Į parlamentą besikreipusi vyriausybės vadovė tikino, kad daugelis dabartinio susitarimo dėl „Brexit“ projekto aspektų turi solidžią paramą, tačiau nesutariama dėl Airijos ir Šiaurės Airijos sienos apsidraudžiamosios priemonės (backstop).
„Jei balsuotume, pralaimėtumėme dideliu balsų skirtumu. Todėl balsavimas bus atidėtas“, – pridūrė Th.May.
Premjerė tikino, kad Airijos ir Šiaurės Airijos sienos iššūkiui turi būti rasti realūs sprendimai. Pasak Th.May, ji lankėsi Airijos pasienyje. „Žmonės nori, kad jų gyvenimai ir toliau būtų tokie, kaip dabar. Jie nenori kietosios sienos“, – tikino JK vyriausybės vadovė.
Airijos ir Šiaurės Airijos sienos klausimas buvo vienas svarbiausių derybose dėl „Brexit“. Šiuo metu JK ir Airija priklauso bendrai ES rinkai ir muitų sąjungai, todėl prekių patikra pasienyje nėra būtina.
Buvo baiminamasi, kad po „Brexit“ dvi Airijos dalys atsidurs skirtinguose muitų ir reguliaciniuose režimuose. Be to, specialaus statuso Šiaurės Airijai suteikimas galimai pakenktų JK vienybei.
Dabartiniame sutarties projekte numatoma, kad Airijoje neatsiras reali siena, o visa Jungtinė Karalystė galės likti muitų sąjungoje.
Vadinamoji apsidraudžiamoji priemonė (backstop) bus pritaikyta tik tuo atveju, jeigu abi pusės per 21 mėnesio pereinamąjį laikotarpį nesugebės susiderėti dėl platesnio susitarimo.
Pirmadienį Th.May taip pat pareiškė ketinanti prieš šios savaitės Europos Sąjungos (ES) viršūnių susitikimą galimus pokyčius „Brexit“ susitarime aptarti su ES lyderiais ir Europos Komisijos atstovais.
„Aš vyksiu susitikti su savo kolegomis kitose šalyse narėse... Aš aptarsiu akivaizdų susirūpinimą, kurį išreiškė šie Rūmai“, – pareiškė premjerė Bendruomenių Rūmuose ir pridūrė, kad ji sieks „užsitikrinti papildomų garantijų“.
EK pozicijos nekeis
Europos Komisija įspėjo, kad ES jau pasiūlė Jungtinei Karalystei „geriausią ir vienintelę įmanomą“ sutartį dėl „Brexit“ sąlygų ir nesiruošia jos persvarstyti.
„Mūsų pozicija nepakito ir, kaip suprantame, Jungtinė Karalystė paliks Europos Sąjungą 2019-ųjų kovo 29-ąją“, – žurnalistams pareiškė EK atstovė Mina Andreeva.
M.Andreeva: „Mūsų pozicija nepakito ir, kaip suprantame, Jungtinė Karalystė paliks Europos Sąjungą 2019-ųjų kovo 29-ąją.“
Tuo metu Europos Teisingumo Teismas (ETT) anksčiau pirmadienį nutarė, kad Londonas turi vienašalę teisę atsisakyti planų pasitraukti iš Bendrijos, jei taip nuspręstų iki „Brexit“ dienos kovo pabaigoje.
Pasak, M.Andreevos toks teismo sprendimas nekeičia ES derybų pozicijos.
„Ant stalo turimą susitarimą, kuriam lapkričio 25-ąją pritarė Europos Vadovų Taryba. Kaip sakė pirmininkas Junckeris, šis susitarimas yra geriausias ir vienintelis įmanomas. Mes iš naujo nesiderėsime“, – nurodė EK atstovė.
Tikėtasi Th.May pralaimėjimo
Buvo tikėtasi, kad ministrė pirmininkė pralaimės antradienį numatytą balsavimą, nes visose politinėse stovyklose daug kas nepritaria suderėtoms „skyrybų“ su ES sąlygoms.
Pralaimėtas balsavimas būtų galėjęs nulemti Th.May nušalinimą ar net antrojo referendumo dėl „Brexit“ surengimą, nors toks scenarijus, anot apžvalgininkų, menkai tikėtinas.
Po žinios apie tikėtiną balsavimo nukėlimą svaro kursas smuko žemiausiai per 18 pastarųjų mėnesių.
Kadangi antradienį nebus balsuojama, procesas gali sustoti iki kitos savaitės arba net sausio pradžios. Galutinis balsavimo dėl „Brexit“ susitarimo Bendruomenių rūmų terminas – sausio 21-oji.