Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

JT reikalauja, kad Minskas paleistų per priverstinį lėktuvo nutupdymą sulaikytą žurnalistą

Jungtinių Tautų žmogaus teisių komisarės Michelle Bachelet biuras antradienį pareikalavo iš Baltarusijos nedelsiant paleisti žurnalistą Romaną Protasevičių ir jo merginą, sulaikytus savaitgalį per priverstinį jų lėktuvo nutupdymą Minske.

Baltarusių prezidentas Aliaksandras Lukašenka sukėlė tarptautinį pasipiktinimą sekmadienį liepęs pakelti naikintuvą ir nutupdyti iš Atėnų į Vilnių skridusį airių bendrovės „Ryanair“ lainerį, kuriame buvo ieškomas 26 metų aktyvistas R.Protasevičius ir jo draugė, Rusijos pilietė Sofija Sapega.

„Raginame nedelsiant paleisti tiek Romaną Protasevičių, tiek Sofiją Sapegą. Jiems abiem turi būti leista tęsti kelionę į... Lietuvą“, – Ženevoje žurnalistams sakė biuro atstovas Rupertas Colville'is.

„Esame priblokšti šio neteisėto arešto ir savavališko sulaikymo“, – pridūrė jis.

Lėktuvas buvo priverstinai nukreiptas į Baltarusijos sostinę „akivaizdžiai melagingais pretekstais“ ir turint vienintelį tikslą – sulaikyti aktyvistą, pareiškė R.Colville'is.

„Faktas, kad Protasevičius buvo grasinant karine jėga pagrobtas iš kitos valstybės jurisdikcijos ir perduotas Baltarusijos jurisdikcijai, prilygsta nepaprastam persekiojimui“, – pažymėjo JT komisarės atstovas.

„Toks piktnaudžiavimas valstybine valdžia žurnalisto atžvilgiu dėl funkcijų, saugomų pagal tarptautinę teisę, vykdymo sulaukia ir nusipelno itin griežto pasmerkimo“, – pridūrė jis.

Pasak R.Colville'io, JT žmogaus teisių biuras nerimauja dėl R.Protasevičiaus saugumo ir siekia garantijų, kad su disidentu elgiamasi žmoniškai ir kad jis nėra kankinamas.

„Jo pasirodymas valstybinėje televizijoje praėjusį vakarą nebuvo įtikinimas, atsižvelgiant į jo veido sumušimo požymius ir į didelę tikimybę, kad jo pasirodymas nebuvo savanoriškas ir kad jo „prisipažinimas“ padarius sunkių nusikaltimų buvo išgautas prievarta“, – sakė R.Colville'is.

Anot jo, prievarta išgauta informacija negalėtų būti panaudota prieš R.Protasevičių per jokiuose teisiniuose procesuose, nes versti duoti parodymus draudžia Konvencija prieš kankinimą.

Be to, priverstinis keleivinio lėktuvo nutupdymas „įbaugino jame buvusius keleivius ir be reikalo sukėlė jiems pavojų, pažeidžiant jų žmogaus teises“, pridūrė JT biuro atstovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos