„Dėl besitęsiančios katastrofos humanitarinių paliaubų poreikis sulig kiekviena valanda tampa vis aktualesnis“, – sakė jis žurnalistams JT būstinėje.
„Konflikto šalims ir tarptautinei bendruomenei tenka neatidėliotina ir esminė atsakomybė nutraukti šią nežmonišką kolektyvinę kančią ir smarkiai išplėsti humanitarinę pagalbą Gazos Ruožui“, – teigė jis.
„Košmaras Gazos Ruože yra daugiau nei humanitarinė krizė. Tai žmonijos krizė“, – pridūrė jis.
Izraelio pareigūnai teigia, kad nuo spalio 7 dieną įvykdyto išpuolio, per kurį „Hamas“ paėmė įkaitais daugiau kaip 240 žmonių, Izraelyje žuvo daugiau kaip 1,4 tūkst. žmonių, daugiausia civilių.
Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerija, kontroliuojama grupuotės „Hamas“, pirmadienį pranešė, kad nuo karo su Izraeliu pradžios šioje palestiniečių teritorijoje žuvo 10 022 žmonės, daugiausiai civiliai gyventojai.
A. Guterresas oficialiai paskelbė Jungtinių Tautų skubios pagalbos prašymą, kuriuo prašoma 1,2 mlrd. dolerių (1,13 mlrd. eurų), kad būtų galima padėti maždaug 2,7 mln. žmonių Gazos Ruože, Vakarų Krante ir Rytų Jeruzalėje.
Sunkvežimiai su pagalba į Gazos Ruožą įvažiuoja iš Egipto per Rafos sienos perėją, tačiau jų skaičius vis dar gerokai mažesnis nei prieš spalio 7-osios išpuolį.
„Jei nebus degalų, mirs inkubatoriuose esantys naujagimiai ir pacientai, kurių gyvybę palaiko aparatai“, – sakė A. Guterresas.
„Tolesni veiksmai yra aiškūs. Humanitarinių paliaubų reikia dabar. Visos šalys turi laikytis visų savo įsipareigojimų pagal tarptautinę humanitarinę teisę“, – sakė jis.
A. Guterresas dar kartą išreiškė susirūpinimą dėl „aiškių tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimų, kurių liudininkai esame“.
„Norėčiau aiškiai pasakyti, kad nė viena ginkluoto konflikto šalis nėra viršesnė už tarptautinę humanitarinę teisę“, – sakė jis.
A. Guterresas neįvardijo Izraelio. Spalio 24 dieną Saugumo Tarybos posėdyje jis sukėlė Izraelio pyktį pareiškęs, kad buvo pažeista humanitarinė teisė ir pridūrė, jog „svarbu pripažinti, kad „Hamas“ išpuoliai neįvyko vakuume“, todėl Izraelio pareigūnai apkaltino JT vadovą pateisinant smurtą.
A. Guterresas paneigė tokius kaltinimus ir pirmadienį dar kartą pasmerkė „bjaurius teroro aktus, kuriuos vykdo „Hamas“, ir paragino islamistų kovotojus išlaisvinti spalio 7 dieną pagrobtus įkaitus.