Visgi ji nori, kad šį terminą galima būtų nutraukti anksčiau, jei parlamentas pritartų jos Briuselyje suderintam „Brexit“ susitarimui.
„Jungtinė Karalystė siūlo, kad (pratęsimo laikotarpis) turėtų baigtis 2019-ųjų birželio 30 dieną. Jei partijoms pavyktų ratifikuoti (susitarimą) iki šios datos, vyriausybė siūlo nutraukti šį laikotarpį anksčiau“, – parašė Th.May laiške Europos Vadovų Tarybos pirmininkui Donaldui Tuskui.
Dauningo gatvė Th.May laišką paskelbė kelios akimirkos po to, kai vienas ES aukšto rango pareigūnas naujienų agentūrai AFP pasakė, kad D.Tuskas siūlo „Brexit“ atidėti laikotarpiui iki metų, taip pat priklausomai nuo parlamento pritarimo ES ir JK „skyrybų“ susitarimui.
Dabartinis terminas yra balandžio 12 diena. Iš pradžių planuotas išstojimas kovo 29-ąją buvo atidėtas JK parlamentui tris kartus neparėmus susitarimo, kurį Th.May ir kitų 27 ES šalių lyderiai pasirašė lapkričio mėnesį.
Savo laiške Th.May sako norinti užtikrinti, kad 46 metus blokui priklausiusi JK išstotų tvarkingai, su sutartimi, padėsiančia plėtoti politinius, saugumo, diplomatinius ir ekonominius ryšius.
„Vyriausybės politika visuomet buvo ir tebėra tvarkingas išstojimas iš Europos Sąjungos be pernelyg didelio atidėliojimo, – laiške rašo Th.May. – Vyriausybė sutinka, kad išstojimas su sutartimi yra geriausias rezultatas.“
EP rinkimai
Th.May iki balandžio 10-ąją vyksiančio neeilinio ES viršūnių susitikimo skuba gauti savo parlamento pritarimą „Brexit“ susitarimui. Per tą susitikimą Briuselyje bus priimtas oficialus sprendimas dėl pratęsimo.
Visos ES šalys privalo vienbalsiai pritarti bet kokiam naujam terminui.
Kai kurie ES šalių lyderiai, pavyzdžiui, Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas nori išgirsti aiškią priežastį, dėl ko „Brexit“ turėtų būti darkart atidėtas.
Th.May komanda šiuo metu derasi su pagrindinės opozicinės Leiboristų partijos lyderiais, siekdama užsitikrinti pakankamai balsų, kad ketvirtuoju bandymu prastumtų premjerės „Brexit“ susitarimą.
Visgi per derybas proveržio pasiekti dar nepavyko.
„Nemanau, kad jau pasiekėme tašką, kuriame vyriausybė galėtų nurodyti, kur galėtų pritaikyti savo lengvatinę strategiją“, – radijui BBC sakė leiboristų lyderio pavaduotojas Tomas Watsonas.
Th. May savo laiške pabrėžė, kad jeigu jai nepavyktų rasti kompromiso su leiboristais, abi pusės „bandytų sutarti dėl kelių aiškių ateities santykių variantų, kurie būtų pateikti balsavimui (parlamente), siekiant nuspręsti, kokiu keliu eiti“.
Ji pripažino, kad šis procesas gali užtrukti, tad JK veikiausiai tektų dalyvauti Europos Parlamento rinkimuose gegužės pabaigoje, nors praėjo beveik treji metai po to, kai referendume nuspręsta išstoti iš ES.
Jei JK „2019-ųjų gegužės 23-ąją dar bus Europos Sąjungos šalimi nare, ji turės teisinę prievolę surengti rinkimus“, rašė Th.May.
„Todėl vyriausybė pradėjo teisėtai ir atsakingai rengtis tokiam nenumatytam atvejui“, – pridūrė ji.