JT pabėgėlių ir vaikų agentūrų vadovai drauge paskelbė prašymą dėl pažeidžiamų nepilnamečių.
Suaugusiųjų nelydimi ir nuo tėvų atskirti vaikai, bėgantys nuo besiplečiančio konflikto Ukrainoje, privalo būti apsaugoti, sakė JT vaikų fondo UNICEF vadovė Catherine Russell ir JT vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro biuro (UNHCR) vadovas Filippo Grandi.
Tačiau tais atvejais, kai vaikai turi gyvų giminaičių ar globėjus, perkeliant šiuos vaikus šeimos „jokiomis aplinkybėmis“ neturėtų būti išskirtos, pažymėjo jie.
Daugiau kaip 1,7 mln. žmonių, įskaitant šimtus tūkstančių vaikų, paliko Ukrainą nuo Rusijos invazijos pradžios vasario 24 dieną, rodo JT duomenys.
Daug šių vaikų yra nelydimi ar buvo atskirti nuo savo tėvų ar kitų šeimos narių, sakė C.Russell ir F.Grandi. Jie paragino visas priimančias šalis nedelsiant nustatyti vaikų tapatybę ir juos įregistruoti.
Nors laikina globa ar bendruomenės rūpinimasis suteikia svarbią apsaugą, „įvaikinimo per krizes ar iškart po jų neturėtų būti“, nurodė C.Russell ir F.Grandi.
„Reiktų dėti visas pastangas, kad vaikai grįžtų į savo šeimas, jei tai įmanoma, jei toks susijungimas atitinka jų interesus“, – sakoma pareiškime.
Jame nurodoma, kad Ukrainoje beveik 100 tūkst. vaikų, kurių pusė turi kokią nors negalią, gyvena globos institucijose ir internatinėse mokyklose, ir daugelis jų turi gyvų giminaičių ar oficialius globėjus.
„Gavome pranešimų, kad globos institucijos siekia perkelti vaikus į saugias vietas kaimyninėse šalyse ar dar toliau“, – sakė C.Russell ir F.Grandi. Jie pabrėžė, jog nors humanitarinė evakuacija gali išgelbėti gyvybių, labai svarbu, kad būtų duotas jų tėvų ar globėjų sutikimas.
„Šeimos jokiomis aplinkybėmis neturėtų būti išskirtos dėl perkėlimo ar evakuacijos“, – akcentavo jie.
Teisiškai už vaikus globos namuose atsakingi asmenys privalo užtikrinti, kad apie evakuaciją būtų pranešta pareigūnams ir Ukrainoje, ir priimančioje šalyje, be to, jei įmanoma, tai turi būti patvirtinama asmens dokumentais ir bylomis.