2017 12 08 /13:33

Jungtinė Karalystė ir ES pasiekė susitarimą dėl „Brexit“ sąlygų

Ministrei pirmininkei Theresai May penktadienį nuskubėjus į Briuselį ankstyvo ryto deryboms, Didžioji Britanija ir Europos Sąjunga pasiekė istorinį susitarimą dėl „Brexit“ skyrybų sąlygų.
Europos Sąjungos vėliava
Europos Sąjungos vėliava / „Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr.

Europos Komisija nurodė, kad Britanija padarė „pakankamą pažangą“ atsiskyrimo klausimais, įskaitant Airijos sieną, Britanijos „skyrybų“ sąskaitą ir piliečių teises.

Susitarimu sudaromos sąlygos ES lyderiams per viršūnių susitarimą gruodžio 14-15 dienomis pradėti antrą „Brexit“ derybų fazę dėl prekybos ir pereinamojo laikotarpio.

Britanija per 2016 metų birželio referendumą nubalsavo už išstojimą iš ES ir yra pirmoji tai daranti valstybė. Bendrijai ji priklausė daugiau kaip keturis dešimtmečius.

Tačiau derybos dėl išstojimo vyko lėtai ir pastaruoju metu buvo patekusios į aklavietę.

„Komisija patenkinta, kad pasiekta pakankama pažanga visose trijose prioritetinėse srityse“, – sakoma Europos Komisijos pareiškime.

Derybininkai visą naktį siekė susitarimo dėl Britanijos išstojimo sąlygų.

Pirmadienį dėl Th.May politinių sąjungininkų Šiaurės Airijoje prieštaravimų, susijusių su Airijos sienos klausimu, derybos buvo nutrūkusios ir ES nustatė sekmadienio galutinį terminą susitarimui pasiekti.

Europos Komisijos pirmininko Jeano-Claude'o Junckerio administracijos vadovas Martinas Selmayras netrukus po Th.May atvykimo socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė baltų dūmų nuotrauką. Tokiu ženklu Vatikanas praneša apie naujo popiežiaus išrinkimą.

Bandydamas rasti išeitį dėl susitarimo Airijos sienos ateities klausimu formuluočių, J.C.Junckeris ketvirtadienį vakare iš pradžių pasikalbėjo su Airijos premjeru Leo Varadkaru, o tada – su Th.May.

Keblus sienos klausimas

Britanija pagal susitarimą sutiko apmokėti „skyrybų“ sąskaitą, prilygstančią 45-55 mlrd. eurų, ir apsaugoti maždaug 3 mln. Britanijoje gyvenančių Europos piliečių teises po „Brexit“.

„Mes garantuojame, kad Šiaurės Airijoje nebus „kietos“ sienos“, – spaudos konferencijoje su J.C.Junckeriu sakė Th.May.

Tačiau pabaigoje didžiausia kliūtis buvo Airijos reikalavimai, kad dėl „Brexit“ prie sienos su Šiaurės Airija vėl neatsirastų patikrinimo postai, kurie esą galėtų pakirsti Šiaurės Airijos taikos procesą.

„Mes garantuojame, kad Šiaurės Airijoje nebus „kietos“ sienos“, – spaudos konferencijoje su J.C.Junckeriu sakė Th.May.

Probritiška Šiaurės Airijos partija DUP, kuri palaiko Th.May vyriausybę, pirmadienį susitarimo projektą atmetė dėl frazės, kad po „Brexit“ su ES bus tam tikras teisinis reguliavimas, kuri iš esmės reikštų ES teisės galiojimą Šiaurės Airijoje ir tam tikrą „raudoną liniją“ tarp Šiaurės Airijos ir Didžiosios Britanijos.

DUP lyderė Arlene Foster televizijai „Sky News“ sakė, kad dabar, po derybų su Th.May, yra pakeitimų.

„Mes patenkinti matydami šiuos pakeitimus, nes man jie reiškia, kad nebus raudonos linijos, einančios per Airijos jūrą, ir mes turime labai aiškų patvirtinimą, kad visa Jungtinė Karalystė traukiasi iš Europos Sąjungos, iš bendrosios rinkos, iš muitų sąjungos“, – sakė ji.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./DUP lyderė Arlene Foster
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./DUP lyderė Arlene Foster

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas iškart įspėjo, kad derybos dėl būsimo Europos Sąjungos ir Juntinės Karalystės prekybos susitarimo bei pereinamojo laikotarpio bus sudėtingesnės už derybas dėl „Brexit“ sąlygų.

Tai jis pareiškė Europos Komisijai penktadienį paskelbus, kad Londonui ir Briuseliui derybose pavyko pasiekti pakankamą pažangą, kad būtų galima pradėti kitą derybų etapą ir pereiti prie būsimų santykių ir prekybos klausimų.

D.Tuskas: „Atminkime, kad rimčiausias iššūkis dar laukia priešaky. Visi žinome, kad atsiskirti yra sunku, bet atsiskirti ir kurti naujus santykius yra dar sunkiau.“

„Atminkime, kad rimčiausias iššūkis dar laukia priešaky. Visi žinome, kad atsiskirti yra sunku, bet atsiskirti ir kurti naujus santykius yra dar sunkiau“, – sakė D.Tuskas.

Pasak jo, Britanija pereinamuoju periodu, kai likusios 27 ES šalys sprendimus priiminės be JK, taip pat turės gerbti biudžetinius įsipareigojimus ir teismų priežiūrą.

Apie laukiančius sunkumus byloja ir tokie buvusio Lenkijos premjero žodžiai: „Mums reikia daugiau aiškumo dėl to, kaip JK mato mūsų būsimus santykius po jos pasitraukimo iš bendrosios rinkos.“

Jis perspėjo, kad laikas prieš 2019-ųjų kovo 29 dieną numatytą Britanijos išstojimą yra labai svarbus.

„Tiek daug laiko buvo skirta lengviausiai užduoties daliai. Dabar deryboms dėl pereigos suderinimo ir mūsų būsimų santykių gairių de facto turime mažiau nei metus“, – sakė jis.

„Scanpix“/AP nuotr./Donaldas Tuskas
„Scanpix“/AP nuotr./Donaldas Tuskas

Atvira siena

Dublinas pasveikino penktadienį pasiektą istorinį Briuselio ir Londono susitarimą dėl Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš Europos Sąjungos sąlygų, kuriame, be kita ko, numatytos garantijos, kad po „Brexit“ siena tarp Airijos ir Šiaurės Airijos liks atvira.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Simonas Coveney
AFP/„Scanpix“ nuotr./Simonas Coveney

„Susitarimas patvirtintas! Airija pritaria, kad būtų pradėtas antras „Brexit“ derybų etapas, nes užsitikrinome garantijas visai Airijos salai“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Airijos užsienio reikalų ministras Simonas Coveney.

Airijos diplomatijos vadovas taip pat pažymėjo, kad šis susitarimas „visiškai“ apsaugo 1998 metų taikos sutartį, vadinamąjį Didžiojo penktadienio susitarimą, užbaigusį tris dešimtmečius trukusį konfliktą Šiaurės Airijoje.

Pasak S.Coveney, Londono ir Briuselio pasiektas susitarimas užtikrina, kad „po „Brexit“ tarp britų valdomos Šiaurės Airijos ir ES narės Airijos Respublikos neatsiras griežtai saugoma siena.

Anot jo, tai yra „labai geras rezultatas visiems Airijos salos gyventojams“.

„Pradžios pabaiga“

Airijos premjeras Leo Varadkaras penktadienį sudarytą Didžiosios Britanijos ir Europos Sąjungos „Brexit“ susitarimą gyrė kaip „pradžios pabaigą“, tačiau pažymėjo, kad Dublinas budriai stebės būsimas derybas.

„Tai ne pabaiga, tai pradžios pabaiga ir mes toliau visapusiškai domėsimės ir (toliau) būsime budrūs per antrąją fazę,“ – sakė jis, turėdamas omenyje kitą derybų etapą dėl JK ir ES prekybinių santykių po „Brexit“.

L.Varadkaras: „Tai ne pabaiga, tai pradžios pabaiga ir mes toliau visapusiškai domėsimės ir (toliau) būsime budrūs per antrąją fazę.“

„Pasiekėme viską, ką ketinome pasiekti per pirmąją derybų fazę. Turime JK patikinimus ir garantijas, kurių mums reikia. Esu patenkintas, kad dabar padaryta pakankama pažanga Airijos klausimais. Parametrai nustatyti ir jie yra geri“, – sakė jis ir pridūrė, kad prie Šiaurės Airijos ir Airijos sienos „fizinės infrastruktūros nebus“.

S.Coveney savo ruožtu pažymėjo, kad susitarimu visiškai apsaugomas 1998 metų Didžiojo penktadienio susitarimas dėl taikos, kuriuo buvo užbaigtas tris dešimtmečius trukęs konfliktas Šiaurės Airijoje.

Pasak S.Coveney, susitarimas yra „labai geras rezultatas visiems Airijos saloje“.

Tačiau Šiaurės Airijos Demokratinė junionistų partija (DUP), kuri pirmadienį blokavo ankstesnę susitarimo versiją, sakė, kad lieka skeptiška.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Leo Varadkaras
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Leo Varadkaras

DUP lyderė Arlene Foster sakė, kad yra patenkinta matydama tam tikrus pakeitimus, kurie reiškia, kad nebus „raudonos linijos“ tarp Šiaurės Airijos ir likusios Jungtinės Karalystės dalies.

Tačiau televizijai „SkyNews“ ji pridūrė: „Vis dar yra klausimų, kurių paaiškinimo būtume norėję“.

10 DUP parlamentarų turi neproporcingai didelę įtaką, nes nuo birželio remia Th.May vyriausybę, kuri per pirmalaikius rinkimus neteko daugumos parlamente.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų