Anot žurnalisto Walterio Hickey, atsekti B. Obamos praturtėjimo kelius buvo pakankamai nesudėtinga – politikas pinigus krovėsi vos iš kelių šaltinių, o pinigus kaupė ir investavo būdais, kurie lengvai atsekami.
Taigi, kaip B. Obama iš vidurinės klasės atstovo tapo multimilijonieriumi?
Kol jis buvo Ilinojaus valstijos senatorius, abu Obamų šeimos tėvai tebedirbo
2004 metų finansinėje ataskaitoje B. Obama pažymėjo, kad turi tris pajamų šaltinius. Pirmasis – 80 287 JAV dolerių alga iš Ilinojaus valstijos senato. Antrasis – 32 144 JAV dolerių alga iš Čikagos teisės mokyklos universiteto, kur B. Obama dirbo dėstytoju. Trečioji – jo žmonos Michelle alga iš Čikagos universiteto ligoninių, kur ji dirbo administracijoje.
Kur jis laikė pinigus, gautus iš 1995 metais išleistų memuarų?
2004 metais Obamų šeima pinigus buvo investavusi į tris fondus. Pirmasis – Ilinojaus valstijos pensijų fondas, kuriame B. Obama nurodė turįs nuo 50 iki 100 tūkst. JAV dolerių. Kiti du – investicijų kompanijos „Vanguard“ fondai. „Vanguard Wellington“ fonde B. Obama turėjo nuo 100 iki 200 tūkst. JAV dolerių, o „Vanguard Wellesley“ – nuo 50 iki 100 tūkst. JAV dolerių.
Po 2004 metų Nacionalinio demokratų suvažiavimo B. Obama pasirašė sutartis dėl knygų
B. Obamos kalba „Vilties įžūlumas“ tapo tikru politikos pasaulio hitu ir iškėlė jo populiarumą dar likus keleriems metams iki jo prezidentinės kampanijos. Iškart po suvažiavimo B. Obama pasirašė net keletą sutarčių su „Random House“ dėl trijų naujų knygų. Viena iš jų – knyga vaikams, kita – „Vilties įžūlumas“, paremta jo 2004 metų kalba. Reikia paminėti, kad pelną iš knygos vaikams B. Obama skyrė labdarai.
Knygų sutartys pavertė B. Obamą turtuoliu
Kaip nurodoma sutartyje, 2005 metais B. Obama gavo 1,9 mln. JAV dolerių avansą už „Vilties įžūlumą“. Išleidus knygą, B. Obama gauna ir dalį leidyklos pajamų – 15 procentų nuo knygų kietais viršeliais kainos ir 7 procentus nuo minkštais. Papildomi procentai nuo pajamų jam mokami ir pardavus atitinkamą kiekį knygų. 10 procentų pajamų jam priklauso ir nuo garso knygų pardavimų.
Leidykla dar kartą išleido ir B. Obamos pirmąją knygą „Mano tėvo svajonės“.
Gautus pinigus B. Obama investavo
Už „Mano tėvo svajones“ B. Obama gavo 378 237 JAV dolerius, ir iki 2006 metų „Random House“ jam įteikė dar vieną avansą, vertą 847 167 JAV dolerių.
Kai B. Obama gavo pinigus už knygas, jis jų nepadėjo tiesiog į banko sąskaitą, o investavo. „JPMorgan Chase & Co“ jis turėjo investicinę sąskaitą, vertą mažiausiai šimto tūkstančių dolerių, „Northern Trust“ – nuo 250 iki 500 tūkst. JAV dolerių. Žinoma, kad B. Obama turėjo sąskaitą ir „UBS“.
2006 metais jo turtas buvo vertas nuo 1,1 iki 2,5 mln. JAV dolerių.
2006 – 2007 metais B. Obama prisipirko iždo vekselių
2006 metais jis vėl gavo pajamas už knygas. „Mano tėvo svajonės“ šįkart jam atnešė 147 490 JAV dolerių, o „Vilties įžūlumas“ – 425 tūkst. JAV dolerių. Prasidedant B. Obamos rinkiminei kampanijai, knygų pardavimai išaugo kaip ant mielių. 2007 metais už „Mano tėvo svajones“ gavo 815 971, už „Vilties įžūlumą“ – 3,28 mln. JAV dolerių.
Tais metais jis įsigijo JAV iždo vekselių, kurių vertė – nuo pusės iki vieno milijono JAV dolerių.
2007 metais B. Obama padarė vieną didžiausių investicijų į dukrų ateitį
2007 metais jis įsigijo du planus, kurie ateityje apmokės jo dukrų mokslus koledžuose. Kiekvienas jų tuomet vertas buvo nuo 50 iki 100 tūkst. JAV dolerių. 2010 metais juose sukaupta jau nuo 100 iki 200 tūkst. dolerių.
Tais metais, kai varžėsi dėl prezidento posto, nusipirko milijonų dolerių vertės vekselių
Užsiėmęs politiniais reikalais, B. Obama nedarė jokių didelių finansinių pokyčių – tiesiog dar daugiau investavo į iždo vekselius. Kai jis prisiekė, B. Obama turėjo nuo 1,1 iki 5,1 mln. JAV dolerių vertės iždo vekselių, kurie sudarė didžiąją dalį jo turto. Kita dalis sudarė nuo 411 iki 915 tūkst. JAV dolerių.
2009 metais už Nobelio taikos premiją gavo 1,4 mln. JAV dolerių, kuriuos išdalijo labdaros organizacijoms
Gavęs apdovanojimą ir jį lydėjusį nemenką finansinį apdovanojimą, B. Obama nurodė pinigus išdalinti labdaringoms organizacijoms. Didžiausia dalis – 250 tūkst. JAV dolerių – atiteko nevyriausybinei organizacijai „Fisher House“, kuri padeda karo veteranams įsikurti greta karinių ligoninių. Antroji pagal dydį suma – 200 tūkst. dolerių – bendram buvusių JAV prezidentų George'o W. Busho ir Billo Clintono pagalbos Haičiui fondui, kuris padeda atstatyti šalį po galingo žemės drebėjimo. Po 125 tūkst. JAV dolerių gavo šeši labdaros fondai, kurie padeda jaunimui siekti aukštojo išsilavinimo. Dvi labdaros organizacijos, prisidedančios prie regioninės Afrikos ir Vidurio Azijos plėtros, gavo po 100 tūkst. JAV dolerių.
B. Obama gauna 400 tūkst. dolerių algą
JAV prezidentas gauna 400 tūkst. JAV dolerių per metus. Iki šiol jis už pirmą savo kadenciją yra gavęs 1,6 mln. JAV dolerių.
Kaip JAV senatorius, B. Obama gaudavo po 174 tūkst. JAV dolerių per metus. Kadangi senatoriumi jis buvo ketverius metus, per tą laikotarpį jis gavo 696 tūkst. JAV dolerių.
2010 metais B. Obamos turtas buvo vertas nuo 2,8 iki 11,8 mln. JAV dolerių.