Kalnų Karabache tęsiasi nauji susirėmimai, nepaisant raginimų laikytis paliaubų

Armėnijos ir Azerbaidžano pajėgos antradienį tęsė kautynes dėl ginčijamo Kalnų Karabacho regiono kontrolės, ignoruodami pasaulio ir regiono galybių raginimus laikytis praėjusią savaitę paskelbtų paliaubų.
Kalnų Karabacho sostinė Stepanakertas
Kalnų Karabacho sostinė Stepanakertas / „Scanpix“/AP nuotr.

Remiantis abiejų šalių paviešinta daline informacija apie aukas, daugiau nei prieš dvi savaites atsinaujinęs konfliktas pražudė jau daugiau nei 600 žmonių, įskaitant 73 civilius gyventojus.

Etninių armėnų kontroliuojamas Kalnų Karabachas atsiskyrė nuo Azerbaidžano per niokojantį karą, kilusį 10-ojo dešimtmečio pabaigoje, suirus Sovietų Sąjungai.

Tačiau Baku niekada neslėpė savo noro susigrąžinti šio anklavo kontrolę, o armėnų separatistų paskelbtos nepriklausomybės nepripažįsta jokia valstybė, net ir Armėnija.

Kalnų Karabacho valdžia apkaltino Azerbaidžaną pradėjus puolimą regiono pietuose, šiaurėje ir šiaurės rytuose.

Baku pareiškė, kad armėnai sudavė smūgius Azerbaidžano Goranbojaus, Tertero ir Agdamo rajonuose.

Susirėmimais, panašiais į pastaruoju metu ten vykusias kitas įnirtingas kautynes, buvo šiurkščiai pažeistas šeštadienį paryčiais įsigaliojęs ugnies nutraukimo režimas, dėl kurio po derybų maratono Maskvoje susitarė armėnų ir azerbaidžaniečių užsienio reikalų ministrai.

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pirmadienį pripažino, kad paliaubų nesilaikoma, ir paragino abi konflikto šalis nedelsiant nutraukti ugnį.

Europos Sąjunga ir Iranas taip pat paragino tinkamai laikytis paliaubų.

Tačiau daugeliui tebekelia nerimą Azerbaidžaną uoliai palaikančios Turkijos vaidmuo – pavyzdžiui, Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas apkaltino Ankarą siunčiant proturkiškus kovotojus, turinčius padėti Baku.

JK įsikūrusi nevyriausybinė organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ pranešė, kad į Azerbaidžaną atvyko apie 1 450 tokių kovotojų, įskaitant 250 – vien per praėjusią savaitę.

NVO duomenimis, žuvo 119 šių kovotojų: 78 palaikai jau sugrąžinti į Siriją, o kiti tebėra Azerbaidžane.

Armėnija priklauso Rusijos vadovaujamai regioninei Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijai (KSSO), bet Maskva kol kas vengia įsitraukti į konfliktą.

Analitikai mano, kad Turkijos vaidmuo šioje konfrontacijoje sukels dar daugiau įtampos tarp Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir Turkijos lyderio Recepo Tayyipo Erdogano.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų