Teroristų taikiniu tapo vienuoliktą vietą daugiausia keleivių pasaulyje aptarnaujančių oro uostų sąraše užimantį Atatiurko oro uostą. Be to, Turkijos kaimynė – „Islamo valstybės“ tvirtovė Sirija. Todėl nenuostabu, kodėl šis taikinys masino teroristus.
Tai nujausdama Turkija pastaruoju metu buvo smarkiai sustiprinusi šio oro uosto apsaugą. Keleiviai buvo tikrinami du kartus – įeinantys į tarptautinių skrydžių terminalą ir po pasų patikros.
Be to, maždaug už puskilometrio nuo oro uosto įrengtas ir automobilių patikros postas. Tiesa, jame transporto priemonės tikrinamos pasirinktinai, o ne visos iš eilės.
Tačiau kaip vis dėlto teroristams pavyko pasprūsti pro tokį tankų apsaugos tinklą? Ir kaip saugoti oro uostus, kad tokios atakos nepasikartotų?
Atvykusių salėje patikra per menka
Mažiau saugoma tarptautiniais skrydžiais atvykusių keleivių laukimo salė galėjo būti ta saugumo skylė, kuria pasinaudojo užpuolikai, rašo CNN korespondentė Clarissa Ward.
„Prieš įeinant į išvykimo salę, patikra yra labai griežta. Yra rentgeno aparatas, metalo detektoriai, tačiau atvykimo salėje, žinoma, tokios griežtos priemonės neįdiegtos, todėl manoma, kad du užpuolikai į oro uostą pateko pro ten“, – sakė ji.
Tiesa, Atatiurko oro uoste, skirtingai nei daugelio kitų, net ir atvykusių laukiantys asmenys yra tikrinami. Apsaugininkų stebimi jie turi praeiti pro metalo detektorius, todėl neaišku, ar šie suveikė ir kaip teroristai apėjo šią kliūtį.
Apylinkių apsaugoti neįmanoma?
Trečiasis užpuolikas savo ruožtu sprogmenį detonavo automobilių stovėjimo aikštelėje, dar nepriėjęs pirmojo patikros punkto. Nežinia, ar taip ir buvo planuota, tačiau šis veiksmas verčia saugumo specialistus dar kartą pasukti galvas.
Pareigūnai gali užtikrinti apsaugą taip, kad teroristai nesurengtų kažko panašaus į Rugsėjo 11-osios atakų, neužgrobtų lėktuvų ir į saloną neįsineštų sprogmenų, tačiau ką daryti, jei taikiniais tampa viešos vietos oro uostų apylinkėse?
Buvęs Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) pareigūnas Bobas Baeras sako, kad apsisaugoti nuo tokių atakų praktiškai neįmanoma.
„Oro uostų apsaugoti šimtu procentų neįmanoma. Tuo labiau tokiose šalyse, kaip Turkija, kur „Islamo valstybė“ turi ryšių visur“, – sakė jis.
Apsaugos reakcija irgi svarbi
Kai negali apsisaugoti, svarbu bent jau tinkamai reaguoti. O ar Turkijos pareigūnai teisingai sureagavo, kai suprato, kad oro uoste žudomi nekalti žmonės?
Vaizdo įrašai rodo, kad vieną iš užpuolikų galimai pašovė oro uosto apsaugininkas. Juose matyti, kaip užpuolikas krisdamas pameta ginklą, kuris nuslysta grindimis. Apsaugininkas bando jį paimti, tačiau tučtuojau, pajutęs pavojų, pats puola bėgti. Po akimirkos įvyksta sprogimas.
Liudininkai sako, kad apsauginių reakcija buvo labai greita.
Kadangi nebuvo aišku, kiek yra užpuolikų ir kiek sprogmenų jie turi, pareigūnai nukreipė žmones į pastato gilumą, prie vartų, už patikrų postų.
Kai kurie keliautojai pasislėpė parduotuvėlėse ir ten praleido po kelias valandas.
Dauguma išgyvenusių ataką teigė, kad apsaugininkai elgėsi tinkamai ir padėjo žmonėms pasislėpti.