„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kabulas „susirūpinęs“ dėl JAV ir Talibano susitarimo, reikalauja paaiškinimų

Afganistano vyriausybė trečiadienį pažėrė abejonių dėl būsimo JAV ir Talibano taikos susitarimo, pabrėždama, kad pareigūnams reikia daugiau informacijos apie šio pakto keliamas potencialias grėsmes.
Afganistano vėliava
Afganistano vėliava / AFP/„Scanpix“ nuotr.

JAV specialusis pasiuntinys Zalmay Khalilzadas šią savaitę viešėdamas Kabule pasidalino su afganų pareigūnais „esminiu“ Vašingtono ir Talibano susitarimu, numatančiu amerikiečių pajėgų išvedimą iš Afganistano.

JAV ir Talibano susitarimo perspektyva kelia didelį susirūpinimą daugeliui afganų, kurie jaučiasi palikti nuošalyje nuo taikos proceso, ir nerimauja, jog griežtosios linijos islamistai sugrįš į valdžią. Be to, būgštaujama, kad pralaimėjimą patyrusi Amerika gali paaukoti eilinių gyventojų interesus, siekdama pasitraukti iš Afganistano po 18 metų trukusio varginančio konflikto.

Kaip pareiškė Afganistano prezidento Ashrafo Ghani atstovas Sediqas Sediqqi, nors Kabulo administracija palaiko pažangą siekiant taikos susitarimo, ji norėtų išvengti bet kokių galimų neigiamų pasekmių.

Vyriausybė yra „susirūpinusi, todėl siekiame paaiškinimų dėl šio dokumento, kad galėtume kruopščiai išanalizuoti rizikas ir potencialias neigiamas pasekmes, taip pat užkirsti kelią bet kokiam pavojui, kurį jis gali sukelti“, tviteryje parašė S.Sediqqi.

Šis pareiškimas yra pirmoji tokia Kabulo reakcija į būsimą susitarimą, kurį Z.Khalilzadas pristatė pirmadienį.

A.Ghani ir jo vyriausybė iki šiol aktyviai nedalyvauja derybose tarp amerikiečių ir talibų, laikančių Afganistano prezidentą neteisėtu lyderiu ir primygtinai reikalaujančių visų pirma derėtis su Vašingtonu.

Kabulo susirūpinimas grindžiamas pozicija, antradienį išreikšta buvusių JAV ambasadorių Afganistane, bendrame pareiškime paraginusių neišvesti kariuomenės iš šalies, kol nebus pasiektas išsamus taikos susitarimas.

„Greitas JAV karių išvedimas turi vykti po, o ne prieš, realaus taikos susitarimo“, – parašė ambasadoriai.

Penkios JAV bazės

Remiantis iki šiol viešai paskelbtomis susitarimo dalimis, Pentagonas iki kitų metų pradžios turėtų grąžinti namo 13 tūkst. karių, dislokuotų penkiose bazėse Afganistane, jei Talibanas laikysis savo pažadų dėl saugumo šalyje.

Sukilėliai pareiškė, kad išsižadės ryšių su teroristų tinklu „al Qaeda“, kovos su džihadistų judėjimu „Islamo valstybė“ (IS) ir pasirūpins, kad Afganistanas nebebus saugus prieglobstis ekstremistams.

Vis dėlto Kabulas negali paveikti JAV ir Talibano derybų eigos ir tegali tikėtis, kad talibai įvykdys pažadą sudaryti su Afganistano vyriausybe atskirą susitarimą.

Afganai jau kelias savaites su dideliu nerimu laukia, kol JAV ir Talibanas susitars dėl galutinių taikos susitarimo detalių.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas šią savaitę turėjo išnagrinėti siūlomą paktą. Jeigu jis ir Talibano lyderiai jam pritars, dokumentą galima būtų pasirašyti ir paviešinti bet kurią dieną.

Tačiau net deryboms dėl susitarimo akivaizdžiai pasiekus galutinį etapą, Afganistaną užklupo naujas smurto protrūkis.

Pirmadienį Talibanas pradėjo masinį puolimą Kabule, kur kovotojai nusitaikė į budriai saugomą kompleksą, naudojamą užsienio humanitarinės pagalbos organizacijų ir kitų agentūrų. Žuvo mažiausiai 16 žmonių, o daugiau kaip 100 buvo sužeisti.

Šeštadienį Talibanas mėgino užimti šiaurinės Kundūzo provincijos sostinę, o sekmadienį sukilėliai pradėjo operaciją Pole Chomri mieste, kaimyninės Baglano provincijos sostinėje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs