„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kambodžos premjeras Hun Senas skelbia atsistatydinantis

Kambodžos premjeras Hun Senas, vienas ilgiausiai dirbančių lyderių pasaulyje, trečiadienį paskelbė, kad atsistatydins ir perduos valdžią savo vyriausiajam sūnui.
Hun Senas
Kambodžos premjeras Hun Senas / „Scanpix“/AP nuotr.

Hun Senas, buvęs raudonųjų khmerų kadras, nuo 1985-ųjų vadovaudamas šiai karalystei eliminavo bet kokią opoziciją jo valdymui: opozicinės partijos yra uždraustos, raiškos laisvė suvaržyta, varžovai priversti pabėgti. Jo Kambodžos liaudies partija (KLP) sekmadienį didžiule persvara laimėjo rinkimus – gavo 82 proc. balsų.

Taip šalyje susidarė sąlygos dinastiniam valdžios perdavimui, kurį kai kurie kritikai lygina su valdžios paveldėjimu Šiaurės Korėjoje.

„Norėčiau paprašyti žmonių supratingumo, skelbdamas, kad nebedirbsiu ministru pirmininku“, – per specialią valstybinės televizijos transliaciją sakė Hun Senas.

Beveik keturis dešimtmečius geležiniu kumščiu valdęs 70-metis Hun Senas pridūrė, kad naujajai vyriausybei vadovaus jo sūnus Hun Manetas.

Prieš sekmadienio balsavimą rinkimų pareigūnai dėl techninės smulkmenos diskvalifikavo vienintelę rimtą Hun Seno partijos varžovę – liberalią „Konabaks Phleung Tien“. KLP po rinkimų turėtų gauti visas, išskyrus penkias, vietas žemuosiuose parlamento rūmuose.

Vyriausybė 84,6 proc. rinkėjų aktyvumą vadino šalies demokratinės brandos įrodymu, bet Vakarų šalys, įskaitant JAV ir Europos Sąjungą, teigia, kad Kambodžos rinkimai nebuvo nei laisvi, nei teisingi.

Kinijos įtaka

Hun Senas valdžios perdavimą sūnui rengė pusantrų metų. 45-erių Hun Manetas vaidino svarbų vaidmenį ir rinkimų kampanijoje.

Tačiau Hun Senas aiškiai parodė, kad net atsistatydinęs ketina ir toliau daryti įtaką, sužlugdydamas viltis, kad šalis galėtų keisti kryptį.

Valdant Hun Senui Kambodža prisišliejo prie Pekino, turėjo naudos iš didžiulių Kinijos investicijų ir infrastruktūros projektų, įskaitant vienos karinio jūrų laivyno bazės rekonstrukciją, sukėlusią Vašingtono susirūpinimą.

Kinija sveikino sekmadienio rinkimus Kambodžoje, prezidentas Xi Jinpingas atsiuntė Hun Senui asmeninį pasveikinimą.

Tačiau Kinijos pinigų srautas atnešė ir problemų, įskaitant kazino ir internetinio sukčiavimo pasitelkiant nelegalius darbuotojus, turinčius dirbti pasibaisėtinomis sąlygomis, protrūkį.

Kritikai sako, kad jam valdant taip pat buvo niokojama gamta, išsikerojo korupcija.

Organizacijos „Transparency International“ korupcijos suvokimo indekse Kambodžai yra skirta 150 vieta tarp 180 šalių. Azijoje žemesnės vietos yra skirtos tik Mianmarui ir Šiaurės Korėjai.

Teisių gynimo grupės kaltina Hun Seną naudojantis teisine sistema bet kokia opozicijai, įskaitant aktyvistus, profesinių sąjungų lyderius ir politikus, užgniaužti.

Dešimtys opozicijos politikų buvo nuteisti ir įkalinti, o prieš sekmadienio rinkimus įstatymai buvo pakeisti taip, kad būtų nelegalu raginti rinkėjus sugadinti balsalapius.

Penkios dienos prieš rinkimus valdžia uždraudė užsienyje gyvenančiam opozicijos lyderiui Sam Rainsy 25 metus kandidatuoti, nes jis ragino žmones gadinti balsalapius.

Opozicijos lyderis Kem Sokha kovo mėnesį buvo nuteistas už valstybės išdavimą, jam skirta 27 metų įkalinimo bausmė dėl sąmokslo nuversti Hun Seno vyriausybę. Šiuo metu Kem Sokha bausmę atlieka namų arešto sąlygomis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“