Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2023 04 11 /16:11

JT sako esanti verčiama rinktis, ar tęsti veiklą Afganistane

Talibano vyriausybė, uždraudusi vietinėms moterims dirbti organizacijoje, verčia Jungtines Tautas rinktis, ar tęsti veiklą Afganistane, antradienį pareiškė tarptautinė organizacija.
Moteris Afganistane
Moteris Afganistane / „AFP“/„Scanpix“

Griežta islamo interpretacija besiremiantys talibai nuo 2021 metų, kai susigrąžino valdžią, afganistanietėms įvedė daugybę apribojimų, įskaitant draudimą mokytis aukštosiose mokyklose ir užimti daugelį valstybinių pozicijų.

Gruodį jie uždraudė šalies moterims dirbti šalies ir užsienio nevyriausybinėse organizacijose, o balandžio 4-ąją į šio draudimo objektų sąrašą įtraukė ir į JT biurus visoje šalyje.

Antradienį JT misija Afganistane savo pareiškime nurodė, kad šis draudimas yra „neteisėtas pagal tarptautinę teisę, įskaitant JT Chartiją, ir dėl šios priežasties Jungtinės Tautos negali jo laikytis“.

„Šiuo draudimu Talibano de facto valdžia siekia priversti Jungtines Tautas rinktis, ar likti ir teikti paramą Afganistano žmonėms, ar laikytis normų ir principų, kurių privalome laikytis“, – sakoma JT misijos Afganistane pareiškime.

Besiplečiantys draudimai primena pirmąjį Talibano vyriausybės laikmetį 1996–2001 metais. JT teigimu, ji tuomet taip pat buvo atsakinga už nuolatinius žmogaus teisių pažeidimus, ypač prieš mergaites ir moteris.

Balandžio 4-ąją JT pranešė, kad Talibano valdžia įsakė misijai neleisti visoms afganistanietėms dirbti jos biuruose visoje šalyje.

Misijos vadovė Roza Otunbajeva inicijavo „operatyvinę peržiūrą“, kad būtų nuspręsta dėl tolesnių veiksmų, sakoma pareiškime.

„Turėtų būti aišku, kad už bet kokias neigiamas šios krizės pasekmes Afganistano žmonėms bus atsakinga de facto valdžia“, – teigiama jame.

Šios pasaulinės organizacijos biuruose Afganistane dirba apie 400 vietinių moterų.

JT humanitarinės pagalbos koordinatorius Afganistane Ramizas Alakbarovas netrukus po to, kai buvo paskelbtas draudimas, naujienų agentūrai AFP sakė, kad šis dekretas pažeidžia organizacijos chartiją.

„Visiškai aišku, kad jokia institucija negali duoti nurodymų Jungtinėms Tautoms... dėl to, kas turėtų būti įdarbintas, – sakė jis. – Mes neketiname daryti išimčių.“

Griežti apribojimai moterims

Po to, kai buvo paskelbtas draudimas, JT nurodė visiems savo darbuotojams afganams, vyrams ir moterims, iki atskiro pranešimo neatvykti į biurus.

Šis talibų žingsnis sukėlė tarptautinį pasipiktinimą, valdžia sulaukė griežtos kritikos. Talibanas iki šiol nepateikė jokių paaiškinimų ar priežasčių dėl su JT susijusio draudimo.

JT dirba apie 400 afganistaniečių moterų – tai didžioji dalis iš maždaug 600 Afganistane dirbančių moterų, kaip rodo JT duomenys. Iš viso šalyje JT dirba 3 900 žmonių, iš jų – apie 3 300 afganistaniečių.

Gruodį paskelbus draudimą įdarbinti moteris, daugybė nevyriausybinių organizacijų protestuodamos sustabdė savo veiklą šalyje, taip sukeldamos dar daugiau kančių 38 mln. Afganistano gyventojų, iš kurių, pagalbos agentūrų duomenimis, pusė badauja.

Po kelias dienas trukusių diskusijų pavyko susitarti, kad sveikatos pagalbos sektoriuje dirbančioms moterims šis įsakymas nebus taikomas, o JT darbuotojoms, įskaitant pagalbos sektoriaus darbuotojas, ir taip galiojo bendra išimtis.

Pagalbos sektoriaus darbuotojai teigia, kad jame dirbančios moterys yra labai svarbios teikiant pagalbą kitoms moterims.

Pasak JT pareigūnų, šis apribojimas taip pat apsunkins organizacijos pastangas rinkti paramą tuo metu, kai Afganistanas išgyvena vieną didžiausių humanitarinių krizių pasaulyje.

Nuo 2021-ųjų gruodžio iki 2023-ųjų sausio JT oro transporto pagalba į Afganistaną atgabeno humanitarinių reikmių už 1,8 mlrd. dolerių (1,65 mlrd. eurų), taip afganistaniečiams suteikdamos gyvybiškai svarbią pagalbą ir stiprindamos šalies ekonomiką.

Nuo 2021-ųjų Talibano valdžia uždraudė paauglėms mergaitėms lankyti vidurinę mokyklą, moterys buvo išstumtos iš daugelio valstybinių darbų, joms neleista keliauti be vyriškos lyties giminaičių palydos ir liepta prisidengti būnant ne namuose, geriausia – burka.

Moterims taip pat uždrausta lankyti universitetus, joms neleidžiama įeiti į parkus, sporto sales ar viešąsias pirtis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai