Ką ir kodėl slepia A.Lukašenka, Baltarusijos, kuriai pandemija – ne problema, prezidentas?

Jei norite pažiūrėti futbolą, teks susirasti kanalą, rodantį kovas Baltarusijos lygoje. Mat ji vienintelė Europoje, kurioje rungtynės dar vyksta – ir ne tuščiuose stadionuose, o stebint šimtams, tūkstančiams žiūrovų. Baltarusijos lyderis Aliaksandras Lukašenka toliau užsispyręs kartoja, kad naujojo koronaviruso plitimą Minskas puikiai riboja, ir viešojo gyvenimo riboti nė neketina.
Nepaisant koronaviruso grėsmės Baltarusijoje verda įprastas gyvenimas
Nepaisant koronaviruso grėsmės Baltarusijoje verda įprastas gyvenimas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Nors Baltarusijos vyriausybės požiūrį kitos šalys, įskaitant kaimyninę Lietuvą, vis garsiau kritikuoja, A.Lukašenka nenusileidžia.

Jis ragina žmones ne užsidaryti namuose, o sportuoti, gerti degtinę, vairuoti traktorius, žaisti ledo ritulį, eiti į pirtį. Kitaip tariant, jokiu būdu nesielgti taip, kaip elgiamasi daugelyje pasaulio valstybių

Ketvirtadienį paskaičiuota, kad saviizoliacijos laikosi – ar bent turėtų laikytis – net pusė Žemės gyventojų. Tarp šių žmonių, aišku, yra ir baltarusių, bet jie užsidarydami kaip tik neklauso šalies valdžios.

Anot nepriklausomo baltarusių žurnalisto Franako Viačorkos, A.Lukašenka ir savąja retorika, ir slėpdamas tikrąją informaciją apie COVID-19 infekcijos plitimą valstybėje, kur oficialiai mirė keturi užsikrėtę žmonės iš 351, rodo vidurinį pirštą Vakarams.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Aliaksandras Lukašenka
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Aliaksandras Lukašenka

F.Viačorka: bijoti reikia krizės Rusijoje

F.Viačorka ir kiti apžvalgininkai sutinka, kad A.Lukašenka tikrai nuogąstauja dėl ekonomikos, kuri jau daug metų chroniškai trapi.

Turbūt neatsitiktinai Baltarusijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Anatolijus Glazas trečiadienį paragino Lietuvą „išlaikyti savitvardą“ – taip jis pakomentavo Lietuvoje pasigirdusius teiginius apie duomenų iš Minsko nepatikimumą.

Baltarusijai Lietuva svarbi kaip tranzitinė valstybė, bet Vilnius nuo penktadienio nebeįsileidžia lengvųjų automobilių iš Baltarusijos ir Rusijos, o skrydžiams iš Minsko į Vilnių savaitgalį dar bus padarytos dvi išimtys.

Neiškentė tada ir pats A.Lukašenka, kuris piktai sureagavo į Lietuvos kritiką, pareiškė, kad tvarkosi geriau nei Gitanas Nausėda, ir paragino jį „užsiimti savo virusu“. Baltarusijos prezidentas ir toliau ragina laikytis ramiai.

Praėjusį antradienį A.Lukašenka netgi nulėkė pažaisti ledo ritulio ir į tūkstančius žiūrovų kreipėsi tokiais žodžiais: „Čia nėra jokių virusų. Ar matote čia skraidančius virusus? Aš irgi nematau. O šaltis – gerai. Sportas – tikrieji vaistai.“

„Bet kai Lukašenka paprašo nepulti į paniką, reikia elgtis atvirkščiai – tai visi žino“, – vis dėlto juokauja F.Viačorka, atkreipiantis dėmesį, kad Minske, nepaisant prezidento raginimų, vis tiek tuščiau nei paprastai.

A.Lukašenka: čia nėra jokių virusų. Ar matote čia skraidančius virusus? Aš irgi nematau. O šaltis – gerai. Sportas – tikrieji vaistai.

O ir nerimauti A.Lukašenkai priežasčių yra. Anot F.Viačorkos, Baltarusijos ekonomika labai priklausoma nuo situacijos Rusijoje, o ten pajamos už naftą ir dujas siaubingai smukusios. Be to, vis daugiau baltarusių tiesiog netiki prezidentu.

„Reiktų bijoti ne krizės Baltarusijoje, o Rusijoje. Naftos kainų kritimas Minskui daug pavojingesnis. Baltarusijos ekonomikai nesvarbios gamyklos, smulkus verslas – ji priklausoma nuo naftos tranzito.

Saudo Arabijos, Rusijos ir JAV kova dėl naftos Baltarusijai labai svarbi, svarbesnė nei keli verslai Minske. Juk vyriausybė subsidijuoja tuos mūsų verslininkus“, – teigė F.Viačorka.

„Facebook“ nuotr./Francišakas Viačorka
„Facebook“ nuotr./Francišakas Viačorka

Esą neslepia jokių faktų

Žurnalisto teigimu, A.Lukašenka visų pirma nori, kad žmonės dirbtų – juk 2020-ieji yra rinkimų metai ir jis nenori pasirodyti kaip lyderis, paralyžiavęs viešąjį gyvenimą Baltarusijoje.

„Bet ši problema Lukašenkai tokia, su kokia jis per 25 metus dar nebuvo susidūręs.

Jis lengvai manipuliuoja visuomene, lengvai klastoja rinkimų rezultatus, lengvai malšina protestus, lengvai apsimeta tarpininku tarp Vakarų ir Rusijos. Globali problema – visai kas kita“, – 15min tvirtino F.Viačorka.

Esą A.Lukašenka bando ir toliau naudoti represijas, visiškai kontroliuoti informaciją – tik taip jis galės atrodyti kaip prezidentas, „laimintis prieš pandemiją“. Tačiau tai, pasak žurnalisto, tėra „tiksinti bomba“.

„Scanpix“/AP nuotr./Nepaisant koronaviruso grėsmės Baltarusijoje verda įprastas gyvenimas
„Scanpix“/AP nuotr./Nepaisant koronaviruso grėsmės Baltarusijoje verda įprastas gyvenimas

„Įsivaizduokite – naujausia apklausa parodė, kad dauguma žmonių mano, jog situacija dėl koronaviruso plitimo blogės. Vadinasi, dauguma baltarusių netiki Lukašenka, vadinasi, jo pozicija kertasi su visuomenės nuomone“, – įsitikinęs F.Viačorka.

Gardino futbolo klubo „Neman“ ir Soligorsko „Šachtar“ fanai jau pareiškė, kad neis į rungtynes, ir paragino kitų komandų gerbėjus elgtis taip pat.

Kaip pabrėžia baltarusis, gana įspūdinga, kai 70 proc. baltarusių mano, kad reikia uždrausti viešus renginius, o tą pačią dieną A.Lukašenka pareiškia, jog renginiai kaip tik turi vykti – futbolo rungtynės, koncertai.

Tiesa, kaip dabar bus su futbolu, jau nebežinoma. Gardino futbolo klubo „Neman“ ir Soligorsko „Šachtar“ fanai jau pareiškė, kad neis į rungtynes, ir paragino kitų komandų gerbėjus elgtis taip pat.

„Scanpix“ nuotr./Baltarusijos futbolo čempionatas nestabdomas
„Scanpix“ nuotr./Baltarusijos futbolo čempionatas nestabdomas

A.Lukašenka, tiesa, stengiasi kalbėti ir moksliškiau. Antai ketvirtadienį jis patikino, kad Baltarusija „neslepia“ jokių faktų apie koronaviruso protrūkį.

„Pasaulio sveikatos organizacija mums rekomenduoja kovoti su židiniais, taškais. Tai yra, jeigu matome židinį – jį puolame ir pradedame gydyti tą žmogų ir visus, kas buvo aplinkui.

Niekas pasaulyje taip nedirba. Jie eina frontu. Apsupo miestą – nei įvažiuoti, nei išvažiuoti, ir visus namuose uždarė“, – teigė Baltarusijos prezidentas.

Rodo vidurinį pirštą Vakarams

Tačiau opozicija, kurios šalyje, aišku, mažai, tokiais aiškinimais netiki ir skelbia, kad iš A.Lukašenkos administracijos sprendimų juokiasi visas pasaulis.

„Tarptautinėje arenoje atrodome kaip klounai, kurių valdovas vis siūlo stebuklingus vaistus nuo koronaviruso – pirtį, degtinę, traktorius. Sąrašas dabar pasipildė ledu, ledo rituliu ir šaldytuvais. Tai neatrodo rimta“, – AP teigė aktyvistas Anatolijus Lebedka.

A.Primost/15min nuotr./Anatolijus Lebedka
A.Primost/15min nuotr./Anatolijus Lebedka

Ryhoras Astapenija, Baltarusijos ekspertas tyrimų centre „Chatham House“, apskritai neatmeta galimybės, kad A.Lukašenka yra tikras, jog yra teisus: „Tai psichologinis paaiškinimas – kad jis nuoširdžiai įsitikinęs, jog visas pasaulis grėsmę pervertina.“

Be to, 15min sako F.Vačiorka, A.Lukašenka, nors ir nesuvokia problemos, nuo seno jaučia instinktą rodyti vidurinį pirštą Vakarams, tarsi sakydamas: „Žiūrėkite, mes ir čia turime savitų sprendimų.“

Kas toliau? Anot F.Viačorkos, galima tikėtis dviejų scenarijų. Pagal pirmąjį A.Lukašenka karantiną vis dėlto įves – bus uždarytos mokyklos, nebebus žaidžiamas futbolas.

„Bet tai nereiškia, kad skelbiami duomenys bus teisingi. Negana to, naratyvas bus paliktas toks pats – esą mus privertė tarptautinių organizacijų spaudimas, esą mums tai visai nereikalinga“, – dėstė žurnalistas.

A.Lukašenka, nors ir nesuvokia problemos, nuo seno jaučia instinktą rodyti vidurinį pirštą Vakarams, tarsi sakydamas: „Žiūrėkite, mes ir čia turime savitų sprendimų.“

Antrasis scenarijus jam kelia didesnį nerimą ir neva yra realesnis – kad bus paskelbtas net ne karantinas, o nepaprastoji padėtis. Panašius įstatymus jau yra priėmusi Rusija.

„Tokia padėtis Lukašenkai leis blokuoti žiniasklaidą, interneto naujienų portalus. Jis ir dabar kaltina tinklaraštininkus dėl, jo teigimu, šitos psichozės. Lukašenka nori absoliučiai kontroliuoti informacijos srautus.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Nepaisant koronaviruso grėsmės Baltarusijoje verda įprastas gyvenimas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Nepaisant koronaviruso grėsmės Baltarusijoje verda įprastas gyvenimas

Karantinas bus neformalus, prireikus bus panaudotos karinės pajėgos, o medikams ir kitiems ligoninių darbuotojams bus visiškai uždrausta dalintis duomenimis“, – tvirtino F.Viačorka.

Štai penktadienį Baltarusijos lyderis jau paskelbė, kad kovai su COVID-19 infekcija pasitelks karo medikus.

Ryškinama propagandinė linija

F.Viačorka netiki oficialiais duomenimis, esą gyventojų skaičiumi už Baltarusiją mažesnėje Lietuvoje naujuoju koronavirusu užsikrėtė daugiau žmonių.

Lietuvoje patvirtintų ligos atvejų penktadienio rytą buvo 696, devyni žmonės mirė, o Baltarusijoje, kaip jau minėta, suskaičiuotas 351 užsikrėtimas ir keturios mirtys.

„Užsikrėtusiųjų skaičius auga. Manau, kad žmonių su virusu Baltarusijoje turėtų būti 5-6 kartus daugiau nei Lietuvoje – juk iš pradžių situacija buvo labai panaši, tik vieną dieną mes nutarėme netikrinti žmonių.

Mes visada lyginame baltarusių ir lietuvių duomenis, nes mūsų visuomenės labai panašios net genetiškai. Todėl matome, kad proporcingumas turėtų būti panašus. Bet mes nenaudojame jokio modelio, nieko, tad kažkas labai blogai“, – 15min teigė F.Viačorka.

Baltarusijos sveikatos ministerija anksčiau šią savaitę iš tikrųjų nusprendė nebeskelbti reguliariai atnaujinamos informacijos apie bendrą užsikrėtimo atvejų skaičių.

Pats A.Lukašenka tikina, kad Baltarusijos medikai susitvarko su krūviu, o šalis turi pakankamai priemonių – ir atsarginių lovų, ir 3 tūkst. plaučių ventiliacijos, kvėpavimo aparatų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Infekcinių ligų ligoninė Minske
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Infekcinių ligų ligoninė Minske

„Be to, rusiška spauda čia aiškina, kad baltarusiai atsparesni ir nemiršta, nes buvo paskiepyti nuo tuberkuliozės. Aiškina ir tai, kad šalyje situacija geresnė, nes yra tūkstančiai laisvų vietų infekcinėse ligoninėse, šimtai tūkstančių ventiliatorių.

Dar 2013 metais atliktas tyrimas parodė, kad Baltarusijoje 1 tūkst. gyventojų tenka net 11,3 lovos ligoninėse. Italijoje – 3,4 lovos, Ispanijoje – 3.

Ir, žinoma, už visa tai dėkojama Sovietų Sąjungai. Net ši krizė yra platforma ideologinei propagandai – štai, žiūrėkite, lietuviai, lenkai sugriovė sovietinį palikimą, o mes laimime, nes išlaikėme tai, kas SSRS buvo geriausia“, – pasakojo F.Viačorka.

Beje, kai kurie ekspertai mano, kad Baltarusija iš tikrųjų gali būti geriau pasirengusi kovoti su pandemija. Dar 2013 metais atliktas tyrimas parodė, kad šalyje 1 tūkst. gyventojų tenka net 11,3 lovos ligoninėse. Italijoje – 3,4 lovos, Ispanijoje – 3.

„Sveikatos apsaugos sistema palyginti stipri, nes sovietmečiu ji buvo planuojama taip, kad galėtų susitvarkyti su infekcinių ligų bangomis. Ir sistema buvo išsaugota“, – sako Vienos instituto tarptautinėms ekonomikos studijoms ekspertas Rumenas Dobrinskis.

Bet F.Viačorka iškart atitaria: „Sveikata pas mus pigi. Medikus pigu išlaikyti, nes jie labai mažai uždirba – kai jiems moki 200–300, o ne 2–3 tūkst. dolerių kaip Ispanijoje. Be to, net ir turimų vietų negana – žmonės laukia eilėse, guli koridoriuose.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų