N.Carteris planuoja pasakyti retą kalbą ir pareikšti, kad Rusija vis agresyviau stiprina savo pajėgas, galinčias veikti už šalies ribų, ir kad per konfliktą Sirijoje Maskva pademonstravo, kaip veikia jos modernios didelio nuotolio sparnuotosios raketos.
JK karinio štabo viršininkas taip pat praneš, kad egzistuoja grėsmė, jog Londonas nuo priešininkų pajėgų atsilikinės ir toliau.
„Reaguoti į šias grėsmes turime dabar; negalime sau leisti delsti, – sakoma Gynybos ministerijos paskelbtose šios kalbos ištraukose. – Mūsų gebėjimas užkardyti arba atsakyti į grėsmes susilpnės, jeigu nesugebėsime išlaikyti mūsų priešininko užduodamo tempo.“
„Turime atkreipti dėmesį, kas dedasi aplink mus, nes kitaip mūsų gebėjimas imtis veiksmų bus smarkiai suvaržytas, – ketina pareikšti N. arteris. – Sprendimų priėmimo sparta, (pajėgų) dislokavimo greitis ir šiuolaikiniai pajėgumai yra būtini, jeigu norime užtikrinti realistinį atgrasymą.“
Dėl daug metų vykdytos griežto taupymo ir vyriausybės išlaidų karpymo politikos Britanijos ginkluotosios pajėgos atsidūrė keblioje padėtyje, o finansų sekretorius Philipas Hammondas spaudžiamas veikti.
Britanijos gynybos sekretorius Gavinas Williamsonas, perėmęs šį portfelį tik pernai lapkritį, kai jo pirmtakas Michaelas Fallonas atsistatydino dėl lytinio priekabiavimo skandalo, kaip pranešama, ketina paraginti skirti daugiau lėšų gynybai.
N.Carterio kalba tikriausiai dar labiau padidins spaudimą Ph.Hammondui vykdyti šiuos reikalavimus.
Ne pirmas įspėjimas
Pirmadieninis N.Carterio pranešimas atkartos neseniai nuskambėjusį vieno buvusio generolo įspėjimą, kad dėl išlaidų apkarpymo pajėgos nuo priešininkių yra atsilikusios maždaug 20 metų ir negali pasipriešinti Rusijos kariuomenei.
„Konkuravimas tarp valstybių dabar vyksta naujoviškesniais ir vis labiau integruotais būdais, todėl turime būti pasiruošę į juos reaguoti“, – generolas ketina pasakyti kviestiniams klausytojams per renginį RUSI.
„Mūsų patiriamos grėsmės dabar yra ne už tūkstančių mylių, o ant Europos durų slenksčio. Matėme, kaip kibernetinio karo priemonės gali būti naudojamos tiek mūšio lauke, tiek paprastų žmonių gyvenimui trukdyti. Mes Jungtinėje Karalystėje nesame nuo šito apsaugoti“, – sakoma paskelbtose ištraukose.
JK karinių pajėgų lyderiai jau anksčiau pabrėžė Londono nesugebėjimą apsiginti nuo Rusijos modernios ilgo nuotolio artilerijos, kuri buvo naudojama Ukrainoje ir Sirijoje.
Aukšto rango pareigūnai sako, kad 15 metų trukusios kovos su mažai technologijų naudojančiais sukilėliais Irake ir Afganistane bei Gynybos ministerijos išlaidų apkarpymas privertė JK pajėgas apleisti įgūdžius ir įrangą, skirtą pasipriešinti aukštosiomis technologijomis apsiginklavusioms kariuomenėms.
Tuo tarpu priešininkai, įskaitant Rusiją, daug investavo į modernizaciją.
Baiminamasi, kad Rusijos pajėgos elektroniniais kariniais pajėgumais, įskaitant galimybę užblokuoti ar perimti priešų signalus, pasivijo Vakarų kariuomenes.
Generolai nerimauja, kad planai modernizuoti Britanijos armiją bus atidėti ar jų atsisakyta bandant sutaupyti lėšų. Be to, buvo smarkiai apkarpytos ir gynybos mokslininkų tyrimams skirtos lėšos.
„Mūsų galimybė užkirsti kelią ar atsakyti į grėsmę išnyks, jei nesivysime mūsų priešų“, – sakys N.Carteris.
Jis taip pat įspės, kad Rusija karinių pratybų „Zapad 2017“ metu simuliavo atakas prieš Šiaurės Europą, pavyzdžiui, Lietuvą.