Svarbiausios naujienos iš Ukrainos
- NATO lyderiai pakvietė Suomiją ir Švediją prisijungti prie Aljanso, taip pat patvirtino sprendimą dėl Aljanso brigadų rytiniame sparne
- Pranešama, kad situacija Lysyčanske – labai sudėtinga, Rusija bando šturmuoti miestą
- Rusija per keturias dienas Ukrainą paleido 131 raketą
- Kyjivas ir Maskva įvykdė didžiausią nuo karo pradžios apsikeitimą belaisviais. Iš viso į Ukrainą grįžo 144 žmonės, iš jų 95 gynė Mariupolį ir „Azovstal“ gamyklą
Svarbiausias trečiadienio naujienas skaitykite ČIA.
Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.
V.Zelenskis: Gyvačių sala – strateginis taškas
23:57
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad Gyvačių salos atėmimas iš okupantų keičia situaciją Juodojoje jūroje.
„Gyvačių sala yra strateginis taškas ir labai keičia situaciją Juodojoje jūroje.
Tai dar negarantuoja saugumo, negarantuoja, kad priešas negrįš. Tačiau ji jau dabar gerokai apriboja užpuolikų veiksmus“, – vakariniame kreipimesi kalba V.Zelenskis.
Gyvačių sala šiandien
23:05
Po to, kai Rusijos pajėgos šios savaitės pradžioje paliko strateginį Juodosios jūros forpostą, pasirodė naujos palydovinės Gyvačių salos nuotraukos.
Karinė technika iš Prancūzijos
22:26
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas paskelbė, kad Prancūzija pristatys Ukrainai šešias haubicas CAESAR ir šarvuočius, praneša „Kyiv Independent“.
E.Macronas pridūrė, kad Madride susitikę NATO sąjungininkai „vienbalsiai nusprendė“ padidinti humanitarinę ir karinę pagalbą Ukrainai, kuri bando kovoti su Rusijos pajėgomis.
Padėtis Lysyčanske nepaprastai sudėtinga, evakuoti žmones neįmanoma
20:20 Atnaujinta 20:54
Luhansko srities administracijos vadovas Serhijus Haidajus ketvirtadienį pareiškė, kad padėtis Rusijos puolamoje Rytų Ukrainos dalyje esančiame Lysyčansko mieste yra „nepaprastai sudėtinga“, o dėl nesiliaujančio apšaudymo neįmanoma evakuoti civilių gyventojų.
„Apšaudoma daug ir iš įvairių pusių. Rusijos kariuomenė iš įvairių pusių artėja prie Lysyčansko“, – platformoje „Telegram“ paskelbtame vaizdo įraše sakė S.Haidajus.
Pasak jo, Rusijos pajėgos lieka miesto pakraščiuose, kur šiuo metu nevyksta kautynės gatvėse.
S.Haidajus atmetė kartu su Maskvos pajėgomis kovojančių prorusiškų separatistų, kurie tvirtina kontroliuojantys pusę miesto, esančio kitapus upės nuo kaimyninio Sjevjerodonecko, kurį praėjusią savaitę užėmė Rusijos kariuomenė, teiginius.
Jo teigimu, Lysyčanskas apšaudomas „labai smarkiai,.. tai reiškia, kad nebeįmanoma evakuoti“ likusių 15 000 civilių gyventojų. Prieš karą miestas turėjo apie 100 000 gyventojų.
„Tai labai pavojinga“, – sakė S.Haidajus, pabrėždamas, kad dėl miesto geografinės padėties jį vis dėlto lengviau apginti nei Sjevjerodonecką.
„Galime tiesiog pasakyti, kad rusų yra labai daug ir jie atvyksta iš visų pusių. Yra neįtikėtinai daug mašinų ir artilerijos“, – teigė Luhansko srities administracijos vadovas.
Lysyčanskas yra paskutinis didelis miestas, kurį rusai siekia užimti Luhansko regione – vienoje iš dviejų didelio Donbaso regiono, kurį Maskva nori visiškai kontroliuoti, srityje.
Rusijos URM iškvietė JK ambasadorę dėl B.Johnsono pastabų apie V.Putiną
19:55
Rusijos užsienio reikalų ministerija ketvirtadienį iškvietė Jungtinės Karalystės ambasadorę Maskvoje, protestuodama prieš britų ministro pirmininko Boriso Johnsono „grubias“ pastabas apie prezidentą Vladimirą Putiną, sakoma ministerijos pranešime.
Ambasadorei Deborah Bronnert pareikštas „griežtas“ protestas dėl „atvirai grubių Didžiosios Britanijos vadovybės komentarų apie Rusiją, jos lyderį, pareigūnus ir Rusijos žmones“, sakoma pareiškime.
