2021 02 08 /2024 02 16

Kalėjime miręs A.Navalnas: kas toks buvo ir už ką nuteistas didžiausias V.Putino priešas?

Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas, kaip pranešė Rusijos federalinė įkalinimo įstaigų tarnyba, mirė penktadienį pataisos kolonijoje Arktyje, kur atlikinėjo 19 metų laisvės atėmimo bausmę. Sulaikytas ir įkalintas aktyvus Kremliaus kritikas buvo 2021 metų sausio viduryje. Tad už ką ir kodėl kalėjo šis opozicionierius? Apie tai, nuo ko viskas prasidėjo tuo metu, primename šiame tekste.
Aleksejus Navalnas teisme
Aleksejus Navalnas teisme / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Netrukus po sulaikymo 2021 m. paaiškėjo, kad jam skirta lygtinė paleidimo į laisvę bausmė pakeista 2,8 metų kalėjimo. Tačiau ir tai – dar ne viskas. Už karo veterano įžeidimą A.Navalnui grėsė dar 2 metai kalinimo. Bausmė už šį nusikaltimą padidinta paskutinėmis 2020 metų dienomis – prieš pat opozicionieriui grįžtant į Rusiją.

Daugelis jau nebepamena, nuo ko prasidėjo ilgas teismų maratonas, kurį teko išgyventi opozicionieriui.

Rusijoje jis buvo net du kartus nuteistas iš nieko sukurptose bylose.

Europos žmogaus teisių teismas (EŽTT) pripažino bylas esant be pagrindo, o Rusija opozicionieriui išmokėjo kompensacijas.

Nepaisant to, po kurio laiko bylos buvo atnaujintos ir jis dar kartą nuteistas už tuos pačius neegzistuojančius nusikaltimus.

Pradžia

Visuomenė apie A.Navalną plačiau sužinojo 2004 metais, kai jis Maskvoje įkūrė visuomeninį judėjimą kovai su statybos projektais, kenkusiais miestiečių gyvenimo kokybei.

Tuo metu Rusijoje itin populiari tapo tinklaraščių platforma „Livejournal“, kurioje jis ėmė rašyti apie korupciją valstybinėse korporacijose, pavyzdžiui, „Gazprom“ ar antro pagal dydį Rusijos komercinio banko „VTB“.

Kad galėtų stebėti organizacijų vidaus veiklos procesus, jis pirkdavo nedidelę dalį akcijų ir tokiu būdu visiškai legaliai gaudavo smulkiesiems akcininkams skirtas ataskaitas. Atidžiai jas nagrinėdamas, A.Navalnas aptikdavo pinigų plovimo schemas.

Ekrano nuotr. /A.Navalno blogas „Livejournal“ platformoje
Ekrano nuotr. /A.Navalno blogas „Livejournal“ platformoje

Apie jas opozicionierius pasakodavo savo „Livejournal“ paskyroje.

2008 metais jis paskelbė vieną tokių tyrimų, iškalbingu pavadinimu „Kaip vagiama „Gazprome?“. A.Navalnas atskleidė, kaip aukščiausieji „Gazprom“ įmonės vadovai pelnydavosi neteisėtai per tarpininkus perparduodami dujas.

Jis reikalavo, kad „Rosneft“ atskleistų informaciją apie Rusijos naftos eksportą per artimiausio šalies prezidento Vladimiro Putino draugo, Genadijaus Timčenkos, naftos kompaniją „Gunvor“.

Dar po metų A.Navalnas publikavo kitą tyrimą – „Kaip vagiama VTB“, kuris sulaukė ne ką mažiau rezonanso visuomenėje. Augant žinomumui, A.Navalnas palaipsniui ėmė tolti nuo korupcinių tyrimų korporacijose ir vis daugiau skirti laiko politikai.

Politiko kelias

Tikrą žinomumą opozicionieriui atnešė 2011 metais vykę rinkimai į Valstybės Dūmą. Jų metu A.Navalnas paskelbė, jog V.Putino įkurta valdžios partija – „Vieningoji Rusija“ – yra valdoma vagių. Jis pradėjo kampaniją „balsuok prieš žulikus ir vagis“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų