Šį nuosprendį Švedijos užsienio reikalų ministrė Margot Wallstromm pavadino „viduramžišku“, o Jungtinių Tautų žmogaus teisių vadovas Zeidas Ra'adas Al Husseinas jį laiko „žiauriu ir nežmonišku“.
31 metų R.Badawi, kuriam taip pat skirta 10 metų laisvės atėmimo, pirmoji egzekuciją, per kurią jis gavo 50 kirčių, buvo viešai įvykdyta šių metų sausį.
Vėliau ta bausmė buvo atidėta, pasaulyje kilus pasipiktinimo bangai, bet R.Badawi žmona Ensaf Haidar antradienį citavo vieną „informuotą šaltinį“, kuris sakė, kad plakimas greitai bus atnaujintas.
Visos šios žiaurios kančios ištiko mane, nes išreiškiau savo nuomonę.
1984 metų sausio 13 dieną gimęs R.Badawi turi dvi dukras ir sūnų. E.Haidar jis vedė 2001 metais.
„Raifas labai, labai pagarbus. Labai švelnus tėvas. Jis nuostabus žmogus“, – E.Haidar sakė naujienų agentūrai AFP Kvebeko provincijoje Kanadoje, kur pasiprašė prieglobsčio su savo vaikais.
Kvebekas suteikė galimybę persikelti į Kanadą pačiam R.Badawi, įtraukęs jį į prioritetinių emigrantų dėl humanitarinių priežasčių sąrašą.
Skaityti mėgstantis R.Badawi studijavo ekonomiką ir vadovavo anglų kalbos bei kompiuterijos įgūdžių mokymo institutui, sakė jo žmona.
Tačiau jis atrado rašytojo pašaukimą ir sutelkė dėmesį į žodžio laisvės klausimus.
„Jis norėjo dialogo tarp žmonių. Jis norėjo žodžio laisvės ir (pagarbos) moterų bei visų žmonių teisėms. Tai visada jį motyvuodavo“, ir dėl šios priežasties jis įkūrė savo tinklaraštį „Saudo Arabijos liberalusis tinklas“ (Saudi Liberal Network), aiškino E.Haidar.
Paryžiuje įsikūrusi nevyriausybinė organizacija „Žurnalistai be sienų“ (RSF) nurodė, kad R.Badawi kartu su kitais aktyvistais įkurtas tinklalapis yra „internetinis diskusijų tinklas, kurio tikslas – skatinti politinius, religinius ir socialinius debatus Saudo Arabijoje“.
RSF praeitais metais paskelbė R.Badawi vienu iš trijų laureatų, kuriems buvo skirta šios organizacijos teikiama žiniasklaidos laisvės premija.
R.Badawi buvo suimtas 2012 metų birželį dėl savo veiklos, prilygintos kibernetiniam nusikaltimui, o teisėjas nurodė uždaryti jo tinklalapį, kai jame buvo sukritikuota liūdnai pagarsėjusi Saudo Arabijos religinė policija.
Vienintelis nusikaltimas – tinklalapis
Kaip ir dauguma Saudo Arabijos gyventojų, R.Badawi yra sunitas, bet jo tinklas paskelbė „liberalizmo dieną“ ir paragino nutraukti religijos įtaką viešajam gyvenimui karalystėje.
2013 metais Raudonosios jūros uostamiesčio Džidos teismas skyrė jam septynerius metus laisvės atėmimo ir 600 kirčių už islamo įžeidimą ir liberalios pakraipos tinklalapio įkūrimą.
Apeliacinis teismas panaikino tą nutartį, todėl R.Badawi byla buvo išnagrinėta iš naujo. Aktyvistui buvo skirta dar griežtesnė bausmė – 10 metų laisvės atėmimo ir 1 000 kirčių.
Aukščiausiasis teismas birželį patvirtino šį nuosprendį, sakė E.Haidar.
Kai Džidoje buvo surengta pirmoji plakimo bausmė, R.Badawi tylėjo ir nešaukė iš skausmo, pasakojo egzekucijos liudininkai.
„Raifas Badawi yra sąžinės kalinys, kurio vienintelis „nusikaltimas“ – įkurti tinklalapį visuomenės diskusijoms“, – sakė Philipas Lutheris, žmogaus teisių organizacijos „Amnesty International“ padalinio Artimiesiems Rytams ir Šiaurės Afrikai direktorius.
Savo pirmame laiške iš kalėjimo, kurį kovą paskelbė Vokietijos savaitraštis „Der Spiegel“, R.Badawi rašė, kaip jis „stebuklingai išgyveno po 50 kirčių“.
R.Badawi prisiminė, kad jį „supo džiūgaujanti minia, nepaliaujamai šaukusi „Allahu Akbar“, kai jis buvo plakamas.
„Visos šios žiaurios kančios ištiko mane, nes išreiškiau savo nuomonę“, – rašė aktyvistas.