„Blogiausias dalykas mums visiems būtų somnambuliškas ėjimas į karą, kuris turėtų labai dramatiškų pasekmių“, – sakė JT vadovas per vizitą Japonijoje.
JT Saugumo Taryba per pastaruosius metus paskelbė tris sankcijų paketus Šiaurės Korėjai dėl jos vykdomų raketų ir branduolinių bandymų.
A.Guterresas pabrėžė, jog būtina, kad tų sankcijų paisytų ne tik Šiaurės Korėja, bet ir visos kitos valstybės, kurių vaidmuo yra esminis.
Jis paragino bendromis diplomatinėmis pastangomis siekti Korėjos pusiasalio denuklearizacijos, kad šis procesas vyktų taikiai.
Japonijos vyriausybės vadovas Shinzo Abe savo ruožtu paragino „visapusiškai įgyvendinti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijas“ ir „vesti prasmingą dialogą siekiant denuklearizacijos“.
A.Guterresas vizitas Japonijoje surengtas po anksčiau šį mėnesį įvykusios JT generalinio sekretoriaus pavaduotojo politikos reikalams Jeffrey Feltmanas kelionės į Šiaurės Korėją.
Pasak J.Feltmano, Pchenjane jis buvo patikintas, kad Šiaurės Korėja nenori karo. Jis taip pat sakė „karštai tikįs“, jog buvo „plačiai atvertos durys rasti sprendinį derybų keliu“.
Antradienį JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas pareiškė, kad Vašingtonas yra pasirengęs „be jokių išankstinių sąlygų“ kalbėtis su Pchenjanu. Šis jo pareiškimas daugelio buvo suprastas kaip signalas, liudijantis JAV pozicijos pasikeitimą.
Kalbėdamas strateginių studijų centro „Atlantic Council“ politikos forume JAV diplomatijos vadovas sakė, kad pirmajame susitikime Šiaurės Korėja galės kalbėti apie bet ką, netgi orą.
Visgi Baltieji rūmai ir Valstybės departamentas vėliau pabrėžė, kad Amerikos pozicija dėl Šiaurės Korėjos „nepasikeitė“.
„Sekretorius neformuoja naujos politikos. Mūsų politika išlieka tokia pati, kokia buvo“, – trečiadienį sakė Valstybės departamento atstovė spaudai Hether Nauert