„Talibano teroristinės grupuotės sukelta smurto eskalacija šalyje bei plintanti trečioji (COVID-19) banga sukėlė daug ekonominių ir socialinių neramumų, kas sukėlė nerimo ir iššūkių žmonėms“, – šeštadienį išplatintame pareiškime nurodė Afganistano pabėgėlių ir repatriacijos ministerija.
„Vyriausybės sprendime pabrėžiama, kad priimančios šalys turėtų ... ateinančius tris mėnesius atsisakyti priverstinio afganistaniečių pabėgėlių deportavimo“, – nurodoma pareiškime, kuriame taip pat reiškiamas nerimas dėl iš Europos grįžtančių afganistaniečių.
2018 metais buvo registruota beveik 2,5 mln. pabėgėlių iš Afganistano. Tai buvo antra didžiausia pabėgėlių populiacija pasaulyje, rodo Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūros duomenys.
Dauguma šių pabėgėlių yra kaimyniniame Pakistane, o taip pat Irane ir Europoje. Šių metų sausio-kovo mėnesiais savanoriškai į šalį grįžo daugiau nei 570 afganistaniečių, kuriems padėjo Jungtinės Tautos. Tačiau tik šeši grįžo ne iš Pakistano ar Irano.
Afganistaniečiai sudaro didelė prieglobsčio prašytojų Europos Sąjungoje dalį. Pernai pirmą kartą prašymus dėl prieglobsčio pateikė 44 190 afganistaniečių. Jų bendras skaičius, anot Eurostato, sudaro 416 600.
Italijos ministras pirmininkas Mario Draghi praėjusį mėnesį perspėjo, kad Europa turėtų ruoštis naujai migrantų iš Afganistano bangai po to, kai iš šios šalies išvyks visos užsienio pajėgos.
Kelios ES šalys šiemet pasiūlė suteikti prieglobstį afganistaniečiams, kurie padėjo užsienio kariams, kovojusiems su Talibanu, nes baiminamasi dėl jų saugumu, kadangi Talibanas gali jiems keršyti.