Jungtinės Karalystės parlamentas galės balsuoti dėl galutinio „Brexit“ susitarimo

Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybė pasiūlys parlamentui balsavimu priimti ar atmesti bet kokį galutinį susitarimą dėl išstojimo iš Europos Sąjungos, pirmadienį paskelbė „Brexit“ sekretorius Davidas Davisas
Davidas Davisas
Davidas Davisas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Šis D.Daviso žingsnis laikomas bandymu padaryti nuolaidą konservatorių „maištininkams“, kurie šią savaitę gali nepaklusti vyriausybei ir balsuoti prieš atskirą „Brexit“ įstatymą, kuriuo esami ES įstatymai turi būti perkelti į Britanijos teisę.

Tačiau bandymas užbėgti už akių maištaujančių parlamentarų nepritarimui buvo įvertintas kritiškai. Parlamentarai tvirtino, kad toks balsavimas būtų beprasmis ir kad jie neturėtų daug laiko svarstyti galutinį „Brexit“ susitarimą.

D.Davisas patvirtino, kad jei parlamentas balsavimu atmes išstojimo sąskaitą, Britanija iš ES išstos be jokios „Brexit“ sutarties.

D.Davisas: „Jei neturėsime išstojimo sutarties, negalėsime turėti įstatymo projekto dėl išstojimo sutarties, taškas.“

Jis taip pat sakė, kad nebus jokio įstatymo projekto dėl išstojimo susitarimo ir jokio balsavimo, jei Londonui nepavyks susitarti su Briuseliu.

„Jei neturėsime išstojimo sutarties, negalėsime turėti įstatymo projekto dėl išstojimo sutarties, taškas“, – sakė jis.

Susitarimo detalės yra susijusios su dabar vykstančiomis ir būsimomis derybomis.

„Kai tik pasieksime susitarimą, pateiksime konkretų ... įstatymą šiam susitarimui įgyvendinti“, – parlamentarams sakė D. Davisas.

Valdantieji ministrės pirmininkės Theresos May konservatoriai nedidelę persvarą parlamente turi su Šiaurės Airijos junionistų parama.

Tačiau minimas pasiūlymas iškart sukėlė priešišką pačios T. May partijos „maištininkų“ reakciją.

Konservatorių parlamentarė Heidi Allen sakė, kad pasiūlymas yra beprasmis ir nepateikiama „jokių garantijų, jei susitarimas nebus pasiektas“.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Theresa May
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Theresa May

Kita konservatorių parlamentarė Antoinette Sandbach sakė, kad tai būtų beprasmiška, jei tvarkaraštis neišsitektų iki išstojimo datos 2019 metų kovą.

Ch.Leslie: „Tai post hoc, įstatymas po laiko, – sakė jis. – Parlamentas visai negalėjo formuoti ... išstojimo sutarties pobūdžio.“

Leiboristų parlamentaras Chuka Umunna, partijų parlamentinės grupės dėl santykių su ES vienas pirmininkų, sakė, kad toks žingsnis yra „visiškai nepakankamas“ ir nesuteikia „prasmingo balsavimo garantijų“.

Pasak jo, įstatymo projektas turi būti pataisytas, „kad numatytų deramą, o ne falsifikuotą, prasmingą balsavimą prieš bet kokią išstojimo dieną“.

Chrisas Leslie, kuris taip pat priklauso pagrindinei opozicinei Leiboristų partijai, pavadino tai „butaforiniu pasiūlymu“, kuris yra „visiškai bevertis“.

„Tai post hoc, įstatymas po laiko, – sakė jis. – Parlamentas visai negalėjo formuoti ... išstojimo sutarties pobūdžio.“

„Brexit“ ministerija nurodė, kad įstatymo projektas turėtų apimti tokius klausimus kaip ES piliečių Britanijoje ir britų Europos Sąjungoje teisės, „skyrybų“ sąskaita ir susitarimas dėl pereinamojo periodo po „Brexit“.

Leiboristų atstovas „Brexit“ klausimais Keiras Starmeris sakė, kad siūlomas įstatymas yra „reikšmingas silpnos vyriausybės, esančios prie pralaimėjimo (būsimuose debatuose dėl „Brexit“) ribos, atsitraukimas“.

„Mėnesius leiboristai ragino ministrus užtikrinti parlamentui paskutinį žodį dėl išstojimo sutarties ... Galiausiai jie nusileido“, – sakė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis