J.Tymošenko bylos procesas vyksta nuo birželio: ji kaltinama tuo, kad viršijo įgaliojimus, pasirašydama sutartį dėl dujų su Rusija 2009 metais. Jeigu buvusi premjerė ir populiari politikė bus pripažinta kalta, jos laukia maždaug 10 metų laisvės atėmimo.
V.Janukovyčiaus administracija teigia, kad dėl šio sandorio Ukrainai tenka mokėti pernelyg brangiai už Rusijos dujas. J.Tymošenko atmeta kaltinimą ir vadina procesą politine vendeta.
Ukraina, transportuojanti apie 80 proc. Rusijos eksportuojamo kuro per savo teritoriją, nesėkmingai siekia, kad Rusija padarytų nuolaidų dujoms, ir pagrasino padalyti į dalis savo transportavimo sistemą „Naftogaz“, kad būtų galima panaikinti dešimčiai metų sudarytą sutartį su Rusija. Pastaroji užsistojo buvusią premjerę.
JAV ir ES narės taip pat stojo į J.Tymošenko pusę. Kai kurios ES šalys pagrasino, kad dėl proceso gali būti sustabdyti susitarimai dėl Ukrainos asociacijos su ES ir laisvosios prekybos zonos.
Pirmadienį, kai buvo tęsiamas bylos nagrinėjimas Kijeve, teisėjas Rodionas Kirejevas netikėtai ir J.Tymošenko kaltintojams, ir gynėjams paskelbė posėdžio pertrauką iki rugsėjo 27 dienos, „kad būtų galima užtikrinti teises gintis“.
J.Tymošenko advokatai mano, kad teisėjo, kuris anksčiau atmetė beveik visus gynėjų prašymus, tokio sprendimo priežastis buvo kažkas, kas įvyko už teismo ribų.
Michaelis Mannas, ES užsienio politikos vadovės Catherine Ashton atstovas, sakė Briuselyje, kad C.Ashton ir JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton penktadienį parašė laišką V.Janukovyčiui.
„(Laiškas) buvo privatus“, – pranešė M.Mannas.
Diplomatas Briuselyje, susipažinęs su laiško tekstu, sakė:
„Aš manau, bus teisinga pasakyti, kad laiške pareikštas susirūpinimas dėl demokratijos būklės Ukrainoje ir daugiausia dėmesio skiriama J.Tymošenko areštui, kuris kelia susirūpinimą“.
Šaltinis sakė, kad ES ir JAV įsipareigojo padėti Ukrainai sukurti stiprią ir klestinčią demokratiją, kur svarbiausia bus įstatymo valdžia.
„(Laiške) rašoma apie nuogąstavimus apskritai dėl politiškai motyvuotų teismo procesų ir apie tai, kad tokie veiksmai gali sumažinti Janukovyčiaus populiarumą“, – sakė šaltinis, pridurdamas, kad laiškas ragina prezidentą ir jo vyriausybę įsikišti į procesą.
Kaltinamoji skelbia verdiktą
Bylos nagrinėjimo pertrauka, kurią paskelbė teisėjas Rodionas Kirejevas, buvo netikėta kaltintojams ir gynėjams.
„Mes nustebome. Mes buvome pasirengę šios dienos nagrinėjimui“, – sakė agentūrai „Reuters“ prokurorė Lilija Frolova.
Teisiamoji pranešė, jog tikėjosi, kad nuosprendis bus paskelbtas jau šią savaitę.
„Pertrauka rodo, kad byla subyrėjo“, – sakė J.Tymošenko, kurios žodžius cituoja spaudos tarnyba.
V.Janukovyčius išvyko su dviejų dienų vizitu į Turkmėniją. Komentarų iš jo atstovų nepavyko gauti.
Ukraina laukė, kad ES užsienio politikos vadovė C.Ashton atvyks į Kijevą rugsėjo pabaigoje apsvarstyti susitarimo dėl Ukrainos prisijungimo prie Bendrijos, taip pat dėl laisvosios prekybos zonos su ja.
Tačiau C.Ashton atstovė Briuselyje sakė, kad vizito data nepatvirtinta. Užsienio politikos vadovės veiksmų planas rugsėjui jau sudarytas, kelionė į Kijevą rugsėjį jame nenumatyta.