B.Johnsonas gal ir išsilaikė, bet tikrai neturi priežasčių švęsti.
Taip, pirmadienį jam buvo numesta savotiška gelbėjimosi liemenė, kai aukšto rango valstybės tarnautoje Sue Gray pateikė neišbaigtą verdiktą dėl įtarimų, kad per karantiną Dauningo gatvėje buvo rengiami taisykles pažeidžiantys vakarėliai.
S.Gray nustatė „rimtą nesugebėjimą“ laikytis tokių standartų, kokių tikimasi iš vyriausybės, bet reikšmingos ataskaitos, kurioje būtų remiamasi visais įrodymais, surašyti netgi negalėjo. Mat lyg tyčia policija praėjusią savaitę paskelbė pradedanti atskirą baudžiamąjį tyrimą.
Pirmadienį Bendruomenių rūmuose B.Johnsonas pasirodė itin prastai – kaip jau įprasta, jis neaiškiai vebleno ir svaidėsi sąmokslo teorijomis apie opozicinius leiboristus. Pyko net patys konservatoriai – bet policijos intervencija kol kas leidžia premjerui lengviau atsikvėpti.
„Mes pažiūrėsime, ką darys policija – ar tik vertins šiuos vakarėlius, ar ką nors daugiau“, – paaiškino vienas įtakingas toris, kurio teigimu, faktas, kad duomenų dar trūksta, neleidžia konservatoriams judėti prie balsavimo dėl nepasitikėjimu B.Johnsonu.
Tai ir yra realiausias būdas pastarajam atsisveikinti su premjero pareigomis. Bet Vestminsteris toliau laukia, o B.Johnsonas, nors ir atsilaikė, dabar labai susilpnėjęs.
Nepagrįstai užsipuolė leiboristus
Konservatorių partija, regis, ką tik atsigavusi po karčių pjautynių dėl „Brexit“, vėl atrodo suskilusi. Tarp torių – ir būsimieji B.Johnsono politinės karjeros žudikai, ir įnirtingi premjero šalininkai. O tai reiškia, kad dirbti jau sunku – jei netikite, paklauskite įnirtingų ginčų fone posto netekusios Theresos May.
„Tikrai gana nelengva įžvelgti pozityvių dalykų premjerui, – „Politico“ sakė vienas buvęs ministras. – Jaučiu, kad situacija tik blogės.“
Taip, pirmadienį Bendruomenių rūmuose B.Johnsonas turėjo progų padaryti įspūdį 359 toriams parlamentarams, kurių rankose ir yra jo likimas.
Kad jis būtų išstumtas iš premjero posto, už nepasitikėjimą juo turėtų balsuoti daugiau nei pusė pačių konservatorių. O kadangi toriai turi didžiulę daugumą parlamente, tai reiškia, kad maištininkų reikėtų labai nemažai.
Dirbti jau sunku – jei netikite, paklauskite įnirtingų ginčų fone posto netekusios Theresos May.
Bet B.Johnsono pasirodymas daugeliui torių paliko labai blogą įspūdį – ypač jo mestas kaltinimas leiboristų lyderiui Keirui Starmeriui dėl tariamo nesugebėjimo nuteisti pedofilą Jimmy Savile'ą. Tokie teiginiai, jau įrodyta, yra melagienos.
Be to, premjeras kažkodėl sugalvojo apkaltinti leiboristų parlamentarus nelegalių narkotinių medžiagų vartojimu.
Vienas ilgametis torių parlamentaras po posėdžio pareiškė, kad K.Starmeris elgėsi oriai, o B.Johnsonas „pasirinko visiškai netinkamą toną“. Buvęs tarptautinio vystymosi sekretorius Andrew Mitchellas netgi viešai atsiėmė savo paramą premjerui.
Negana to, B.Johnsono atsisakymas patvirtinti, ar jis leis paskelbti visą S.Gray ataskaitą, kai savąjį tyrimą baigs policija, irgi suglumino jo kolegas. Suglumino taip, kad Dauningo gatvė netrukus patikslino: „Proceso pabaigoje premjeras paprašys Sue Gray atnaujinti savo išvadas.“
Theresos May likimas
Jau pirmadienio vakarą, per privatų susitikimą su toriais parlamentarais, B.Johnsonas esą stengėsi kalbėti apie savo pasiekimus ir būtinybę atsilaikyti per šią audrą. Jis taip pat pažadėjo atšviežinti ministrų kabinetą ir pagerinti santykius su eiliniais partiečiais.
Bet dar vienas „Politico“ šaltinis teigė, kad iš esmės dabar buvo atidėta egzekucija. Jis pridūrė: „Ar kas nors pasikeis? Pamatysime. Bet, po velnių, turėtų pasikeisti.
Net jei B.Johnsonas atsilaikys, suvienyti partiją konkrečiai jam jau nebėra įmanoma – „Brexit“ procesas, kurio vėliava buvo galima mojuoti, jau pasitraukė į praeitį.
Jo atakos Starmerio adresu buvo kraupios ir tapo dar vienu priminimu, kad po demonstruojamu ryžtu slypi šaltakraujiški skaičiavimai.“
Ironiškiausia tai, kad B.Johnsonui dabar gresia toks pats likimas, kuris – beje, ne be dabartinio premjero pastangų – ištiko Th.May. Ji turėjo pasitraukti iš premjero posto 2019 metais.
Th.May pirmadienį tikrai netylėjo – ji užstojo puolamą K.Starmerį ir pareiškė: „Visuomenė turi teisę iš savo premjero tikėtis, kad jis rodys pavyzdį ir laikysis taisyklių – arba jis jų neperskaitė, arba jų nesuprato, arba nemanė, jog premjeras turi šių taisyklių laikytis.“
Ir net jei B.Johnsonas atsilaikys, suvienyti partiją konkrečiai jam jau nebėra įmanoma – „Brexit“ procesas, kurio vėliava buvo galima mojuoti, jau pasitraukė į praeitį.
„Abiejose stovyklose nuomonės tik aštrėja – nematau galimybių susiaurinti šį plyšį. Bet Theresos May laikais situacija buvo tokia, kokia yra ir dabar – ji nebegalėjo kontroliuoti partijos, bet buvo pernelyg stipri, kad ją būtų buvę galima nuimti čia ir dabar“, – „Politico“ sakė vienas Bendruomenių rūmų deputatas.