Svarbiausios žinios iš Ukrainos
- Ukraina smogė strategiškai svarbiam tiltui Antonivkos tiltui per Dniepro upę šalia Rusijos pajėgų okupuoto Chersono
- Ukraina teigia išlaisvinusi Andrijivką
- Atkurta trijų Ukrainos uostų veikla Juodojoje jūroje
- Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kariai ruošiasi kontrpuolimui Mykolajivo srityje
- JAV: per karą Ukrainoje žuvo arba buvo sužeista daugiau kaip 75 000 rusų
Svarbiausias trečiadienio naujienas skaitykite ČIA.
Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.
D.Kuleba: Maskva kasdien Ukrainai siunčia „ženklus“
00:29
Nėra signalų, liudijančių apie tai, kad Rusijos Federacija norėtų derėtis, pareiškė Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba.
Pasak jo, Rusija kiekvieną dieną Ukrainai siunčia „ženklus“ savo vadovybės pareiškimų ir raketinių smūgių forma. Ir tie ženklai liudija, kad Rusija nori ne derėtis, o toliau kariauti.
„Mes kiekvieną dieną gauname tų „ženklų“ raketinių apšaudymų ir Rusijos vadovybės bei aukščiausių jos pareigūnų pareiškimų forma. Apie tai, kad reikia nuversti Zelenskį. Iš tikrųjų nėra jokių signalų (kad Rusija norėtų derėtis, – red.)“, – pareiškė ministras.
Nuo liepos pradžios Rusija surengė beveik šimtą raketų ir aviacijos atakų Ukrainoje
00:03
Rusijos pajėgos nuo liepos pradžios Ukrainoje įvykdė 93 raketų ir aviacijos smūgius Ukrainos teritorijoje, ketvirtadienį per brifingą pareiškė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Vyriausiosios operatyvinės valdybos vadovo pavaduotojas Oleksijus Hromovas.
„Per atakas buvo visiškai sugriauti 28 objektai, tarp jų 4 mokyklos ir 9 gyvenamieji namai, o taip pat dalinai sugriauti 137 objektai, tarp jų 7 transporto infrastruktūros objektai, 11 švietimo įstaigų ir 29 gyvenamieji namai“, – sakė O.Hromovas.
Estija blokuoja studentų vizas Rusijos piliečiams
23:13
Estija ketvirtadienį pareiškė, kad Rusijos piliečiai nebegalės gauti laikino leidimo gyventi šalyje ar studento vizos.
„Tolesnis sankcijų Rusijai taikymas yra būtinas siekiant užtikrinti nepaliaujamą spaudimą šiai šaliai“, – pareiškė užsienio reikalų ministras Urmas Reinsalu.
„Jei sankcijos padės sustabdyti Rusijos agresiją, tai turės teigiamą poveikį mūsų pačių saugumui“, – pridūrė jis.
Estija taip pat pareiškė, kad nebebus galima trumpam laikui įdarbinti Rusijos ir Baltarusijos piliečių, turinčių kitoje ES valstybėje narėje išduotą leidimą gyventi šalyje.
U.Reinsalu sakė, kad šia papildoma priemone siekiama užtikrinti, kad Rusijos ir Baltarusijos piliečiai negalėtų apeiti sankcijų, gaudami trumpalaikę kitos šalies vizą.
Baltarusija, pagrindinė Kremliaus sąjungininkė, suteikė placdarmą rusų kariuomenei įsiveržiant į Ukrainą.
Irpinėje apsilankęs G.Nausėda patikino, kad Lietuva prisidės prie Ukrainos atstatymo
21:39
Rusijos karių agresiją patyrusioje Irpinėje ketvirtadienį apsilankęs prezidentas Gitanas Nausėda patikino, jog Lietuva yra pasirengusi prisidėti prie Ukrainos atstatymo, pranešė Prezidentūra.
„Sveikiname neseniai pristatytą Ukrainos atstatymo planą, džiaugiamės, kad ir Lietuvos ekspertai galėjo prie jo prisidėti. Mūsų valstybės institucijos su verslo bendruomene jau derina būtiniausias priemones bei poreikius. Žinoma, svarbu dirbti ne tik dvišaliu pagrindu, bet ir Europos Sąjungos bei tarptautiniu lygiu. Be viso kito, esu tikras, ES parama atstatymui prisidės prie tolesnių reformų Ukrainai žengiant Europos integracijos keliu“, – pabrėžė prezidentas.
Lietuvos vadovas teigė sveikinantis ukrainiečių ryžtą atstatyti savo miestus, gyvenimus, iš naujo kurti savo ateitį – ir tai daryti jau dabar, nelaukiant karo pabaigos. Prezidentas užtikrino, kad Lietuva yra pasirengusi prisidėti prie Ukrainos atstatymo, skelbiama pranešime.
Rusijos okupacija netoli Bučos esančioje Irpinėje truko iki kovo 28 dienos. Ukrainos kariams pavyko atkovoti šį miestą, kuriame Rusijos kariuomenės pagrindiniais taikiniais tapo ligoninės, gyvenamieji pastatai, vaikų darželiai, o suniokoto miesto vaizdas, kaip teigiama, priminė siaubo filmą.
Rusų kariai kaltinami čia įvykdę karo nusikaltimų – žudę civilius, tarp jų ir vaikus bei pagyvenusius žmones, prievartavę moteris, naikinę turtą, vykdę plėšimus ir kitus nusikaltimus.
Už Irpinės gyventojų gynybą, masinį didvyriškumą ir stiprybę miestui suteiktas Ukrainos miesto-didvyrio vardas.
Kaip skelbiama pranešime, Irpinės miestas palaiko glaudžius santykius su Alytumi.
Šio rajono gyventojai yra sulaukę Irpinės mero Aleksandro Markušino padėkos už tai, kad „jau pirmosiomis karo valandomis ištiesė ranką padėti Irpinės moterims, vaikams ir senoliams, kurie ieškojo saugaus prieglobsčio Europoje. Lietuviai svetingai atvėrė namus Ukrainos pabėgėliams, suteikdami jiems visą reikiamą pagalbą. Be to, šiuo sunkiu mums metu Irpinė sulaukė daug Lietuvos draugų humanitarinės pagalbos ir labai reikalingo medicininio transporto“.
V.Zelenskis: Ukraina svarią gynybinę paramą gavo iš savo draugų – lietuvių
21:36
Pačias pirmąsias „Stinger“ raketas Ukraina gavo iš savo draugų – lietuvių, kurių teikiama pagalba parodo, kokios artimos abi šalys, sako Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
Ketvirtadienį Kyjive apsilankė Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.
„Pačią sunkiausią dieną, vasario 24-ąją, Gitanas buvo vienas pirmųjų, su kuriuo pasikalbėjau. Lietuva suteikė Ukrainai svarią gynybinę paramą. Jau ne kartą pasakojau apie tai, ir išdidžiai tai kartoju, kad pirmuosius „stingerius“ Ukraina gavo iš būtent mūsų draugų lietuvių. Dar kartą už tai labai dėkoju“, – bendroje spaudos konferencijoje sakė V.Zelenskis.
Anot jo, ši ir kitos humanitarinės iniciatyvos „kartu su visa pagalba, kurią gavome iš Lietuvos, visų pirma, karine pagalba, pabrėžia, kokie esame artimi, kaip jaučiame vienas kitą ir kaip esame pasirengę drauge reaguoti į kylančius iššūkius Ukrainai, Lietuvai, visai Europai“.
Šalių prezidentai susitikime, anot V.Zelenskio, kalbėjosi apie esmines derybas apie saugumą, gynybą, „tolesnį mūsų bendrų interesų gynimą“.
Ketvirtadienį Ukraina švenčia valstybingumo dieną, kurią, pasak Ukrainos prezidento, lydi raketų skrydžiai ir oro pavojaus signalai.
„Tokiame fone man buvo itin svarbu išgirsti prezidento Nausėdos patikinimą, kad gynybinė pagalba Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms bus teikiama ir toliau. Toliau drauge dirbsime, kad paspartintume Ukrainos europinę integraciją. Visi mūsų derybų esminiai elementai, atskiri susitarimai, kurie buvo pasiekti, buvo užfiksuoti mūsų bendrame pareiškime, šis dokumentas netrukus bus paskelbtas“, – sakė V.Zelenskis.
Ukrainos vadovas teigė esantis dėkingas Lietuvai už pastangas padėti nuo karo bėgantiems ukrainiečiams, pabrėždamas, jog šalių pirmųjų ponių iniciatyva neseniai Vilniuje buvo atidarytas pirmas ES teritorijoje Ukrainos centras piliečiams.
Kyjive ketvirtadienį viešėjęs Lietuvos prezidentas V.Zelenskiui Radoje įteikė Vytauto Didžiojo ordiną su aukso grandine. Šis aukščiausias Lietuvos valstybės apdovanojimas skirtas už nuopelnus kartu su ukrainiečių tauta ginant laisvę ir demokratines vertybes Europoje.
A.Anušauskas: Lietuva Ukrainai perduos šarvuočių ir kitą papildomą karinę paramą
19:32
Lietuva Ukrainai netrukus perduos papildomą karinę paramą, sako su šios šalies gynybos ministru Oleksijumi Reznikovu Kyjive susitikęs Lietuvos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
„Papildoma Lietuvos karinė parama netrukus pasieks Ukrainą. Šalis gauna daug M113 šarvuočių, todėl mes galime apmokyti ukrainiečių mechanikus ar jų instruktorius. Taip pat siūlome išminavimo specialistų mokymus. Esame lankstūs ir pasiryžę padėti kaip tik galime, žinoma, atsižvelgiant į Ukrainos išsakytus poreikius“, – sakė ketvirtadienį į Kyjivą nuvykęs A.Anušauskas.
Pasak ministro, prie jau perduotų dvidešimties M113 šarvuočių Lietuva papildomai perduos ukrainiečiams dar dešimt, taip pat suteiks Ukrainai imitacinių šovinių, sprogstamųjų paketų, dūminių granatų.
Plačiau apie tai skaitykite čia.
G.Nausėda: sankcijas Rusijai reikia toliau griežtinti
19:31
Lietuva pasisako už kiek galima griežtesnes sankcijas Rusijai ir jas reikia toliau griežtinti, sako Kyjive besilankantis Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.
Lietuvos vadovas teigė, kad septintasis Europos Sąjungos (ES) sankcijų paketas yra žingsnis į priekį, bet nepakankamas, ir Lietuva pasisako už visišką Rusijos bankų atjungimą nuo SWIFT sistemos, platesnį sankcionuojamų asmenų sąrašą, įtraukiant ir patriarchą Kirilą.
„Tiek aš asmeniškai, tiek Lietuva visais formatais pasisakome už kiek galima griežtesnes sankcijas Rusijai, kadangi, mūsų įsitikinimu, tai yra vienintelis kelias, kuris gali sutrumpinti šį karą ir sumažinti kančias, kurias patiria Ukrainos tauta. Štai todėl mes pasisakėme už septintąjį sankcijų paketą, kuris buvo visai neseniai patvirtintas, tai yra žingsnis į priekį, tačiau nepakankamai didelis žingsnis į priekį, ir manau, kad turime tuo nepasiriboti“, – G.Nausėda sakė per bendrą spaudos konferenciją su Ukrainos vadovu Volodymyru Zelenskiu.
Pasak G.Nausėdos, „dar yra daug galimybių“ į sankcijų paketą įtraukti žmones, kurie prisidėjo prie karo nusikaltimų Ukrainoje, taip pat įvardijo patriarchą Kirilą, sakydamas, kad jis „išnaudoja šventus dalykus, antai kaip tikėjimo laisvė ir tikėjimo dalykus, tarnaudamas politinei tironijai“.
„Aš turiu omenyje patriarchą Kirilą, mes pasisakome už jo įtraukimą į sankcijų sąrašą, mes pasisakome už ryžtingus žingsnius deswiftizuojant arba atjungiant nuo SWIFT sistemos Rusijos bankus“, – kalbėjo prezidentas.
Jis taip pat ragino Europą atsisakyti rusiškų energetikos išteklių, kaip padarė Lietuva, tačiau kartu pabrėžė, jog Lietuva žingsnių dėl energetinės nepriklausomybės ėmėsi dar prieš karą.
„Sankcijos savaime yra tiktai pusė darbo, reikalingi sprendimai, kurie sumažintų mūsų energetinę nepriklausomybę, aš kalbu apie visos Europos energetinę nepriklausomybę, ir šioje srityje Lietuva eina pirmosiose gretose. Mes nutraukėme bet kokį apskritai energetinių išteklių pirkimą iš Rusijos, nes mes puikiai suprantame, kad mūsų mokami eurai už šituos energetinius išteklius eis karo mašinai finansuoti. Tai, mūsų požiūriu, yra nemoralu“, – pažymėjo G.Nausėda.
Europos Sąjunga praėjusią savaitę patvirtino naujas sankcijas Rusijai dėl karo Ukrainoje, įskaitant rusiško aukso importo draudimą ir kai kurių aukštųjų technologijų prekių eksporto griežtesnę kontrolę.
Per Rusijos smūgius vidurio Ukrainoje žuvo penki žmonės, 25 sužeisti
17:01 Atnaujinta 17:24
Rusijos pajėgoms ketvirtadienį smogus Ukrainos centrinėje Kirovohrado srityje penki žmonės žuvo ir daugiau kaip dvi dešimtys buvo sužeisti, pranešė regiono administracijos vadovas.
Srities administracijos vadovas Andrijus Raikovičius per socialinius tinklus išplatintame pranešime nurodė, kad „25 žmonės buvo išvežti į medicinos įstaigas ir yra gydomi. Penki žuvo.“
Pareigūnas pridūrė, kad tarp sužeistųjų yra 13 civilių ir 12 karių. Anot A.Raikovičiaus, apšaudymas įvyko apie 12 val. 20 min. vietos (ir Lietuvos) laiku, jo taikiniais tapo du angarai.
Nurodoma, kad ketvirtadienį ryte Rusijos pajėgos smogė Kirovohrado sričiai 13 sparnuotųjų raketų. Penkios raketos Ch-22 buvo paleistos iš strateginių bombonešių Tu-22M3, o aštuonios „Kalibr“ – iš laivų Juodojoje jūroje. Raketos smogė vienam Ukrainos geležinkelių kompleksui ir kariniam aerodromui.
Naujienų agentūra „Interfax“ citavo miesto pareigūnus, sakiusius, kad per per ataką Kropyvnyckio mieste buvo apgadinta „aviacijos technikos“, orlaivių ir aplinkinių pastatų.
Kropyvnyckis, turintis apie 220 tūkst. gyventojų, yra maždaug už 300 km į pietus nuo sostinės Kyjivo.
Rusai apšaudė Torecką, du žmonės žuvo
16:38
Liepos 28-osios rytą Rusijos kariuomenė paleido raketą į 5 aukštų gyvenamąjį namą Torecke, Donecko srityje, žuvo 2 žmonės.
Apie tai pranešė Ukrainos Valstybinė pagalbos tarnyba.
„Ryte dėl Donecko srities Torecko miesto apšaudymo iš dalies buvo sugriautas 5 aukštų gyvenamojo namo stogas ir lubos nuo 5 iki 3 aukšto.
Atliekant gelbėjimo darbus buvo aptikti ir išvežti 2 žuvusių žmonių (vyro ir moters) kūnai“, – pranešė tarnyba.
Pranešama, kad buvo išgelbėti dar 3 žmonės (du vyrai ir moteris).
Rusija smogė karinei bazei prie Kyjivo – Ukrainos kariškiai
15:20
Ukraina ketvirtadienį paskelbė, kad Maskvos pajėgos smogė karinei bazei į šiaurę nuo Kyjivo, pripažindama sėkmingą rusų ataką prieš jos karinę infrastruktūrą.
Ukrainiečių kariuomenės aukšto rango pareigūnas Oleksijus Hromovas reporteriams sakė, kad rusų pajėgos maždaug 2 val. Grinvičo (5 val. Lietuvos) laiku paleido „šešias sparnuotąsias raketas „Kalibr“ į karinę bazę Liutižo“ kaime už 30 km į šiaurę nuo sostinės. Tokie Ukrainos pranešimai yra reti.
Per raketų smūgį sugriautas vienas pastatas, o dar du buvo apgadinti, sakė O.Hromovas. Raketos, kurių vieną numušė ukrainiečių oro gynyba, buvo paleistos iš Rusijos 2014 metais aneksuoto Krymo, pridūrė jis.
Pareigūnas taip pat pranešė apie atakas Ukrainos šiauriniame Černihivo regione, kur nukrito iš Maskvos sąjungininkės Baltarusijos paleisti sviediniai.
Ukraina patyrė gyvosios jėgos nuostolių, nurodė O.Hromovas.
Ukrainos rytuose Rusijos pajėgos, siekdamos užimti visą Donbasą, bando stumtis Siversko ir Bachmuto link, sakė jis. Anot jo, padėtis ten „sunki, bet visiškai kontroliuojama“.
O.Hromovas taip pat informavo, kad Rusijos kontroliuojamoje Chersono srityje, kur ukrainiečių pajėgos vykdo kontrpuolimą, per pastarąsias dvi savaites buvo atkovoti trys kaimai.
„Rytas neramus. Vėl vyksta raketų teroras. Mes nepasiduosime“, – socialinėje žiniasklaidoje pareiškė Ukrainos prezidentas V.Zelenskis.
Centrinės Dnipropetrovsko srities administracijos vadovas Valentynas Rezničenka socialinėje žiniasklaidoje pranešė, kad per smūgį šiame regione žuvo mažiausiai vienas žmogus, o dar du buvo sužeisti.
Antras pagal dydį Ukrainos miestas Charkivas, esantis šalies šiaurės rytuose, praėjusią naktį du kartus buvo apšaudytas raketomis S-300 ir dėl to kilo gaisrų, sakė meras Ihoris Terechovas.
Pietinėje Mykolajivo srityje per intensyvų apšaudymą buvo sužeistas vienas žmogus, sugriautas mokyklos pastatas, sakė srities administracijos vadovas Vitalijus Kimas.