„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Jungtinės Tautos: Etiopijoje vystosi didžiulė humanitarinė krizė

Jungtinės Tautos antradienį pranešė, kad tūkstančiai žmonių bėga iš konflikto draskomo Etiopijos šiaurinio Tigrėjaus regiono, o šiai teritorijai, esančiai pasienyje su Sudanu, dabar gresia didžiulė humanitarinė krizė.
Etiopijos kariai prie Tigrėjaus
Etiopijos kariai prie Tigrėjaus / „Scanpix“/AP nuotr.

Didėjant tarptautiniam spaudimui dėl jo kampanijos prieš nepaklusnų regioną, Etiopijos premjeras Abiy Ahmedas paskelbė, kad prasideda „galutinė“ operacijų fazė. Jo vyriausybė patvirtino, kad buvo suduota naujų aviacijos smūgių netoli Tigrėjaus sostinės Mekelės.

Abiy Ahmedas, praėjusių metų Nobelio taikos premijos laureatas, lapkričio 4 dieną paskelbė karinę kampaniją ir sakė, kad ji rengiama reaguojant į vietos valdančiosios partijos, Tigrėjaus liaudies išlaisvinimo fronto (TPLF), atakas prieš federalinės kariuomenės stovyklas. Pati regioninė partija neigia atakavusi stovyklas.

JT pabėgėlių agentūra pranešė, kad maždaug 27 tūkst. etiopų pabėgo per sieną į Sudaną. Nurodoma, kad šis skaičius šiuo metu didėja maždaug 4 tūkst. per dieną.

„Vystosi plataus masto humanitarinė krizė“, – per virtualią spaudos konferenciją iš Ženevos sakė Jungtinių Tautų pabėgėlių reikalų agentūros atstovas Babaras Balochas.

„Nuo kovų bėgantys pabėgėliai ir toliau atvyksta į saugias vietas išsekę nuo ilgo kelio, su nedidele manta“, – sakė jis.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kovotojai Etiopijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kovotojai Etiopijoje

Į Sudaną atvykę žmonės pasakoja apie baisų artilerijos apšaudymą ir žudynes.

„Mačiau sprogimų sudraskytus kūnus“, – sakė vienoje pabėgėlių stovykloje Rytų Sudane atsidūrusi 75 metų Ganet Gazerdier, kurios namai Humeros mieste buvo sugriauti.

„Kiti lavonai puvo, gulėjo ant kelio, nužudyti peiliu“, – sakė ji.

„Paskutinė agonija“

Penktadienį Abiy Ahmedas pareiškė, kad TPLF išgyvena „paskutinę agoniją“ ir davė regiono kariams tris dienas stoti į nacionalinės kariuomenės pusę.

Antradienį ryte socialiniame tinkle „Facebook“ jis parašė, kad laikas baigėsi.

„Trijų dienų terminas Tigrėjaus regiono specialiosioms ir sukarintoms pajėgoms pasiduoti nacionalinėms gynybos pajėgoms ir nebūti godžios chuntos įrankiu baigėsi. Tie Tigrėjaus specialiųjų ir sukarintų pajėgų [nariai], kurie pasinaudojo trijų dienų terminu, yra branginami, – sakė jis. – Kadangi terminas baigėsi, artimiausiomis dienomis bus atlikti galutiniai įstatymo priežiūros veiksmai.“

Nuo pat operacijos pradžios Tigrėjaus regione beveik visiškai neveikia komunikacijos, todėl labai sunku patikrinti, kaip vyksta kovos ir kiek žūsta žmonių.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Abiy Ahmedas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Abiy Ahmedas

Federalinės pajėgos tvirtina kontroliuojančios Tigrėjaus vakarinę zoną, kur vyko intensyvios kovos, o savaitgalį pranešė užėmusios Alamatos miestą, esantį už 180 km į pietus nuo Mekelės.

Tačiau Tigrėjaus lyderis Debretsionas Gebremichaelis naujienų agentūrai AFP antradienį sakė, kad „Tigrėjaus vyriausybė ir žmonės“ nepasiduos.

„Šios kampanijos negalima užbaigti. Kol įsibrovėlių armija yra mūsų žemėje, kova tęsis. Jie negali mūsų nutildyti karine jėga“, – sakė jis.

Abiy Ahmedas ignoravo pasaulio lyderių raginimus nutraukti karo veiksmus ir sutikti su tarpininkavimu.

Pirmadienį jo vicepremjeras Demeke Mekonnenas nuskrido į Ugandą ir Keniją susitikti su šių regiono sunkiasvorių prezidentais.

„Karas Etiopijoje nulemtų viso žemyno blogą įvaizdį, – po susitikimo su Demeke Mekonnenu tviteryje parašė Ugandos prezidentas Yoweri Museveni . – Turėtų vykti derybos, konfliktas turėtų sustoti, kad nebūtų nereikalingo gyvybių praradimo ir kenkimo ekonomikai.“

Tačiau Y.Museveni vėliau ištrynė šią žinutę, o vienas Etiopijos pareigūnas sakė, jog Demeke Mekonnenas aiškiai nurodė, kad derybų greitu laiku negali būti.

Kenijos prezidentas Uhuru Kenyatta vėliau paragino „taikiai išspręsti“ krizę.

Abiy Ahmedo vyriausybė yra sakiusi, kad jokio tarpininkavimo negali būti, kol Tigrėjaus lyderiai nebus nuginkluoti ir patraukti į teismą.

Iki Abiy Ahmedo atėjimo į valdžią 2018 metais TPLF tris dešimtmečius dominavo Etiopijos politikoje. Nušalinus TPLF nuo politikos pikta nesantaika augo.

Plintantis konfliktas

Vyriausybės antradienio pareiškime sakoma, kad kariuomenė „remdamasi gauta informacija apie konkrečius svarbius TPLF taikinius“ pirmadienį įvykdė „chirurginio tikslumo aviacijos operacijas prie Mekelės miesto“.

Debretsionas Gebremichaelis sakė, kad yra civilių aukų, bet vyriausybė tai neigė.

Vienas Mekelės gyventojas AFP sakė, kad pirmadienį virš miesto žemai skraidė karinis lėktuvas, kuris buvo „labai baisus, labai triukšmingas“. Šio liudininko teigimu, per smūgį netoli universiteto miestelio žuvo mažiausiai vienas civilis.

Detalių apie smūgį ir aukas patikrinti neįmanoma.

Pastarosiomis dienomis TPLF leido raketas į oro uostus Etiopijos Amharos regione į pietus nuo Tigrėjaus ir kaimyninės Eritrėjos sostinėje Asmaroje.

Smūgiai Asmarai ypač pakurstė nuogąstavimus, kad Etiopijos konfliktas galėtų įtraukti visą Somalio pusiasalio regioną.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs