio aviacijos smūgius Gazos Ruožui ir raketų atakas prieš Izraelį nutraukusių paliaubų įsigaliojimo šį penktadienį, institucijos dalijo atsargas Gazos Ruože, pranešė naujienų agentūros AFP žurnalistas.

JT šeštadienį pranešė, kad islamistų „Hamas“ kontroliuojamoje teritorijoje be namų liko mažiausiai 6 tūkst. žmonių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų