Kaip Rusija naują Donecko separatistų vadą rinko: susodinę banditus į autobusą ir išvežę į Rostovą prie Dono

Ilgai apsišaukėliškai Donecko liaudies respublikai (DLR) vadovavęs Aleksandras Zacharčenka rugpjūčio 31-ąją buvo susprogdintas, tad separatistams prireikė išsirinkti naują lyderį. Kaip atskleidžia nepriklausomas Rusijos portalas „The Insider“, procesui vadovavo Rusija – esą separatistai buvo įgrūsti į autobusą ir nuvežti į Rostovą prie Dono, kur juos pasitiko Kremliaus „pilkasis kardinolas“ Vladislavas Surkovas.
Denisas Pušilinas
Denisas Pušilinas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Po to, kai buvo nužudytas A.Zacharčenka, DLR ateitį apgaubė visiškai nežinia. Pirmiausia per neeilinį šios „respublikos“ vadovybės susirinkimą laikinuoju jos vadovu buvo paskirtas pirmasis „premjero“ pavaduotojas Dmitrijus Trapeznikovas.

Pasklido gandai, kad rudenį planuoti regiono vadovybės rinkimai bus nukelti ar iš viso atšaukti.

Tačiau po savaitės DLR generalinė prokuratūra paskelbė, kad D.Trapeznikovo paskyrimas laikinuoju lyderiu buvo neteisėtas, o Liaudies taryba vietoj jo pasirinko Denisą Pušiliną.

„Scanpix“ nuotr./Donecke susprogdinto A.Zacharčenkos laidotuvės
„Scanpix“ nuotr./Donecke susprogdinto A.Zacharčenkos laidotuvės

Vyks ir rinkimai – tiek naujojo vadovo, tiek parlamento. Balsuojama bus lapkričio 11 dieną. Kas pasikeitė? Ogi žodį tarė separatistus už virvučių tampanti Rusija.

Delegacija iš Kremliaus

„The Insider“ šaltiniai tvirtina, kad praėjusią savaitę daugelis DLR „ministrų“ ir įtakingiausių Liaudies tarybos deputatų buvo prievarta susodinti į autobusą ir išsiųsti į slaptą susitikimą Rostovo prie Dono mieste.

Kremliui susitikime atstovavo Rusijos prezidento Vladimiro Putino patarėjas V.Surkovas ir ekonominės plėtros viceministras, tarpvyriausybinės komisijos DLR, Luhansko liaudies respublikos ir Krymo klausimais pirmininkas Sergejus Nazarovas.

„Scanpix“ nuotr./Vladislavas Surkovas
„Scanpix“ nuotr./Vladislavas Surkovas

Ten buvo ir Rostovo prie Dono teisėsaugos vadovai, miesto tarybos nariai, taip pat – V.Surkovui artimas „politinis technologas“ Aleksejus Česnakovas.

Rusija nori stiprinti DLR, senokai tapusios banditizmo, nepriimtino net Maskvai, lizdu, kontrolę.

Būtent jis pirmasis prabilo apie tai, kad naujuoju DLR lyderiu turėtų tapti D.Pušilinas. Pastarasis šiai teritorijai jau trumpai vadovavo 2014 metais – nuo gegužės iki liepos.

Anot „The Insider“ šaltinių, per susitikimą aptartas nužudyto A.Zacharčenkos patarėjo Aleksandro Timofejevo likimas – esą kalbėta, kad jam reikia pareikšti kaltinimus korupcija.

Laiko esą skirta ir prekybos centrų „Pervy Respublikanski“ tinklui, kuris priklauso A.Zacharčenkos našlei. Be to, yra informacijos, kad į DLR siunčiama grupė Rusijos Federalinės saugumo tarnybos (FSB) pareigūnų.

>>>

„The Insider“ pastebi, kad Rusija nori stiprinti DLR, senokai tapusios banditizmo, nepriimtino net Maskvai, lizdu, kontrolę.

Pranešama apie būsimą didelį antikorupcinį tyrimą, taip pat skelbiama, kad DLR „gynybos ministerija“ jau panaikinta.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Doneckas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Doneckas

Negana to, visos ginkluotosios pajėgos nuo šiol bus atidžiai prižiūrimos kuratorių iš Rusijos – manoma, kad iniciatyvos imsis Rusijos karinės žvalgybos GRU pasiuntiniai.

Pastaruoju metu V.Surkovo įtaka Kremliuje ir sprendžiant užimto Donbaso reikalus ženkliai sumažėjo.

Pasak portalo šaltinių, per susitikimą Rostove prie Dono aptarta galimybė grąžinti į vadovų postus gerai žinomus „Rusijos pavasario“ separatistų kovotojus – Aleksandrą Chodakovskį ir Igorį Bezlerį.

Esą anksčiau V.Surkovas kategoriškai priešindavosi tokiam manevrui, tačiau pastaruoju metu jo įtaka Kremliuje ir sprendžiant užimto Donbaso reikalus ženkliai sumažėjo.

Su V.Surkovu dėl įtakos besigrumiantys Rusijos „silovikai“ (dabartiniai ir buvę teisėsaugos, saugumo ir karinių tarnybų pareigūnai, – red.) irgi turi kandidatą į DLR lyderius – buvusį Ukrainos vidaus reikalų ministrą Vitalijų Zacharčenką.

Vis dėlto, regis, labiau linkstama prie D.Pušilino kandidatūros – žinoma, lapkričio rinkimai tebus formalumas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Denisas Pušilinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Denisas Pušilinas

Rusijos politiniai technologai D.Pušiliną pristatys kaip „gerą vadybininką“, kuriam esą labiausiai rūpės socialinės problemos – atlyginimų didinimas, nepotizmo, vagysčių iš biudžeto tramdymas.

„Tikslas – nutrinti militaristinį DLR vadovybės įvaizdį ir paversti DLR tipiniu Rusijos Federacijos regionu. Tam reikia parodyti, kad gyvenimas regione įžengia į taikų kursą ir kad žmonės pradeda gyventi geriau“, – aiškino vienas „The Insider“ šaltinis.

Tiesa, pačiame Donecke D.Pušilinas vertinamas nevienareikšmiškai. Esą jo pavardė siejama su kruvinais 2014-aisiais, kai Donbase kone kasdien žūdavo žmonės, be to, vietos gyventojai nemano, kad D.Pušilinas gali įvesti tvarką regione.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs