Svarbiausios naujienos iš Ukrainos
- Sevastopolyje šeštadienį aidėjo sprogimai, Maskvos primesti pareigūnai tvirtina atrėmę dronų ataką ir pareiškė, kad vienas iš jos laivų patyrė „nedidelę“ žalą
- Rusijai sustabdžius dalyvavimą susitarime, sustojo Ukrainos grūdų eksportas laivais
- Ukrainos užsienio reikalų ministras D.Kuleba pastebi, kad trauktis iš susitarimo Rusija planavo jau seniai, o negalinčių išvykti laivų su grūdais eilė susidarė dar rugsėjo mėnesį, Kremliui ėmus vilkinti procesą
- Atleistą Rusijos generolą A.Lapiną pakeis A.Mordvichevas, vadovavęs operacijai Mariupolyje
- Per apsikeitimą belaisviais su Rusija į namus grįžo 52 ukrainiečiai
Svarbiausias šeštadienio naujienas skaitykite ČIA.
Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.
JT, Turkija ir Ukraina sutarė dėl 14 laivų judėjimo Turkijos vandenyse
23:57
„Reuters“ rašo, kad JT, Turkija ir Ukraina sutarė dėl 14 laivų judėjimo Turkijos vandenyse plano pagal susitarimą dėl grūdų eksporto.
Pranešama, kad delegacijos sutiko pirmadienį atlikti 40 laivų, išplaukiančių iš uosto, patikrinimus.
Apie šiuos planus informuota Rusiją. Pastarosios valstybinė naujienų agentūra „RIA Novosti“ nurodė, kad Kyjivo, Ankaros ir JT sprendimai Maskvos niekaip neįpareigoja.
V.Zelenskis apie Maskvos kaltinimus: dėl šių ligonių pasaulis vėl atsidūrė ant sunkios krizės slenksčio
23:29
V.Zelenskis sekmadienio vakariniame kreipimesi sureagavo į Rusijos kaltinimus, esą Juodosios jūros laivyno laivus Sevastopolyje ukrainiečiai dronais atakavo iš civilinio laivo, naudojami grūdų tiekimui.
Rusijos kaltinimus Ukrainos prezidentas pavadino absurdiškais ir priminė kitus iš Maskvos nuskambėjusius kaltinimus, prasilenkiančius su loginiu mąstymu.
„Ką išgirdo pasaulis? Esą kažkas iš grūdų vežėjų paleidžia dronus. Iš pradžių jie kalbėjo apie karo paukščius, paskui apie karo vabzdžius, o dabar apie karo grūdus, kviečius žudikus, nuo kurių skęsta rusų admirolai. Ką galiu pasakyti? Tikrai ligoti žmonės, tačiau dėl šių ligonių pasaulis vėl atsidūrė ant sunkios maisto krizės slenksčio“, – kalbėjo jis.
V.Zelenskis pabrėžė, kad Rusija yra vienintelė kaltininkė dėl to, kad maisto produktai brangs didžiulėje teritorijoje nuo Vakarų Afrikos iki Rytų Azijos, o Etiopijos, Jemeno ar Somalio gyventojams vis dar katastrofiškai trūksta maisto.
„Žinoma, partneriai bando įtikinti teroristinę valstybę šiek tiek pristabdyti šantažą. Tačiau ar tai realu? Kol kas faktai rodo, kad Rusijos vadovybė labiau suinteresuota gilinti maisto krizę nei įgyvendinti pasirašytus dokumentus. Beje, tai yra atsakymas visiems, kurie kalba apie derybas su Rusija“, – sakė prezidentas.
15min primena, kad Rusijos nuolatinis atstovas prie Jungtinių Tautų Vasilijus Nebenzia šią savaitę nepagrįstai pareiškė, esą Ukrainoje rasta dronų, kurie turėjo pernešti užkrėstus uodus. Tai jis pasakė JT Saugumo Tarybos posėdyje.
Rusijai vienu iš pretekstų užpulti Ukrainą buvo ten esą kuriamas biologinis ginklas. Jau karo metu propaganda „atrado“ tariamai kovai ruošiamus karius-mutantus. Minint 8 mėnesius nuo plataus masto invazijos pradžios, paskelbta apie dar vieną grėsmę – Kyjivo esą ruošiamą „nešvarios“ bombos sprogimą.
Plačiau apie tai skaitykite: Rusijos provokacijos dėl „nešvarios bombos“ tikėtasi seniai: propaganda – pagal scenarijų
Uždraudus sunkvežimių eismą Krymo tiltu, Mariupolyje prasidėjo chaosas
22:28
Ukrainos miesto Mariupolio mero patarėjas Petro Andriuščenka „Telegram“ kanale rašo, kad po Krymo tilto sprogimo uždraudus sunkvežimių eismą mieste prasidėjo chaosas:
„Per miesto centrą į Magušą važiuoja vilkikai su cisternomis ir sunkvežimiai su žmonėmis. Visi su ženklu V. Nuo šiandien okupantų įrangos judėjimą lydi mobiliųjų patikros punktų įrengimas ir operatyvinės priemonės, skirtos “švarinimui„ – atsitiktiniams dokumentų ir telefonų patikrinimams.“
Dėl išaugusio sunkiasvorės okupantų technikos skaičiaus mieste padaugėjo nelaimingų atsitikimų.
Jis taip pat pasidalijo keliomis suniokoto miesto nuotraukomis.
Rusija ruošiasi kovai dėl Sjevjerodonecko: stiprina pozicijas, teritoriją užminuoja
21:48
Sjevjerodonecko karinės ir civilinės administracijos vadovas Oleksandras Striukas Ukrainos žiniasklaidai pasakojo, kad mieste padaugėjo mobilizuotų ir kitų Rusijos dalinių. Anot jo, mieste buvo surengti mokymai.
„Jiems mokyti buvo surengta net kažkas panašaus į stovyklą. <...> Mieste yra papildomos darbo jėgos, kuri yra ruošiama arba mokoma“, – O.Striuką cituoja „Ukrainska Pravda“.
Jis taip pat pasakojo, kad priešas ruošiasi miesto gynybai, užminuoja teritoriją.
„<...> Jie tikriausiai sukels rimtų problemų mūsų kariuomenei, kadangi viskas aplinkui užminuota, statomos kai kurios gynybinės linijos ir betoninės konstrukcijos. Didžiausią grėsmę kelia visų aplinkinių vietovių kasyba. Tai sunkiausia, su kuo mums teks susidurti“, – sakė jis.
Pasak jo, kolaborantai, atvykę dirbti okupacinei administracijai, iš dalies ją paliko, o Rusijos atstovai, jau išvyko iš miesto/
O.Striuko teigimu, Sjevjerodonecko bendruomenėje liko apie 10 tūkst. gyventojų, o pačiame mieste – apie 7-8 tūkst.
Ar europiečių parama Ukrainai išgyvens žiemą?
21:05
Europai įžengus į žiemą, kai kol kas vyrauja švelni temperatūra, bet sparčiai auga infliacija, vis labiau nerimaujama dėl politinės kainos, kurią gali lemti ekonominis pastangų sulaikyti Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną poveikis.
Nors dujų kainos buvo šiek tiek sumažintos, Europai gresia recesija, o kai kurie teigia, kad Europos centrinio banko intervencija gali būti perteklinė, rašo Euobserver.com.
Europiečiai „nesutaria dėl ilgalaikių tikslų“, susijusių su Rusijos įsiveržimu į Ukrainą, parodė Europos užsienio santykių tarybos (ECFR) birželį atlikta apklausa.
Gegužės mėnesį atlikta ES Eurobarometro apklausa parodė, kad 80 proc. europiečių pritaria ekonominėms sankcijoms, o 59 proc. yra patenkinti ES atsaku.
Liepos mėn. dienraščio „Bild am Sonntag“ užsakymu atlikta „Insa“ apklausa atskleidė, kad 74 proc. respondentų tikisi ekonomikos nuosmukio, o 83 proc. mano, kad kainos ir toliau kils.
Apklausa taip pat parodė, kad 47 proc. respondentų atsakė, jog Vokietija sankcijomis labiau kenkia sau nei Rusijai. Tik 12 proc. teigė, kad Rusija nukentės labiau.
Plačiau skaitykite ČIA.
Maskva žada palaikys ryšius su Turkija ir JT dėl grūdų susitarimo, tačiau sprendimą žada po „tyrimo“ Sevastopolyje
20:59 Atnaujinta 00:10
Maskva artimiausiu metu planuoja palaikyti ryšius su Turkija ir Jungtinėmis Tautomis dėl situacijos, susijusios su „grūdų“ sandoriu, sekmadienį pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Andrejus Rudenka, rašo Rusijos naujienų agentūra „Interfax“.
„Tikriausiai ketiname palaikyti ryšius su JT ir Turkija – Stambulo susitarimo šalimis. Manau, kad šie kontaktai bus užmegzti artimiausiomis dienomis“, – sakė jis.
Pasak jo, kalbėti apie galimybę Rusijai grįžti prie „grūdų susitarimo“ neva bus galima po to, kai bus atliktas išsamus Sevastopolio įvykių tyrimas.
Rusija apkaltino Ukrainą surengus užpuolį Sevastopolio uoste, kur yra Rusijos Juodosios jūros laivyno laivų. Kyjivas šios informacijos nepatvirtino.
Atleistą Rusijos generolą A.Lapiną pakeis A.Mordvičiovas, vadovavęs operacijai Mariupolyje
20:06
Rusijos portalas lenta.ru skelbia, kad iš pareigų atleistą generolą pulkininką Aleksandrą Lapiną, vadovavusį Rusijos pajėgų Centro grupei, pakeis generolas leitenantas Andrejus Mordvičiovas.
Žiniasklaidoje vakar pasirodė informacija, kad A.Lapinas buvo atleistas, tačiau oficiali jo pasitraukimo versija – „atostogos“. Teigiama, esą generolas kariams vadovavo nuo vasario, tad jam „duota laiko pailsėti“.
Plačiau apie A.Lapino atleidimą skaitykite – Atleistas Rusijos pajėgoms Lymane vadovavęs generolas: to reikalavo R.Kadyrovas
Ukrainos žvalgyba skelbia, kad A.Mordvičiovas vadovavo Rusijos ginkluotųjų pajėgų Pietų karinės apygardos 8-ąjai armijai ir vadovavo Mariupolio užėmimo operacijai, kurios metu tyčia masiškai buvo apšaudomi gyvenamieji namai.
„Dėl to miestas buvo beveik visiškai sugriautas, o civilių aukų skaičius buvo beprecedentis pokario Europos istorijoje“, – apie generolo vaidmenį kare rašo Ukrainos žvalgyba.
Be to, A.Mordvičiovo įsakymu pavaldžios karinės pajėgos blokavo bet kokios humanitarinės pagalbos, įskaitant maistą ir vandenį, pristatymą į Mariupolį.
„Tokie Rusijos generolo veiksmai šiurkščiai pažeidžia humanitarinės teisės normas ir tiesiogiai atitinka „genocido“ apibrėžimą“, – nurodo žvalgyba.
Taip pat skaitykite ČIA.
Rusija ruošiasi išvesti artilerijos dalinius iš Chersono srities dešiniojo kranto
19:27
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo vakarinėje suvestinėje rašoma, kad Rusija nenutraukia puolimo Bachmuto ir Avdijivkos kryptimis.
„Okupacinė valdžia laikinai okupuotoje Chersono srities teritorijoje stengiasi sukurti sąlygas, netinkamas vietos civiliams gyventojams kontroliuojamoje teritorijoje. Štai Naujojoje Kachovkoje nuo šių metų spalio 29 d. atjungta prieiga prie interneto ir per garsiakalbius skleidžiama informacija apie būtinybę per 48 valandas palikti regioną dėl tariamos Ukrainos ginkluotųjų pajėgų raketų atakų grėsmės“, – nurodo štabas.
Vietos ligoninių medicinos personalui ir miesto operatyvinėms tarnyboms taikomas vadinamasis evakuacijos prioritetas. Be to, okupacinė valdžia išleido dekretą, įpareigojantį verslininkus parduoti visus maisto produktus ir uždaryti parduotuves bei turgavietes.
nuo 2022 m. lapkričio 1 d.
„Remiantis turima informacija, priešas imasi parengiamųjų priemonių išvesti artilerijos dalinius iš Chersono srities dešiniojo kranto, o vėliau juos gali perkelti į kitas sritis“, – teigia Ukrainos kariuomenė.
Rusijai sustabdžius susitarimą dėl grūdų tiekimo, įstrigo 218 maisto produktus gabenančių laivų
18:53
Ukrainos infrastruktūros ministerija skelbia, kad dėl Rusijos sprendimo nutraukti grūdų susitarimą įstrigo 218 laivų. Tarp šių laivų yra:
- 95 pakrauti laivai, kurie jau išplaukė iš Ukrainos uostų ir laukia patikrinimo, kad galėtų būti išsiųsti galutiniam vartotojui
- 101 laivas, laukiantis patikrinimo, kad galėtų įplaukti į Ukrainos uostus
- 22 pakrauti laivai laukia, kol galės išplaukti iš Ukrainos uostų.
„Kartu atkreipiame dėmesį, kad faktinė Rusijos Federacijos vykdoma “grūdų koridoriaus„ blokada prasidėjo rugsėjo mėnesį. Tai pasireiškė dirbtiniu vėlavimu ir patikrinimų skaičiaus mažinimu, dėl kurio susidarė 176 laivų su 2,1 mln. žemės ūkio produktų eilė. Taigi tampa akivaizdu, kad Rusija ketina sukelti masinį badą skurstančiose Afrikos ir Azijos šalyse, taip pat sukelti didelį maisto trūkumą pasaulyje“, – rašo ministerija.
Remiantis pranešimu, nuo susitarimo pradžios iš Ukrainos eksportuota 9 mln. tonų maisto produktų, didesnė jų dalis iškeliavo į Afrikos ir Azijos šalis.