Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Jungtinės Tautos: Mianmaras vykdo kampaniją prieš žurnalistus

Mianmaras, sukėlęs tarptautinės bendruomenės pasipiktinimą dėl naujienų agentūros „Reuters“ žurnalistų, nušvietusių rohinjų krizę, įkalinimo, vykdo „politinę kampaniją“ prieš nepriklausomus žurnalistus, antradienį pareiškė Jungtinės Tautos.
Kyawas Soe Oo ir Wa Lone'as
Kyawas Soe Oo ir Wa Lone'as / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Naujausioje ataskaitoje JT žmogaus teisių biuras pasmerkė „vyriausybės ir kariuomenės (vykdomą) įstatymo ir teismų instrumentalizaciją, vedant politinę kampaniją prieš nepriklausomą žurnalistiką“.

Joje taip pat smerkiami teismai, „nesugebantys užtikrinti teisės į teisingą teismą“ teisiamiesiems.

JT žmogaus teisių biuras atkreipė dėmesį į „ypatingai piktinantį“ atvejį, kai buvo nuteisti agentūros „Reuters“ žurnalistai Wa Lone'as ir Kyawas Soe Oo.

Praėjusią savaitę šiems dviem Mianmaro piliečiams teisėjas skyrė septynerių metų laisvės atėmimo bausmę už drakoniško Valstybės paslapčių įstatymo pažeidimą, nušviečiant nušviečiant rohinjų krizę.

Praėjusių metų rugpjūtį per kariuomenės inicijuotas „valymo operacijas“ į kaimyninį Bangladešą buvo išvyti 700 tūkst. rohinjų.

Remiantis JT ataskaita, esama daugybė kitų žurnalistų bei jų šaltinių suiminėjimo ir baudžiamojo persekiojimo pavyzdžių, rodančių „platesnio masto žodžio laisvės suvaržymo tendencijas“.

Daugybę kartų prieš žurnalistus buvo panaudoti telekomunikacijų, valstybės paslapčių, neteisėtų asociacijų, elektroninių operacijų, importo ir eksporto bei aviacijos įstatymai, nurodė JT.

Pateikiamas pavyzdys, kai 2017 metų birželį buvo suimti trys žurnalistai, nušvietę „narkotikų deginimo“ ceremoniją, surengtą Tarptautinės kovos su piktnaudžiavimu narkotikais ir jų platinimu dienos proga.

Renginys vyko Taangų valstybės išvadavimo armijos (TNLA) kontroliuojamame rajone, šiaurinėje Šanų valstijoje.

Nors žurnalistai rinko medžiagą apie įvykius, nesusijusius su ginkluotu konfliktu, jiems vis tiek buvo pateikti kaltinimai pagal vadinamąjį neteisėtos asociacijos įstatymą.

Šis įstatymas „paprastai yra taikomas įrodant, kad bet kokie ryšiai su etninėmis ginkluotomis grupėmis prilygsta baudžiamajam nusikaltimui“.

Ataskaitoje nurodoma, kad Mianmare žurnalistams „neįmanoma be baimės arba nesulaukus malonės dirbti savo darbo“.

Jungtinių Tautų žmogaus teisių komisarės Michelle Bachelet pareiškime sakoma, kad tokia padėtis „vargu ar prisideda prie perėjimo į demokratiją“ Mianmare.

Ji paragino šalies valdžią „nutraukti teisinį ir teisminį žurnalistų persekiojimą ir inicijuoti visų nepakankamai tikslių įstatymų, palengvinančių išpuolius prieš teisėto žodžio laisvės įgyvendinimą, peržiūrėjimą“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs