Kaip Rusija slepia Ukrainoje žuvusius savo karius

Kovoms Rytų Ukrainoje nerimstant, Kijevas viešai skelbia žuvusių savo karių skaičius, tuo tarpu Rusijos karių mirtys „taikos metu“ yra valstybinė paslaptis, „The Daily Beast“ rašo Anna Nemtsova.
Kapas Rytų Ukrainoje
Kapas Rytų Ukrainoje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Kijevas skelbia, kad nuo praėjusių metų balandžio Donbase žuvo apie 1,8 tūkst. Ukrainos karių. Rusijos nevyriausybinė organizacija Rusijos karių motinų komitetas mano, kad mažiausiai pusė iš 900 žuvusių „separatistų“ yra profesionalūs Rusijos kariai. 

Egzistuoja dramatiški skirtumai, kaip Rusija ir Ukraina elgiasi su kritusiais savo sūnumis. Ukraina karius laidoja kaip didvyrius – kiekvieną jų anapilin išlydi minios žmonių, žiniasklaida aprašo laidotuves. Tuo tarpu Rusija tyli apie savo karius, kurie žuvo Ukrainoje.

„Tarsi mano žmones pakeitė kažkokie nepažįstamieji, – portalui sakė Rusijos karių motinų komiteto vadovė Valentina Melnikova. – Mane stebina, kokios išsigandusios yra karių šeimos ir kaip jos bijo protestuoti prieš sūnų siuntimą į Ukrainą. Mirusių karių tėvai – keturiasdešimties, penkiasdešimties metų amžiaus žmonės – mirtinai bijo protestuoti. Kodėl? Jeigu bijo prarasti darbus, tai absurdiška – jie jau prarado savo vaikus.“

Praėjusių metų gegužės mėnesį Vladimiras Putinas oficialiai įslaptino karines mirtis taikos metu. Toks jo sprendimas laikomas bandymu nuslėpti Kremliaus vaidmenį kare. Jam prieštaravo net Rusijos žmogaus teisių gynimo grupės.

Praėjusią savaitę Aukščiausiasis Teismas palaikė V.Putino dekretą ir atmetė Rusijos pilietinės visuomenės grupės skundą, kad jis yra neteisėtas ir slepia tikrąją informaciją apie Rusijos karinius veiksmus Rytų Ukrainoje.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusijos kariai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusijos kariai

Tai nenustebino karių motinų. Tą pačią istoriją jos regi nuo tada, kai susikūrė organizacija – 1989 m.

„Niekas neturėjo žinoti vardų sovietų karių, žuvusių Afganistane ar Baku. Jų vardai ant antkapių atsirado tik po kelerių metų, kartais net po dešimtmečio“, – sakė V.Melnikova.

Dabar organizacija gauna begales skundų iš karių ir karininkų žmonų, kurios su vaikais buvo priverstos persikelti į Rostovo sritį netoli sienos su Ukraina.

Jie mirtinai bijo protestuoti. Kodėl? Jeigu bijo prarasti darbus, tai absurdiška – jie jau prarado savo vaikus.“

„Šita beprotybė, kurią matome, kenkia Rusijai, kenkia mūsų valstybei, mūsų visuomenei. Šios šeimos su iš viso mažiausiai 500 mažų vaikų dabar yra naujoje karinėje bazėje prie sienos su Ukraina. Net 1941-aisiais šeimos nebuvo siunčiamos taip arti fronto linijų“, – „The Daily Beast“ sakė V.Melnikova.

Ar gali būti, kad karas vyks dar kelerius metus? „Viskas priklauso asmeniškai nuo V.Putino ir nuo jo pilkųjų karo patarėjų. Visa šita istorija yra neracionali, už suvokimo ribų. Tol, kol karinės šeimos neprotestuos, tol bus pakankamai patrankų mėsos, kurią galima siųsti į karą“, – teigė Rusijos karių motinų komiteto vadovė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų