2022 07 21 /2022 07 22

JAV ir britų žvalgyba teigia, kad V.Putinas patiria daug didesnių nuostolių, nei tikėjosi: žuvo apie 15 tūkst. rusų

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas trečiadienį pareiškė, kad taikos derybos su Ukraina „esant dabartinei padėčiai“ neturi prasmės. O Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ir užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba paragino Vakarų valstybes nemažinti sankcijų spaudimo Rusijai ir aktyviau padėti ginkluote.
Ukrainos kariai netoli fronto linijos
Ukrainos kariai netoli fronto linijos / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Svarbiausios žinios iš Ukrainos

  • Turkija teigia, kad Ukraina ir Rusija penktadienį pasirašys susitarimą dėl grūdų gabenimo
  • ES šalys sutarė suvaržyti Rusijos aukso eksportą ir įšaldyti „Sberbank“ turtą
  • Zaporižioje okupantai laiko nelaisvėje daugiau kaip 400 ukrainiečių, už išlaisvinimą reikalauja pinigų
  • JAV ir JK žvalgyba teigia, kad Ukrainoje žuvo apie 15 tūkst. rusų

Svarbiausias trečiadienio naujienas skaitykite ČIA.

Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.

Rūšiavimas
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

06:49

Naujausias žinias iš Ukrainos skaitykite čia.

Apšaudytas Nikopolis

00:57

Dnipro srities Nikopolio meras Jevhenas Jevtušenko telegrame paskelbė apie miesto apšaudymą. 

„Nikopolio miestas vėl buvo apšaudytas!!! Keturios MLRS salvės miegančiame mieste“, – rašo jis.

Vakarų šalys abejoja, ar Rusija laikysis įsipareigojimų dėl grūdų eksporto

00:37

Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) palankiai įvertino JT ir Turkijai tarpininkaujant pasiektą „principinį susitarimą“ tarp Rusijos ir Ukrainos dėl saugaus ukrainietiškų grūdų gabenimo iš užblokuotų uostų, tačiau daugiausia dėmesio skiria tam, kad „Rusija būtų atsakinga už šio susitarimo įgyvendinimą ir už tai, kad ukrainietiški grūdai galėtų patekti į pasaulio rinkas“, ketvirtadienį sakė Valstybės departamento atstovas Nedas Price'as.

Su diskusijomis susipažinę Europos pareigūnai išreiškė optimizmą dėl susitarimo, tačiau nurodė susirūpinimą dėl jo įgyvendinimo. Pareigūnai teigė, kad mažai tikėtina, jog Rusija be jokių problemų laikysis susitarimo, rašo CNN.

Paklaustas apie šio „principinio susitarimo“ detales, N.Price'as pažymėjo, kad „dar labai anksti“. 

„Pranešimai ką tik pasirodė, bet galiu pasakyti, kad per šias diskusijas mes palaikėme JT generalinį sekretorių, palaikėme savo sąjungininkus turkus, žinoma, palaikėme ir mūsų partnerius ukrainiečius, kurie taip pat deda pastangas šioje srityje“, – sakė jis. 

Praėjusį mėnesį vienas JAV pareigūnas sakė, kad jie turi žvalgybinės informacijos, jog Rusijos karinio jūrų laivyno Juodosios jūros laivynui „įsakyta veiksmingai blokuoti Ukrainos Odesos ir Očakovo uostus“, rašo CNN.

Kyjivas patvirtino, kad penktadienį Stambule ketinama pasirašyti susitarimą dėl grūdų gabenimo

00:24

Ukrainos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Olehas Nikolenka teigia, kad šalies delegacija Turkijoje, kur deramasi dėl sąlygų, kurios užtikrintų Ukrainos grūdų eksportą per Rusijos blokuojamus Juodosios jūros uostus, remia tik tuos sprendimus, kurie užtikrins „Ukrainos rytinių regionų saugumą, tvirtas Ukrainos ginkluotųjų pajėgų pozicijas Juodojoje jūroje ir saugų Ukrainos žemės ūkio produktų eksportą į pasaulio rinkas.“

„Liepos 22 d. Turkijoje suplanuotos derybos dėl Ukrainos grūdų eksporto atnaujinimo globojant JT. Dėl to gali būti pasirašytas dokumentas, kuriame būtų numatyti šalių įsipareigojimai dėl saugaus eksporto maršrutų Juodojoje jūroje eksploatavimo“, – ministerijos atstovą cituoja „Ukrainska pravda“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos grūdai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos grūdai

Kaip rašoma portale, tikimasi, kad susitarimas bus pasirašytas 16.30 val. vietos laiku Dolmabahce rūmuose Stambule. Susitikime turėtų dalyvauti Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas ir į Stambulą atvykęs JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas.

Tikimasi, kad susitikime taip pat dalyvaus Ukrainos ir Rusijos atstovai, tačiau nenurodoma, kokio lygio, rašo „Ukrainska pravda“. 

