„Noriu pasakyti aiškiai: vyriausybės vykdoma reforma, kuri pristatoma kaip vaistas, pasirodo esanti blogesnė nei Lenkijos teismus kankinanti liga“, – pareiškė Diego Garcia-Sayanas, JT specialusis pranešėjas Teisėjų ir teisininkų nepriklausomybės klausimais.
„Šiandien teismų sistemos nepriklausomybei ir kitiems svarbiems demokratijos standartams, kaip valdžių atskyrimas, kyla pavojus Lenkijoje“, – sakė jis žurnalistams Varšuvoje po penkias dienas trukusio vizito šalyje.
2015 metais į valdžią atėjusi partija „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) pradėjo virtinę prieštaringai vertinamų pertvarkų, palietusių visus teismų sistemos lygmenis. Šios reformos išprovokavo masinius protestus šalyje ir sukėlė Europos Komisijos nerimą.
PiS teigimu, reformos būtinos, kad teismų sistema būtų efektyvesnė ir gebėtų kovoti su korupcija. Tačiau opozicija tvirtina, kad jomis vyriausybė siekia kontroliuoti teismus ir konsoliduoti valdžią.
„Bendrai sutarta, kad teismų sistemą reikia modernizuoti, stiprinti ir atlikti kai kurias reformas, kurios išspręstų kelias šiuo metu jai iškilusias problemas“, – kalbėjo D.Garcia-Sayanas.
„Tačiau bet kokia teismų sistemos reforma reikėtų siekti didinti jų efektyvumą, o ne kelti grėsmę jų nepriklausomybei ir legitimumui“, – sakė buvęs Peru teisingumo ministras.
Jis pridūrė, kad naujausios priimtos priemonės iš pažiūros yra dalis politikos, kurios „poveikis, jei ne tikslas – rimta žala“ teismams.
Birželio mėnesį D.Garcia-Sayan turės pateikti savo ataskaitą apie teismų padėtį Lenkijoje JT Žmogaus teisių tarybai, kuri dabar neturi galių imtis kokių nors sankcijų Lenkijai.