„Ambasadorei buvo įteiktas pranešimas, kuriame teigiama, kad Didžiosios Britanijos valdžios atstovų įžeidžianti retorika yra nepriimtina. Padorioje visuomenėje įprasta atsiprašyti už tokius pareiškimus“, – pažymima URM pareiškime.
Rusijos pranešime nenurodoma, dėl kokių B.Johnsono komentarų į ministeriją iškviesta D.Bronnert, bet JK premjeras antradienį vakare Vokietijos transliuotojui ZDF pareiškė, kad V.Putinas nebūtų pradėjęs karo Ukrainoje, jei būtų moteris.
„Jei Putinas būtų moteris, o jis, aišku, toks nėra, bet jei būtų, tikrai nemanau, kad jis būtų pradėjęs beprotišką, mačistinį invazijos ir smurto karą taip, kaip pradėjo“, – sakė B.Johnsonas.
Pasak britų premjero, V.Putino invazija į Ukrainą yra „puikus toksiško mačizmo pavyzdys“.
Premjeras pripažino, jog „žmonės, suprantama, nori, kad karas baigtųsi“, tačiau šiuo metu „jokio susitarimo nėra“.
„Putinas nepateikia taikos pasiūlymo“, – kalbėjo jis.
B.Johnsonas pridūrė, jog Vakarų sąjungininkės turi remti Ukrainą, kad ji būtų geriausioje įmanomoje strateginėje pozicijoje tuo atveju, jei taikos derybos su Maskva taptų įmanomos.
Mūšis dėl Lysyčansko
19:35
Mūšis dėl Lysyčansko tęsiasi. Rusijos okupantai iš dalies sėkmingai veikia prie miesto naftos perdirbimo gamyklos, teigiama Ukrainos generalinio štabo operatyvinėje informacijoje.
Baltarusija siunčia šovinius Rusijos kariams
19:02
Praėjusią savaitę Baltarusija į Rusiją išsiuntė dar vieną šaudmenų partiją.
Tai pareiškė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausiosios operatyvinės valdybos viršininko pavaduotojas Aleksejus Gromovas.
„Baltarusijos valdžia ir toliau padeda Rusijai kariauti prieš Ukrainą. Mūsų žiniomis, praėjusią savaitę priešas dviem traukiniais išsiuntė dar vieną partiją šaudmenų Rusijos okupacinių pajėgų reikmėms. Atitinkamai ši amunicija bus panaudota prieš mūsų gynėjus“, – sakė jis.
Indonezijos prezidentas sako perdavęs V.Zelenskio žinutę V.Putinui
18:46
Indonezijos prezidentas Joko Widodo sakė, kad ketvirtadienį Maskvoje perdavė Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio žinutę Rusijos vadovui Vladimirui Putinui.
„Perdaviau prezidento Zelenskio žinutę prezidentui Putinui“, – po derybų su Rusijos prezidentu sakė J.Widodo.
Indonezijos lyderis sakė išreiškęs „pasirengimą“ padėti pradėti „bendravimą“ tarp abiejų lyderių.
Trečiadienį J.Widodo viešėjo Kyjive, iš kur išvyko į Maskvą.
J. Bidenas: NATO sugebėjo pasikeisti prisitaikydama prie naujų grėsmių
18:23
JAV prezidentas Joe Bidenas ketvirtadienį pareiškė, kad NATO sugebėjo pasikeisti prisitaikydama prie sparčiai besikeičiančios saugumo padėties pasaulyje.
„Manau, visi sutiksime, kad tai buvo istorinis NATO viršūnių susitikimas“, – sakė J.Bidenas, kalbėdamas žurnalistams susitikimo baigiamojoje spaudos konferencijoje.
„Šis viršūnių susitikimas buvo skirtas mūsų aljansų stiprinimui, susiduriant su dabartiniais pasaulio iššūkiais ir [ruošiantis] grėsmėms, su kuriomis susidursime ateityje“, – kalbėjo JAV prezidentas.
Tris dienas trukusiame aukščiausiojo lygio susitikime J.Bideno administracija paskelbė apie planus sustiprinti JAV karinį buvimą Europoje, o Turkija, Suomija ir Švedija sudarė susitarimą, atvėrusį kelią Šiaurės šalių stojimui į NATO.
Be to, Aljansas atnaujino savo strateginę koncepciją, kurioje atsispindi, kad Kinijos „prievartos politika“ yra iššūkis Vakarų bloko interesams, o Rusija pavadinta „didžiausia ir tiesiogine grėsme“ sąjungininkėms dėl Maskvos invazijos į Ukrainą.
J.Bidenas pažymėjo, kad kai NATO prieš 12 metų pastarąjį kartą atnaujino savo strateginę koncepciją, Rusija buvo vadinama partnere, o Kinija dokumente net nebuvo paminėta.
„Pasaulis nuo to laiko pasikeitė, labai pasikeitė“, – sakė J.Bidenas.