Ketvirtadienį vakare Turkijos prezidentūra pranešė, kad Kyjivas ir Maskva pasirašys susitarimą, kuriuo siekiama sušvelninti pasaulinę maisto krizę ir sudaryti sąlygas grūdų gabenimui per Juodąją jūrą.

V.Zelenskis: „Reikia didinti smūgių priešui intensyvumą“

23:13 Atnaujinta 00:40

Ketvirtadienio vakariniame kreipimesi Ukrainos prezidentas V.Zelenskis pasakojo, kad šiandien Vyriausiojo kariuomenės vado štabo posėdyje aptarta padėtis fronte, iškelti keli taktiniai tikslai. 

„Šiandien surengiau trumpą Vyriausiojo ginkluotųjų pajėgų vado štabo posėdį – šis mūsų darbo formatas jungia pagrindinius gynybos ir saugumo sektorių vadovus...

Aptarėme dabartinę padėtį fronto linijoje, prieš Ukrainos kariuomenę. Keliose taktinėse srityse apsibrėžėme užduotis, kad sustiprintume savo pozicijas. Jie taip pat išsamiai aptarė karių aprūpinimą nauja įranga – reikia didinti smūgių priešui intensyvumą“, – kalbėjo jis.

ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Volodymyras Zelenskis
ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Volodymyras Zelenskis

Prezidentas taip pat užsiminė, kad rytoj iš Turkijos, kur vyksta derybos dėl Ukrainos grūdų tiekimo atnaujinimo iš Rusijos blokuojamų uostų, laukiama žinių.

Išvardydamas vietas, į kurias ketvirtadienį smogė Rusijos artilerijos ir raketinės sistemos, V.Zelenskis sakė, kad kiekvienas smūgis „yra argumentas Ukrainai suteikti daugiau HIMARS ir kitų modernių bei efektyvių ginklų“.

Jis taip pat pritarė JAV Senate siūlomai rezoliucijai, kuria Rusijos veiksmai prieš Ukrainą būtų pripažinti genocidu. 

Ankara: Ukraina ir Rusija penktadienį pasirašys susitarimą dėl grūdų gabenimo

21:06

Ukraina ir Rusija penktadienį pasirašys susitarimą, kuriuo siekiama sušvelninti pasaulinę maisto krizę ir sudaryti sąlygas grūdų gabenimui per Juodąją jūrą, pranešė Turkijos prezidentūra.

„Grūdų gabenimo susitarimo pasirašymo ceremonija, kurioje dalyvaus prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas ir Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas, vyks (penktadienį), dalyvaujant Ukrainai ir Rusijai“, – sakė Turkijos prezidento biuras.

Krovinių gabenimą per Juodąją jūrą blokuoja Rusijos karo laivai, taip pat minų laukai, kuriuos įrengė Kyjivas, siekdamas apsisaugoti nuo potencialaus amfibinio puolimo. Ukrainos uostuose yra užblokuota iki 25 mln. tonų kviečių ir kitų grūdų.  

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Ukrainos grūdai
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Ukrainos grūdai

Dėl šios krizės smarkiai šoktelėjo pasaulinės maisto kainos ir milijonai žmonių skurdžiausiose pasaulio šalyse atsidūrė prie bado slenksčio.

Praėjusią savaitę Stambule vykusiose pirmosiose nuo kovo mėnesio tiesioginėse kariaujančių šalių delegacijų derybose, kuriose taip pat dalyvavo Turkijos ir Jungtinių Tautų pareigūnai, buvo parengtas pirminis susitarimo dėl išeities iš aklavietės projektas.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį pareiškė, jog tikisi, kad bet koks susitarimas apims ir rusiškų grūdų eksporto apribojimų panaikinimą. 

Jau penkis mėnesius trunkantis karas vyksta viename derlingiausių Europos regionų, o Rusija ir Ukraina yra vienos didžiausių grūdų eksportuotojų pasaulyje.  

Iki karo beveik visi grūdai iš regiono paprastai būdavo išgabenami laivais per Juodąją jūrą.

Prasidėjus karui NATO narė Turkija išlaikė gerus darbinius santykius tiek su Rusija, tiek su Ukraina. 

Rusija dėl jai įvestų sankcijų uždraudė atvykti 39 australams

21:00

„Atsakydama į pareigūnų Kanberoje sprendimą įvesti sankcijas... Rusija įtraukia dar 39 žmones į sąrašą“ asmenų, kuriems draudžiama atvykti į Rusijos teritoriją, sakoma Užsienio reikalų ministerijos pareiškime.

Tarp šių asmenų yra „teisėsaugos agentūrų atstovų, pasieniečių, taip pat gynybos kontraktininkų“, sakoma pareiškime.

Ministerijos paskelbtame sąraše yra vidaus reikalų sekretoriaus pavaduotojas Marcas Ablongas, kelių Australijos regionų policijos vadai.

Iki birželio Maskva dėl tų pačių priežasčių buvo uždraudusi atvykti į Rusiją 121 australui.

Nuo vasario pabaigos, kai pradėjo invaziją į Ukrainą, Rusija taip pat ėmėsi panašių žingsnių prieš šimtus kitų vakariečių.

