Linas Kojala: kaip vertinti D.Trumpo paskyrimus į svarbiausias pozicijas?

Politologas Linas Kojala paanalizavo, ką rodo iki šiol Donaldo Trumpo paskelbti kandidatai į svarbiausias pozicijas. Pasak jo, išrinktasis JAV prezidentas skuba.
Donaldas Trumpas
Donaldas Trumpas / 15min koliažas

„Jei 2016 m. šiuo metu kandidatų dar nebuvo (pirmosios pavardės paskelbtos lapkričio 18 d.), tai dabar išrinktasis prezidentas yra nominavęs 8 iš 24 kabineto pareigūnų, kuriems būtinas Senato patvirtinimas“, – pastebi jis.

Anot politologo, Senatas, pagal konstituciją, vertina kandidatus ir gali juos atmesti, net jei Senate dominuoja prezidento partijos atstovai (kaip ir yra dabar).

„Istoriškai tai nutinka labai retai (tik 9 kartus), bet pats Senato filtro faktas atsijoja kandidatus, kurie turėtų problemų. Visgi D.Trumpas žaidžia galios žaidimus ir atvirai siūlo Senatui „eiti pailsėti“ – tokiu atveju, kai Senatas neposėdžiauja, atsiranda teisinė landa ir prezidentas gali skirti pareigūnus be pritarimo. D.Trumpas šiuo metu yra beveik savo politinės galios ir įtakos pike, tad nori tuo pasinaudoti“, – atkreipė dėmesį L.Kojala.

BNS/15min /Linas Kojala ir JAV prezidento rinkimai
BNS/15min /Linas Kojala ir JAV prezidento rinkimai

Pasak jo, priešingai nei pirmosios kadencijos metu, D.Trumpas į postus skiria savus žmones:

  • tuos, kuriuos asmeniškai pažįsta
  • tuos, kurie jį nuosekliai rėmė (nors yra išimčių, pvz., Macro Rubio – jam reikėjo „pasitaisyti“);
  • tuos, kurie laikosi jo ideologinių nuostatų (ir nekvestionavo, pvz., D.Trumpo 2020 m. rinkimų nepripažinimo).

„Prieš aštuonerius metus tokios prabangos D.Trumpas neturėjo, nes buvo kur kas mažiau įsitinklinęs (prezidentui reikia skirti iš viso 4 tūkst. pareigūnų!) bei patyręs. Todėl netikėtai atsirasdavo tokie žmonės kaip Rexas Tillersonas ar Jimas Mattisas, kurie neatliepė D.Trumpo nuostatų ir vėliau prezidento buvo aršiai kritikuojami, kad sabotuoja jo darbotvarkę“, – sako politologas.

Anot jo, D.Trumpas testuoja ribas, suprasdamas, kad galimybių mesti iššūkį jam – mažai.

„Tą įrodo ir pastarieji nevienareikšmiškai sutikti nominantai. Tulsi Gabbard į Nacionalinės žvalgybos direktores – kabineto lygio pozicija, kuri siūloma politikei, copy-paste atkartojančiai Vladimiro Putino teiginius apie karo Ukrainoje priežastis (nuo NATO plėtros iki biolaboratorijų). O juk ji būtų atsakinga už kasdienės žvalgybinės informacijos prezidentui apie įvykius pasaulyje pristatymą. Mattas Gaetzas – Kongreso narys, su teisinėmis problemomis ir radikaliomis pozicijomis – ir intencijomis tapti naujuoju Generaliniu prokuroru. Pete’as Hegsehtas – „Fox News“ televizijos žvaigždė, veteranas, rašytojas, be vadybinės patirties, pretenduojantis į gynybos sekretorius – su 3 mln. personalo ir beveik 900 mlrd. JAV dolerių biudžetu“, – apibendrino L.Kojala.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis