Sirijos prezidentas pabėgo iš šalies, kai islamistų vadovaujamas sukilėlių aljansas sekmadienį užėmė sostinę ir nutraukė penkis dešimtmečius trukusį brutalų al Assadų šeimos valdymą.
Sirijos sukilėlių lyderis Abu Mohammedas al Jolani pirmadienį pradėjo derybas dėl valdžios perdavimo. Jis taip pat pažadėjo patraukti atsakomybėn buvusius aukšto rango pareigūnus, atsakingus už sirų kankinimus ir karo nusikaltimus.
Jo vadovaujama islamistų grupuotė „Hayat Tahrir al Sham“ (HTS) kilo iš „al Qaeda“ padalinio Sirijoje, tačiau pastaraisiais metais stengėsi keisti savo įvaizdį. Vakarų šalių vyriausybės ją tebelaiko teroristine organizacija.
Daugiau nei du dešimtmečius būdamas valdžioje B.al Assadas sukūrė sudėtingą kalėjimų ir sulaikymo centrų tinklą, kad atgrasytų sirus nuo nukrypimo nuo jo partijos „Baath“ linijos.
Jo valdymo žlugimą sirai visame pasaulyje sutiko su dideliu džiaugsmu.
Per daugiau nei dešimtmetį trunkantį Sirijos pilietį karą žuvo 500 tūkst. žmonių, pusė šalies gyventojų buvo priversti palikti savo namus, dalis jų buvo priversti ieškoti prieglobsčio užsienyje.
Valdžią perėmus sukilėliams, šalyje dabar tvyro didelė nežinomybė.
Nuo 2011 metų, kai prasidėjo pilietinis karas ir B.al Assadas nuslopino demokratinį judėjimą, Izraelis ne kartą sudavė smūgius Sirijoje.
Antradienį karą Sirijoje stebinti organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR) pranešė užregistravusi daugiau kaip 300 Izraelio smūgių nuo to laiko, kai sukilėliai nuvertė B.al Assadą.
JT specialusis pasiuntinys Sirijai Geiras Pedersenas paragino Izraelį liautis.
„Mes ir toliau stebime Izraelio judėjimą ir bombardavimus Sirijos teritorijoje. Tai turi liautis. Tai labai svarbu“, – žurnalistams Ženevoje sakė jis.
Naujienų agentūros AFP žurnalistai antradienį girdėjo sprogimus Damaske, tačiau negalėjo nepriklausomai patikrinti išpuolių šaltinio ar masto.