JAV ir JK: Ukrainoje žuvo 15 000 rusų

20:56

Maždaug 15 tūkst. rusų žuvo per penkis mėnesius trunkančią invaziją Ukrainoje, ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas patiria daug didesnių nuostolių, nei tikėtasi, sakė amerikiečių ir britų žvalgybos vadai.

Jungtinės Karalystės užsienio žvalgybos tarnybos MI6 vadovas Richardas Moore'as ketvirtadienį sakė, kad 15 tūkst. žuvusiųjų tikriausiai yra nuosaikus įvertinimas ir žymi V.Putino, kuris tikėjosi greitos pergalės, nesėkmę.

„Tai maždaug tiek pat, kiek jie neteko per 10 metų Afganistane 9-ajame dešimtmetyje“, – sakė jis Aspeno saugumo forume JAV Uoliniuose kalnuose.

„Ir tai nėra vidurinės klasės vaikinai iš Sankt Peterburgo ar Maskvos, – sakė jis. – Tai vargšai vaikinai iš kaimiškųjų Rusijos dalių. Jie yra iš darbininkų miestų Sibire. Tarp jų neproporcingai daug etninių mažumų [atstovų]. Tai patrankų mėsa.“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusų kariai Ukrainoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusų kariai Ukrainoje

Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) direktorius Billas Burnsas diena anksčiau toje pačioje konferencijoje sakė JAV žvalgybą apskaičiavus, kad Rusija neteko „apie 15 tūkst.“ karių, o sužeistų rusų karių yra „galbūt dar triskart tiek“.

„Tad gana nemaži nuostoliai. Ukrainiečiai taip pat nukentėjo, turbūt šiek tiek mažiau, bet reikšmingai“, – sakė B.Burnsas.

Ukraina skelbia, kad Rusijos nuostoliai yra daug didesni, ir anksčiau šį mėnesį nurodė, kad žuvo maždaug 36,2 tūkst. rusų karių.

Rusija oficialų aukų skaičių yra paskelbusi tik du kartus, praėjusį kartą – kovo 25-ąją. Tuomet jos nurodytą skaičių – 1 351 – ekspertai laiko itin sumažintu.

Europolas nurodė turintis duomenų apie ginklų kontrabandą iš Ukrainos

20:52

Europolas nurodė turintis duomenų apie ginklų kontrabandą iš Ukrainos, rašo „Der Spiegel“. 

Europolo atstovas spaudai Janas Op Gen Oorthas Hagoje agentūrai „Deutsche Presse-Agentur“ patvirtino, kad pasitaikė atvejų, kai juodojoje rinkoje prekiaujama šaunamaisiais ginklais ir karine įranga.

Pasak jo, ES valstybių narių tyrėjai taip pat gavo duomenų apie prekybą sunkiaisiais kariniais ginklais: „Yra pavojus, kad jie gali patekti į organizuoto nusikalstamumo ar teroristų rankas“, – sakė atstovas spaudai.

Ketvirtadienį Kyjivas pranešė, kad sukūrė šalių partnerių ginklų stebėjimo ir kontrolės sistemą. 

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos kariai Sjevjerodonecke
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos kariai Sjevjerodonecke

Nurodoma, kad sistemoje bus pateikiami duomenys apie užsienio ginkluotės tipus, kiekius, gaminančias ir tiekiančias šalis, taip pat duomenys apie ginkluotės tiekimą Ukrainai ir atskiriems kariniams daliniams.

„Tai visiškai uždara sistema, skirta tik aukščiausiems šalies politiniams ir kariniams vadovams. Šie duomenys nebus skelbiami viešai. Tačiau mes norime parodyti, kad jokie ginklai ar sviediniai nedings – viską kontroliuojame“, – teigė Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Oleksijus Danilovas.

Kiek anksčiau Ukrainos prezidentas informavo apie kuriamą naują komisiją Aukščiausioje radoje, kurios užduotis – prižiūrėti Vakarų ginklų tiekimo Ukrainai procesą. 

Jungtinės Karalystės užsienio žvalgyba: Rusijos galimybės šnipinėti Europoje sumažėjo perpus

20:41

Jungtinės Karalystės užsienio žvalgybos tarnybos vadovas Richardas Mooras mano, kad Rusija „perpus“ sumažino savo galimybes šnipinėti Europoje po to, kai iš Vakarų miestų buvo išsiųsta daugiau kaip 400 Rusijos žvalgybos pareigūnų, o keli šnipai suimti.

„Mes manome, kad Jungtinėje Karalystėje tai tikriausiai perpus sumažino jų galimybes šnipinėti Rusijai Europoje“, – sakė jis.

Jis pridūrė, kad pastaraisiais mėnesiais taip pat buvo išaiškinta ir suimta daug „nelegalų“, t.y. Rusijos šnipų, kurie veikė slapta ir apsimetė civiliais.

Paskutinis atnaujinimas 2022-07-21 20:41

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis