„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Jubiliejinis nuodėmių atleidimas Romoje – po automatų vamzdžiais

Kiek maldininkų atvyks į Romą – 30 milijonų ar tik 10 milijonų? Islamo teroristai smogs katalikybės sostinei ar atakos pavyks išvengti? Tai svarbiausi klausimai, kuriais gyvena Amžinasis miestas pasaulinės reikšmės įvykio – Šventųjų metų inauguracijos išvakarėse.
Gausios policijos ir kariuomenės pajėgos supa Vatikaną
Gausios policijos ir kariuomenės pajėgos supa Vatikaną / Pauliaus Jurkevičiaus nuotr.

Gailestingumas ir susitaikymas – tai pagrindinė neeilinio Bažnyčios jubiliejaus tema, ją pasiūlė popiežius Pranciškus. Tačiau Italijos sostinė ruošiasi blogiausiam – kruvinų Paryžiaus įvykių scenarijui, kurį diktavo neapykantos pritvinkę "Islamo valstybės" fanatikai.

Pauliaus Jurkevičiaus nuotr./Šv. Petro aikštėje – paskutiniai pasiruošimai iškilmingai Šventųjų metų inauguracijai
Pauliaus Jurkevičiaus nuotr./Šv. Petro aikštėje – paskutiniai pasiruošimai iškilmingai Šventųjų metų inauguracijai

Juodoji Islamo valstybės vėliava kartą jau plėvesavo ant šv.Petro aikštės centre stūksančio obelisko ir ant Amžinojo miesto simbolio – Koliziejaus.

Tiesa, tai buvo internetinės teroro akcijos, pasirodžiusios teroristų propagandiniame leidinyje „Dabiq“. Rugsėjo mėnesį išplatinti fotomontažai atrodė kaip pokštai.

Po tragiškų lapkričio įvykių Paryžiuje Italijos sostinė juokauti nenusiteikusi. Antradienį Vatikane prasideda Šventieji Gailestingumo metai, kurie truks iki 2016 metų lapkričio 20 dienos. Roma taps ne tik daugybės planetos tikinčiųjų piligriminių kelionių tikslu. Amžinasis miestas bus svarbiausias vakarietiškų vertybių ir pasaulėžiūros epicentras.

Neeilinio jubiliejaus išvakarėse Italijos parlamento nacionalinio saugumo komitetas COPASIR gavo žinią iš karinės žvalgybos: teroristinių išpuolių tikimybė Romoje pasiekė aukščiausią tašką.

Turint galvoje, kad vienas maldininkas sostinėje išleis mažiausiai 250 eurų, Roma neteks beveik dviejų milijardų eurų įplaukų. Tokia turėtų būti baimės, tvyrančios šiomis dienomis, kaina.

„Kur ir kada juos įvykdys – neaišku, bet įvykdys“ – rašo Romos dienraštis „Il Tempo“, remdamasis žvalgybos generolo Arturo Esposito informacija. Įtampą Italijos sostinėje gerokai padidino ir JAV ambasada Romoje, oficialiai perspėjusi šalyje viešinčius savo šalies piliečius: būkite budrūs. Kiek anksčiau Federalinis tyrimų biuras (FTB) viešai įvardijo šv.Petro baziliką kaip vieną iš svarbiausių galimų teroristų taikinių.

Pauliaus Jurkevičiaus nuotr./Gausios policijos ir kariuomenės pajėgos supa Vatikaną
Pauliaus Jurkevičiaus nuotr./Gausios policijos ir kariuomenės pajėgos supa Vatikaną

Baimės kaina eurais

2000 metais į Jono Pauliaus II paskelbtą Kristaus gimimo jubiliejų atvyko beveik 25 milijonai tikinčiųjų ir turistų. Italijos ekonominių – socialinių tyrimų institutas CENSIS prognozavo, kad į neeilinį popiežiaus Pranciškaus paskelbtą jubiliejų atvyks ne mažiau kaip 33 milijonai maldininkų.

Po išpuolių Paryžiuje prognozė buvo sumažinta iki 20 milijonų. Prieš keletą dienų Romos prefektas Franco Gabrielli tvirtino, kad į Amžinąjį miestą atvyks ne daugiau kaip 10 milijonų katalikų.

Italijos smulkiųjų ir vidutinių prekybos įmonių asociacijos CONFESERCENTI duomenimis maždaug 7 milijonai italų maldininkų atsisakė piligriminės kelionės į Romą. Turint galvoje, kad vienas maldininkas sostinėje išleis mažiausiai 250 eurų, Roma neteks beveik dviejų milijardų eurų įplaukų. Tokia turėtų būti baimės, tvyrančios šiomis dienomis, kaina.

Antradienį 10.30 Lietuvos laiku popiežius Pranciškus aukos šv. Mišias, o jų pabaigoje prisiartins prie šv. Petro bazilikos Šventųjų durų ir ištars: „Štai teisingumo durys. Įžengsiu pro jas padėkoti Viešpačiui“. Tai bus svarbiausia Jubiliejaus atidarymo iškilmių akimirka.

Jos metu Romoje galios pats aukščiausias – ketvirtas kovinės parengties laipsnis. Padangė virš sostinės bus paskelbta „no fly“ – neskraidymo zona. Vatikano prieigose budės keli tūkstančiai uniformuotų ir civiliais drabužiais vilkinčių kariškių.

„Padėtį antradienį ryte ties šv. Petro aikšte įvardijame kaip kritinę todėl, kad bus labai daug žmonių ir labai mažai laiko“, – aiškina iškilmių problemas Romos prefektas F.Gabrielli.

Per porą valandų – nuo pusės aštuonių iki pusės dešimtos ryto į aikštę bus įleidžiami maldininkai. Planuojama, kad aikštėje melsis 40 – 50 tūkstančių piligrimų. Visi jie aikštės prieigose bus atidžiai tikrinami metalo detektoriais, todėl prefektas visiškai rimtai perspėjo Šventųjų metų inauguracijos dalyvius: „Ateikite kuo anksčiau, bet neatsineškite su savimi visų namų. Kuo mažiau turėsite lagaminų, krepšių, tuo greičiau pavyks patekti į aikštę“.

Uždrausti streikai, fejerverkai, gladiatoriai

Italijos saugumo tarnybų duomenimis, šalyje yra maždaug 1200 objektų, kurie galėtų pakliūti į teroristų akiratį. Romoje didžiausias dėmesys bus skiriamas ne tik šv.Petro bazilikai, bet ir kitoms trims popiežiškosioms bazilikoms, kuriose vyks Šventųjų metų iškilmės: šv. Jono Laterane, šv. Pauliaus, Didžiajai šv .Mergelės Marijos.

Svarbiausiose Romos gatvėse ties Vatikanu – via della Conciliazione, via Ottaviano – Jubiliejaus inauguracijos išvakarėse tvyrojo neįtikėtina ramybė. Šio reportažo autorius perėjo Via Ottaviano gatve, ir nė karto nebuvo sustabdytas vadinamųjų „saltafila“ – eilės į šv. Petro baziliką ir Vatikano muziejų pardavinėtojų. Šių visomis pasaulio kalbomis kalbančių nelegalių turizmo „darbuotojų“ minia apguldavo turistus, kurie išlipdavo „Ottaviano“ metro stotelėje.

Nebeliko ir daugybės religinių suvenyrų pardavėjų. Prefektas jiems liepė išsinešdinti iš šv. Petro aikštės visiems metams.

Pauliaus Jurkevičiaus nuotr./Vienas žydų kilmės prekeivių rodo popiežiaus pasiršytą leidimą prekiauti suvenyrais
Pauliaus Jurkevičiaus nuotr./Vienas žydų kilmės prekeivių rodo popiežiaus pasirašytą leidimą prekiauti suvenyrais

„Mus praminė „urtisti“ – turistų užkabinėtojai. Tačiau mes sąžiningai mokame mokesčius“, – aiškino grupelė improvizuotą protesto akciją prie Vatikano spaudos centro surengusių prekeivių.

„Mes esame Romos žydai, mūsų veiklą įteisino popiežius. Gailestingumo jubiliejaus proga šimtai šeimų liks be darbo, pajamų“, – skundėsi protestuojantys prekeiviai.

Beje, protestuoti Romoje draudžiama. Šventųjų metų išvakarėse Italijos sostinėje įsigaliojo serija įvairiai vertinamų draudimų. Uždrausti fejerverkai. Uždrausti netikrų gladiatorių pozavimai prie Koliziejaus. Draudžiama nešiotis bet kokį šaunamąjį ginklą, net turintiems leidimą. Draudžiama filmuoti filmus, kuriuose naudojami netikri ginklai.

Didžiųjų Jubiliejaus renginių dienomis Romoje draudžiama streikuoti. Šis prefekto įsakymas skirtas viešojo transporto, municipalinės policijos, švaros įmonių darbuotojams. Beje, šis draudimas Romoje yra pakankamai aktualus – Italijos sostinėje kiekvieną savaitę vyksta koks nors stambus ar menkesnis streikas.

Ar Roma žada paklusti prefekto įsakymui? Praėjusį penktadienį, likus vos trims dienoms iki maldininkų antplūdžio, įvyko didžiausios miesto transporto bendrovės „Atac“ streikas.

Italijos sostinė Šventuosius metus pasitinka „be galvos“. Miesto meras – garsus chirurgas Ignazio Marino buvo priverstas atsistatydinti po to, kai išaiškėjo jo pomėgis pietauti brangiuose Romos restoranuose apmokant sąskaitas savivaldybės kreditine kortele. Miestą iki savivaldos rinkimų administruoja laikinasis komisaras. Tad vykstantieji į Gailestingumo jubiliejų turėtų būti pasiruošę įvairiems netikėtumams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“