Kaip buvęs Vokietijos užsienio reikalų ministras išgelbėjo Michailą Chodorkovskį

Vos išleistas iš kalėjimo Vladimiro Putino kritikas Michailas Chodorkovskis iškart išskrido į Vokietiją. Berlyne jį pasitiko buvęs Vokietijos užsienio reikalų ministras Hansas-Dietrichas Genscheris, kuriam buvęs naftos magnatas turi būti dėkingas už taip ilgai lauktą laisvę, rašo „Spiegel“.
Michailas Chodorkovskis ir Vokietijos politikas Hansas-Dietrichas Genscheris
Michailas Chodorkovskis ir Vokietijos politikas Hansas-Dietrichas Genscheris / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Savo ilgos kelionės pabaigoje išvargęs, tačiau pakylėtas ir laimingas M.Chodorkovskis kalba mobiliuoju telefonu, kitas telefonas taip pat skamba – buvęs Rusijos kalinys nr.1 vos spėja atsakinėti į skambučius. Visi ruso draugai ir artimieji nori bent trumpai šnektelti su visame pasaulyje žinomu buvusiu kaliniu, po 10 metų pagaliau atgavusiu laisvę.

Iš Berlyno oro uosto į miesto centrą važiuojančiame automobilyje sėdi šalia M.Chodorkovskio sėdi H.D.Genscheris – buvęs Vokietijos užsienio reikalų ministras. Jis net neslepia savo džiaugsmo dėl atgautos ruso laisvės ir dėl to, kad jis pats galėjo padėti buvusiam naftos magnatui. „Esu labai sujaudintas, kai matau žmogų, kuris tiek daug kentėjo dėl savo laisvės. Jis sumokėjo labai didelę kainą už savo politinę nuomonę“, – „Spiegel“ sakė politikas.

Mėnesių mėnesius H.D.Genscheris diplomatiniais kanalais mėgino spausti Rusijos valdžią, netgi kelis kartus kalbėjosi su Rusijos vadovu apie politinius kalinius. Galų gale jis asmeniškai paprašė V.Putino paleisti M.Chodorkovskį

Kai Rusijos prezidentas V.Putinas penktadienį pasirašė dokumentą, kuriuo suteikiama malonė jau dešimtmetį kalinamam verslo magnatui, pasaulis nustebo tokia Rusijos vadovo malone, suteikta savo oponentui. Tačiau vienas iš keleto žmonių, kurių tokios žinios nenustebino – buvęs Vokietijos diplomatijos vadovas. Mėnesių mėnesius H.D.Genscheris diplomatiniais kanalais mėgino spausti Rusijos valdžią, netgi kelis kartus kalbėjosi su Rusijos vadovu apie politinius kalinius. Galų gale jis asmeniškai paprašė V.Putino paleisti M.Chodorkovskį dėl „humanitarinių priežasčių“ – buvusio verslininko motina sunkiai serga.

Kai V.Putinas pasidavė, tolimesnis procesas vyko žaibiškai. H.D.Genscheris su keliais draugais verslininkais greitai suorganizavo privatų lėktuvą, kuris nedelsiant iš kalėjimo paleistą M.Chodorkovskį atskraidino į Berlyną. Maskvos ambasada taip pat greitai suteikė buvusiam kaliniui leidimą metus gyventi Vokietijoje, kurį oro uoste M.Chodorkovskiui asmeniškai pristatė pats H.D.Genscheris.

Kai lėktuvas Berlyne nusileido 15.08 val., abu vyrai pirmą kartą susitiko. Trumpai kirptais plaukais, įsisukęs į žieminę striukę M.Chodorkovskis išlipo iš lėktuvo. Policija ir apsaugos darbuotojai vyrą uždengė nuo pašalinių akių. Tuomet jau buvęs kalinys susitiko su H.D.Genscheriu. „Jis man pasakė, kad oro uoste pagaliau pirmą kartą pasijuto tikrai laisvas. Net sunku tai įsivaizduoti“, – pasakojo vokiečių politikas.

Paslaptys ir neaiškumai, gaubiantys netikėtą M.Chodorkovskio paleidimą, visgi sutrukdė buvusiam magnatui susitikti su motina. Vėžiu serganti moteris buvo gydoma Berlyno ligoninėje, tačiau prieš kelias dienas išvyko į Maskvą – kai tik gydytojai leido, ji panoro nuskristi į Rusiją pamatyti savo kalintį sūnų. Tačiau M.Chodorkovskis Berlyne jau susitiko su savo sūnumi.

H.D.Genscheris sakė, kad M.Chodorkovskis yra labai išvargęs, bet be galo laimingas pagaliau būdamas laisvas. Jis taip pat paprašė gerbti ruso privatumą ir duoti jam laiko atsikvėpti ir pabūti su artimaisiais.

H.D.Genscheris sakė, kad M.Chodorkovskis yra labai išvargęs, bet be galo laimingas pagaliau būdamas laisvas. Jis taip pat paprašė gerbti ruso privatumą ir duoti jam laiko atsikvėpti ir pabūti su artimaisiais.

H.D.Genscheris taip pat padėkojo kitiems su M.Chodorkovskio išlaisvinimu susijusiems asmenims – visų pirma, Vokietijos kanclerei Angelai Merkel, buvusiam užsienio reikalų ministrui Guido Westerwelle ir Vokietijos ambasadoriui Maskvoje Ulrichui Brandenburgui. „Tik visi kartu mes galėjome ištraukti M.Chodorkovskį“, – dėkojo politikas.

Pats M.Chodorkovskis penktadienį išplatintame pareiškime pabrėžė, kad jo malonės prašymas nereiškia kaltės pripažinimo. jis tai darė dėl šeimos priežasčių – t.y., sergančios motinos. „Spiegel“ rašo, kad tai reiškia, jog jo politinė kova po išvykimo į Berlyną dar toli gražu nėra baigta.

Kol kas nėra aišku, ką toliau darys M.Chodorkovskis. Iš pradžių buvo manoma, kad jis netrukus vyks į Šveicariją, tačiau dabar ruso draugai sako, kad tikriausiai buvęs magnatas skris į Londoną.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų