Svarbiausios žinios iš Ukrainos
- Čekijos prezidentas Petras Pavelas, į atsargą išėjęs generolas, anksčiau dirbęs vyriausiuoju NATO kariniu patarėju, perspėjo Ukrainos vadovybę nepradėti paskubomis kontrpuolimo, kuris turėtų skaudžių pasekmių
- Rusų privačios karinės bendrovės „Wagner“ įkūrėjas Jevgenijus Prigožinas sekmadienį pareiškė sulaukęs pažado dėl daugiau amunicijos iš Rusijos kariuomenės
- Lietuva ruošiasi atstatyti apgriautą licėjų netoli Ukrainos sostinės Kyjivo esančioje Borodiankoje
- Varšuva sekmadienį pranešė, kad Rusijos naikintuvas perėmė Lenkijos lėktuvą, patruliavusį per Europos Sąjungos pasienio agentūros operaciją virš Juodosios jūros, ir dėl to pilotai laikinai buvo praradę lėktuvo kontrolę
- Jungtinių Tautų branduolinės energetikos agentūros vadovas perspėjo dėl pavojingų sąlygų aplink didžiausią Europos atominę elektrinę, nes Rusijos primestai valdžiai evakuojant civilius gyventojus iš vietovių netoli Zaporižios jėgainės kilo nuogąstavimų, kad regione gali paaštrėti kovos
Svarbiausias sekmadienio naujienas apie Ukrainą rasite ČIA.
Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.
J.Prigožinas: „Wagner“ pajėgos Bachmute gauna daugiau šaudmenų
00:28
Privačios Rusijos karinės grupės „Wagner“ vadovas Jevgenijus Prigožinas pirmadienį pareiškė, kad, preliminariais duomenimis, jo kovotojai Rytų Ukrainos Bachmuto mieste pradėjo gauti daugiau amunicijos.
„Šaudmenų atsargas, preliminariais duomenimis, mes toliau gauname. Asmeniškai to dar nemačiau“, – pirmadienį vėlai vakare savo „Telegram“ kanale paskelbtame balso pranešime sakė A.Prigožinas.
J.Prigožinas ne kartą skundėsi, kad jo vadovaujami „Wagner“ daliniai iš Rusijos gynybos institucijos negauna pakankamai šaudmenų.
Praėjusią savaitę jis paskelbė, kad jie pasitrauks iš „Bachmuto“ – atrodo, kad dabar jis šį grasinimą atšaukia.
Rusija suintensyvino atakas Bachmute, padidino gyvosios jėgos pajėgas
00:19
Rusijos okupacinės pajėgos suintensyvino atakas Bachmute, Donecko srityje. Be to, ten padaugėjo priešo gyvosios jėgos, praneša UNIAN.
Kaip „Telegram“ sakė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų 127-osios teritorinės gynybos brigados Charkivo srityje vadas Romanas Griščenka, padėtis mieste sudėtinga, tačiau ją kontroliuoja gynybos pajėgos.
„Bachmuto tvirtovė stovi, mes giname kiekvieną savo žemės centimetrą. [...] Priešas padidino atakų intensyvumą, padidino gyvosios jėgos skaičių. Tačiau mūsų kariai nuolat vykdo savo pareigas ir gina miestą, saugo savo pozicijas.
Priešas vykdo raketų smūgius, naudoja lėktuvus, padegamuosius sviedinius. Dabar jis visus savo išteklius meta tam, kad padarytų kuo didesnę žalą Bachmuto gynybos pajėgoms. Kartoju dar kartą: padėtis kontroliuojama, mūsų kariai laikosi. Garbė ir šlovė jiems“, – dalijosi įspūdžiais R.Griščenka.
Rusija raketomis S-300 atakavo Charkivą
23:15
Šiąnakt, gegužės 8 d., Rusijos okupantai apšaudė Charkivą ir jo sritį. Rusija apšaudė raketomis S-300.
„Preliminariais duomenimis, užpuolikai apšaudė miestą ir sritį raketomis S-300. Buvo užfiksuotos mažiausiai šešios raketos“, – sakė Charkivo srities karinės administracijos vadovas Olegas Sinegubovas.
Pasak jo, įvykio vietoje dirba gelbėjimo tarnybos. O.Sinegubovas taip pat pridūrė, kad informacija apie nukentėjusiuosius ir sugriovimų mastą tikslinama.
Pažymėtina, kad gegužės 8 d. vakare keliuose regionuose buvo paskelbtas oro pavojus. Taip pat pranešta apie sprogimus Dniepro upėje.
„The Telegraph": naujausi Rusijos ginklai keičia karo Ukrainoje eigą
22:03
Rusijos Federacijos karinės oro pajėgos nesugebėjo perimti dangaus kontrolės virš Ukrainos, o sparnuotosios raketos baigiasi. Okupantai bando prisitaikyti prie naujos tikrovės ir naudoja sklandančias bombas.
„The Telegraph“ rašo, kad šios bombos turi „sparnus“, kurie padidina jų veikimo nuotolį. Jos skrenda pakankamai žemai ir toli, kad išvengtų kai kurių priešlėktuvinės gynybos priemonių.
Rusų sklandančios bombos pateko į antraštes, kai naikintuvas netyčia numetė bombą Rusijos pasienio mieste Belgorode, apgadindamas pastatus ir sužeisdamas mažiausiai tris žmones.
Ukrainos karinių oro pajėgų atstovas spaudai pulkininkas Jurijus Ignatas laikraščiui „Telegraph“ sakė, kad bombos kelia „labai rimtą grėsmę“. Papildomas atstumas, kurį suteikia sklandymo technologija, reiškia, kad Rusijos lėktuvai gali išvengti rizikingų išskridimų netoli fronto linijos smūgiams.
„Šiuo metu priešas naudoja taktinę aviaciją kovinėms užduotims prie sienos su Rusija, fronto linijoje ir jūros pakrantėje spręsti. Visose šiose teritorijose priešas jau maždaug mėnesį intensyviai naudoja skraidančias bombas“, – sakė pulkininkas Ignatas.
Pasauliui laukiant Ukrainos kontrpuolimo, Ukrainos ir Vakarų analitikai ėmė spėlioti, kad tokių ginklų naudojimas gali priversti Kyjivą galutinai pakeisti savo operacijų planavimą.
Paprasčiausios sklandymo bombos – tai modifikuoti ginklai, kuriuose įrengti sparnai ir navigacinės sistemos, leidžiančios nustatyti skrydžio trajektoriją į taikinį.
Tai gali būti taip pat paprasta ir primityvu, kaip ir modifikuoti nevaldomą ginklą. Rusai dažniausiai perdirba senas sovietines bombas FAB-500. Tačiau kai kurios sklendžiančios bombos, pavyzdžiui, UPAB-1500B-E, yra specialiai sukurtos atsižvelgiant į šias funkcijas.
Panašu, kad sklandančios bombos, kurios yra pigesnės ir lengviau pagaminamos nei balistinės ir sparnuotosios raketos, tapo Rusijos pasirinktu ginklu, nes, kaip pranešama, šalis pritrūko aukštesnių technologijų tikslaus valdymo amunicijos.
Kiekvieno modifikuoto ar pagaminto sklandančio ginklo specifikacija ir pajėgumai labai skiriasi, kai kurių jų veikimo nuotolis, kaip pranešama, siekia iki 75 mylių ir jie gali pataikyti į 10 metrų spinduliu esantį taikinį. Tačiau paprastai Rusijos naudojamų sklandančiųjų bombų veikimo nuotolis yra nuo 30 iki 45 mylių.
Nepriklausomai nuo bombų veiksmingumo, šie ginklai suteikia Rusijos naikintuvų pilotams galimybę veiksmingai naudoti oro jėgą siekiant daryti įtaką antžeminėms operacijoms, kas anksčiau jiems sunkiai sekėsi.
Ukrainos žvalgyba praneša, kad dauguma sklandančių bombų atakų vykdomos iš 25–30 mylių atstumo Rusijos teritorijos gilumoje, po to kariniai orlaiviai apsisuka, kad išvengtų Kyjivo priešlėktuvinės gynybos.
Vakarų kariniai ekspertai sako, kad sklandymo bombos yra mažiau atsispindinčios nei įprastiniai tolimojo nuotolio ginklai, todėl Ukrainai jas sunkiau susekti. Radarai ne visada fiksuoja mažame aukštyje skrendančius objektus, o dėl mažo sklandančių bombų dydžio jas sunku pastebėti radaruose.
Viena iš išeičių būtų atskriejančias sklandančias bombas atakuoti raketomis „Patriot“ ar kitomis žemė-oras raketų sistemomis. Tačiau šios sistemos yra vertingos, jų raketos brangios, be to, jas reikia laikyti atokiau nuo fronto linijos, kad jos nebūtų pažeidžiamos Rusijos smūgių.
Pasak pulkininko Ignato, geriausia išeitis būtų modernūs vakarietiški naikintuvai – dėl logistinių priežasčių Ukraina pirmenybę teikia F-16 – kurie turi ilgesnio nuotolio radarus ir raketas „oras-oras“ nei šiuo metu Ukrainos palaikomi senstantys Su-27 ir MiG-29.
„Užtektų vieno ar dviejų, kad juos sulaikytume, nes rusai pamatys porą šių dalykų ore ir neprisileis jų arčiau“, – sakė jis.
Tačiau Vakarų naikintuvų dovanos, padėsiančios išlyginti sąlygas kare, dar toli. Tuo tarpu Kyjivui teks planuoti savo kontrpuolimą taip, kad jo nesugadintų rusų sklandančios bombos.
Lenkija Ukrainai perdavė 10 naikintuvų MiG-29
20:57
Pirmadienį su oficialiu vizitu Kanadoje lankosi Lenkijos gynybos departamento vadovas Mariuszas Blaszczakas. Jo susitikimas su Kanados gynybos ministre Anita Anand buvo skirtas tolesnei paramai Ukrainai ir bendradarbiavimui NATO aptarti.
Per spaudos konferenciją Kanadoje M.Blaszczakas pranešė, kiek sovietinių naikintuvų Varšuva perdavė Kyjivui, rašo lenkų leidinys „Defence24“.
„Ukrainai perdavėme dešimt MiG-29“, – sakė M.Blasczakas.
Lenkija ir Slovakija dar kovo mėnesį susitarė dėl sovietinių naikintuvų MiG-29 perdavimo Ukrainai. Buvo pranešta, kad 13 iš jų turėjo tiekti Slovakija. Pirmieji lėktuvai iš Slovakijos į Ukrainą išskrido kovo pabaigoje. Balandžio pradžioje paaiškėjo, kad Lenkija perdavė pirmuosius 4 žadėtus MiG-29.
Okupuoto Mariupolio valdžia karui mobilizuoja Rusijos piliečius
20:54
Kremliaus remiama okupuoto Ukrainos Mariupolio miesto valdžia mobilizuoja gyventojus, turinčius Rusijos pasus, „Telegram“ teigė tremtyje esanti miesto taryba, kurią cituoja CNN.
„Mariupolyje prasidėjo mobilizacija. Apie tai praneša patys miesto gyventojai“, – sakoma pareiškime ir priduriama, kad valstybiniame sektoriuje dirbantys vyrai pirmieji gavo karinio komisariato siuntimus atlikti medicininę apžiūrą.
Prie „Telegram“ žinutės buvo pridėta vieno gyventojo gauto dokumento, kuris, pasak autorių, yra siuntimas, nuotrauka.
„Mariupolyje pradėjo dirbti šaukiamosios komisijos. Okupantai jau ieško piliečių, kurie nevykdo “karinių prievolių„. Priešas planuoja šaukti vyrus iki rugpjūčio mėnesio“, – sakė tremtyje gyvenantis Ukrainos Mariupolio meras Vadimas Boičenka.
Rusijos remiamos, save pasiskelbusios Donecko liaudies respublikos, kuri administruoja Mariupolį, vadovas Denisas Pušilinas kovo 31 d. pasirašė dekretą, leidžiantį mobilizuoti Rusijos piliečius okupuotame regione.
Ukrainos karių vadas: Bachmutas apšaudomas nuolat, nepanašu, kad „Wagner“ pritrūksta šovinių
20:14
Ukrainos karių vadas rytiniame Bachmuto mieste tikina, kad jo dalinys „nuolat“ apšaudomas ir kad jie nemato jokių įrodymų, jog rusams trūksta rusiškos amunicijos, kaip teigė „Wagner“ vadovas Jevgenijus Prigožinas.
„Priešas stengiasi vykdyti šias atakas 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę... Nepastebėjome, kad jiems trūktų šaudmenų, kaip jie teigia. Manau, kad yra priešingai. Apšaudymo intensyvumas tik didėja“, – Ukrainos televizijai sakė teritorinės gynybos brigados bataliono vadas Ihoris Šepetinas.
J.Prigožinas, kurio vadovaujami „Wagner“ būriai kovoja norėdami užimti Rytų Ukrainos Bachmuto miestą, ne kartą tvirtino, kad jo kovotojams trūksta šaudmenų. Praėjusią savaitę jis pareiškė, kad jie pasitrauks iš šio rajono, tačiau dabar šį grasinimą atšaukė.
I.Šepetinas sakė, kad J.Prigožino pareiškimai buvo bandymas „suklaidinti“ Ukrainos kariuomenę dėl jo paties „didžiulių nuostolių“.
„Manau, kad priešas jau yra beviltiškas. Jis naudoja visas turimas priemones, kad pabandytų išstumti mūsų gynybos pajėgas iš Bachmuto. Tačiau priešui nepavyksta ir nepavyks“, – sakė I.Šepetinas ir pridūrė, kad ukrainiečiams negresia pavojus būti apsuptiems ir – nors jie turi „tam tikrų logistinių problemų“ – vis dar gali evakuoti sužeistuosius ir gauti amunicijos atsargų.
Su tuo sutiko ir Ukrainos ginkluotųjų pajėgų rytinės grupuotės atstovas Serhijus Čerevatijus, kuris atskirame interviu televizijai sakė, kad „rusams netrūksta šaudmenų. Tai visiška netiesa.“ Jis pridūrė, kad per pastarąją parą ukrainiečių pozicijos buvo apšaudytos daugiau kaip keturis šimtus kartų, o priešo pajėgos aplink rytinius Bachmuto, Lymano ir Kupiansko miestus vidutiniškai per dieną panaudoja „daugiau kaip 25 000 sviedinių“.
„Jis [Prigožinas] sugalvoja šią nesąmonę apie apšaudymo krizę. Tačiau pagrindinė jo problema yra nuolatinis mūsų gynybos pajėgų personalo naikinimas. Vadinasi, jis negali papildyti personalo, nes negali įdarbinti žmonių iš kalėjimų“, – sakė S.Čerevatijus.
Per parą Rusija į Ukrainą paleido 11 raketų
19:54
Rusija, nepaisydama didelių nuostolių, neatsisako planų okupuoti Ukrainos teritoriją – smogia į karinius ir civilinius taikinius, praneša Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas vakaro suvestinėje.
„Per šią parą priešas paleido 11 raketų, sudavė 59 smūgius iš oro ir atliko 76 atakas iš daugkartinio paleidimo raketinių sistemų. Nukentėjo civiliai gyventojai, buvo sugriauti ir apgadinti privatūs namai ir kita civilinė infrastruktūra“, – sakoma Generalinio štabo pranešime.
Kartu pažymima, kad raketų ir oro smūgių visoje Ukrainos teritorijoje tikimybė išlieka didelė.
Ukraina per parą likvidavo daugiau nei būrį rusų ir sunaikino daug ginklų vienoje iš krypčių
18:41
Per pastarąją parą Ukrainos gynybos pajėgos Tauridės kryptimi neutralizavo 16 priešo ginklų ir karinės technikos, taip pat likvidavo būrį rusų karių, rašo UNIAN.
Apie tai pranešė operatyvinės-strateginės kariuomenės grupės „Tavria“ vadas Aleksandras Tarnavskis.
Pasak jo, Rusija ir toliau pagrindines pastangas skiria puolamosioms operacijoms Avdijivkos ir Marijinkos kryptimis vykdyti, aktyviai naudoja operatyvinę-taktinę ir karinę aviaciją, kad smogtų Ukrainos karių pozicijoms.
Kaip pažymėjo A.Tarnavskis, per praėjusią parą Rusija 26 kartus atakavo ukrainiečių pozicijas, tačiau nesėkmingai ir atsitraukė.
„Naudodamas tankus, daugkartinio paleidimo raketų sistemas ir patrankų artileriją, priešas apšaudo mūsų dalinių pozicijas ir gyvenvietes, besiribojančias su sąlyčio linija. Artilerijos ugniai koreguoti priešas naudoja bepiločius orlaivius. Iš viso per dieną Tauridės kryptimi užfiksuoti 376 apšaudymai“, – sakė jis.
Jis informavo, kad Tauridės krypties gynybos pajėgų raketinių dalinių ir artilerijos padaliniai per dieną įvykdė 644 ugnies užduotis.
„Kalbame apie kovą su priešlėktuviniais pabūklais ir darbą su anksčiau nustatytais planiniais taikiniais. Priešo nuostoliai žuvusiais ir sužeistais sudarė daugiau nei kuopos (rusų kuopoje yra nuo 90 iki 120 žmonių – UNIAN).
Sunaikinta ir apgadinta 16 vienetų priešo ginklų ir karinės technikos. Visų pirma 5 tankai, pėstininkų kovos mašinos, šarvuoti transporteriai, šarvuotos kovos mašinos, KShM, 2 bepiločiai orlaiviai “Supercam„, dronas “Zala„, bepilotis orlaivis “Orlan-10„ ir automobilių technika“, – sakė A.Tarnavskis.