Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2023 06 20 /22:26

Viceministrė apie Ukrainos pažangą pietuose: „Iš priešo išrauname kiekvieną metrą“

JAV karo analitikai teigia, jog Ukrainos ginkluotosios pajėgos sėkmingai vykdė kontrpuolimo operacijas mažiausiai trijuose fronto linijos ruožuose. Teigiama, kad vien per parą ukrainiečiai likvidavo daugiau nei tūkstantį rusų. Tuo tarpu Rusija vėl surengė dronų ataką prieš Kyjivą ir kitus miestus.
Ukrainos gynybos ministro pavaduotoja Hanna Maliar
Ukrainos gynybos ministro pavaduotoja Hanna Maliar / „AFP“/„Scanpix“

Svarbiausios žinios iš Ukrainos

  • H.Maliar paskelbė, kad išlaisvintų gyvenviečių skaičius per pastarąsias dvi savaites išaugo iki aštuonių, o iš okupacinių pajėgų buvo atimta 113 kv. km teritorijos.
  • JAV karo analitikai teigia, jog Ukrainos ginkluotosios pajėgos sėkmingai vykdė kontrpuolimo operacijas mažiausiai trijuose fronto linijos ruožuose.
  • Rusijos pajėgos praėjusią naktį surengė didelę dronų ataką prieš Kyjivą, taip pat atakavo kitus Ukrainos regionus.
  • Jungtinės Karalystės žvalgyba praneša, kad „Wagner“ savininkas Jevgenijus Prigožinas bando pakenkti Rusijos gynybos ministerijos autoritetui, o ministerija jo veiksmus laiko netinkamais Ukrainos kontrpuolimo operacijų kontekste.

Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.

Rūšiavimas
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

06:44

Naujausias žinias iš Ukrainos sekite čia

Rusai iš Luhansko išvežė 150 vaikų, dar 750 išvežti planuoja

00:22

Šį mėnesį Rusijos okupantai iš Luhansko srities išvežė 150 vaikų. Dar 750 nepilnamečių tik ketina išvežti.

Apie tai savo „Telegram“ kanale pranešė Luhansko srities karinės administracijos vadovas Artiomas Lysogora. Pasak jo, pirmoji vaikų grupė buvo paimta iš Starobelsko rajono, jie esą buvo išvežti į Rusiją „reabilitacijai“. Apie jų grįžimą administracija neturi jokios informacijos.

„Dabar okupantai komplektuoja grupes dar 750 vaikų išvežimui. Gydytojai iš Rusijos Federacijos 70 proc. moksleivių okupuotoje Luhansko srities teritorijoje nustatė “patologijas„, kad išsiųstų juos gydyti į Rusiją. Be to, Stanyčioje Luhanske rusų okupantai verčia vaikus palikti savo tėvus“, – pareiškė A.Lysogora.

Ukrainos valdžios institucijos ne kartą pranešė, kad Rusijos okupantai iš šalies išveža vaikus.

Žiemą Jeilio visuomenės sveikatos mokyklos Humanitarinių tyrimų laboratorija atliko tyrimą, kuris atskleidė, kad pagrobti vaikai apgyvendinami centruose Rusijos Federacijoje ir okupuotame Kryme. Vaikai yra „perauklėjami“, be to, jie atiduodami įvaikinti į rusų šeimas.

Rusijos diktatorius V.Putinas viešai gyrėsi, kad pas juos daugėja prašymų įvaikinti vaikus iš Ukrainos. Kovo mėnesį Tarptautinis baudžiamasis teismas išdavė jo arešto orderį dėl priverstinio vaikų deportavimo.

E.Papečkys: Ukrainos puolimas įvažiavo į operacinę „duobę“

00:07

Karo istorikas ir karybos ekspertas Egidijus Papečkys savo feisbuko paskyroje dalijasi įžvalgomis apie karą Ukrainoje ir vykdomą kontrpuolimą.

„Keturi šimtai aštuoniasdešimt antra diena (birželio 20, antradienis)

Ukrainos puolimas įvažiavo į operacinę „duobę“ – vikšrai sukasi, pabūklas šaudo, bet mašina iš duobės neišlipa. Ukrainiečiai nepanikuoja, ramiai, bet atkakliai bando judėti pirmyn, tikėdamiesi pagaliau iššokti ir galingai veržtis pirmyn. Tačiau kol kas atrodo, kad po šitos duobės gali laukti ir kita“, – rašo jis.

Pasak eksperto, Rusijos pajėgos labai gerai pasiruošė gynybai. 

„Ir čia kalba ne apie fortifikacijas, o labiau apie taktiką ir priemones.

Rusų pasirinktas gynybos būdas neleidžia ukrainiečiams išnaudoti vakarietiškos šarvuotos technikos privalumų. Visų pirma – geresnių stebėjimo ir ugnies valdymo sistemų, kurios, tikėtina, būtų leidę įgyti pranašumą naikinant rusų gynybos atramos punktus ir šarvuotą techniką.

Dabar ukrainiečių „Leopardai“ tiesiog neturi tokios galimybės savo taikliomis ir galingomis patrankomis apšaudyti aptiktus ugnies taškus ir aptiktus rusų tankus bei kitas kovos mašinas. O patys „Leopardai“ buvo apšaudyti artilerijos ugnimi, atakuoti bepiločiais „Lancet“ (ačiū Dievui, pernešančiais per mažą kumuliatyvinį užtaisą) ir „lipo“ ant rusiškų minų“, – apžvelgia E.Papečkys.

Anot jo, Ukrainos karinė vadovybė priėmė racionalų sprendimą puolimo Zaporižės kryptyje nenutraukti: „Tausojant karių gyvybes (kiek tai įmanoma kare), Ukrainos pajėgos tęsia puolimą ir tikisi pralaužti gynybą bei išeiti į taip vadinamą operatyvinę erdvę, t.y. į platų neginamą užnugario rajoną, kuriame pakeliui belieka traiškyti bejėgius štabus ir logistikos kolonas.

Tuo pačiu kuriamas planas B, numatantis puolimą kitame fronto ruože, kuris palengvintų judėjimą Zaporižės kryptyje arba, sėkmės atveju, nauja puolimo kryptis taptų pagrindine. Kyla logiškas klausimas, kodėl to plano B nebuvo iš pradžių. Gali būti, kad per daug pasikliauta puolimui sutelktų pajėgų pranašumu, manyta, kad kitais apgaulingais veiksmais Belgorodo srityje, prie Chersono ir Kreminos kryptyje rusai bus dezorganizuoti ir nespės reaguoti, kad permetami rezervai nespės pasiekti prasiveržimo vietos, ir t.t. ir pan.“

Ekspertas tikina, kad „rusai, kaip ir buvo galima tikėtis, atsižvelgiant į karo eigą ir kariavimo mentalitetą, dabar patys mėgina vykdyti lokalų puolimą Kreminos kryptyje. Čia pasiruošimą puolimui imitavę Ukrainos pajėgos dabar pačios priverstos gintis. Šis puolimas neatrodo grėsmingas, ukrainiečių rezervų vargu ar prireiks, bet vis tiek kelia šiokią tokią įtampą“.

„Tai, ką parašiau, nėra kritika ar priekaištai ukrainiečiams, tiesiog padėties konstatavimas. Puolimas vyksta toliau, patirti nuostoliai nėra kritiškai dideli, kaip mus mėgina įtikinti Kremliaus propaganda.

Ukrainos karinė vadovybė yra pajėgi tiek išvystyti puolimą Zaporižėje pagal planą, tiek atidaryti antrą puolimo kryptį, tiek padaryti rusams nemalonių staigmenų kairiajame Dnipro krante. Susprogdinę Naujosios Kachovkos dambą rusai įgijo tik laikiną pranašumą, netrukus tai gali tapti palanku ukrainiečiams, jeigu šie nuspręstų forsuoti Dniprą.

Vakarų parama Ukrainai ir toliau nuosekliai didėja. Rusijos kariai fronte visuotinai pripažįsta, kad ukrainiečių artilerija šaudmenų stygiaus nejaučia, o štai pačių rusų artilerijai amunicijos gali pradėti trūkti. Tai svarbus veiksnys, galintis labai prisidėti prie Ukrainos pajėgų puolimo sėkmės.

Lietuva taip pat prisideda prie įvairių karinės paramos Ukrainai projektų, mūsų finansinis indėlis padeda užtikrinti ginklų tiekimą, net jeigu mes patys tokių ginklų savo sandėliuose neturime.

Pas agresorių su ginklais ir amunicija ne taip gerai. Iranas kol kas nepajėgia aprūpinti Rusijos didesniais kiekiais bepiločių, nepasirodo ir iranietiškos raketos. Vakarai dar kartą prispaudė Kiniją netiekti ginkluotės rusams, o pačios Rusijos karo pramonė šlubuoja.

Rusija nuolat apšaudo Ukrainą raketomis (vis rečiau) ir bepiločiais „Šached“ (jais atakuojama dažniausiai), bet didelėms masinėms atakoms jų neužtenka.

Netrukus karinius agresoriaus taikinius Kryme pradės vis intensyviau apšaudyti raketomis ukrainiečiai. Paskui prie jų prisijungs ir HIMARS. Kremlių tas labai nervina, bet padaryti nieko negali. Rusijos užsienio reikalų ministrui S. Lavrovui beliko tik paburbėti.

Ukrainiečiai toliau puola, besiginančių rusų nuostoliai nemaži. Mūšiai intensyvūs, greito proveržio nebus, bet didesnių ar mažesnių pasiekimų sulauksime“, – rašo Egidijus Papečkys.

Viceministrė apie Ukrainos pažangą pietuose: „Iš priešo išrauname kiekvieną metrą“

22:23

Keliomis kryptimis Ukrainos pietuose vyksta Ukrainos pajėgų puolimas. Gynybos pajėgos pasiekė tam tikrą pažangą, tačiau yra ir teritorijų, kuriose Ukrainos kariai laikosi gynyboje, rašo UNIAN.

Apie tai informacinio teletilto eteryje pranešė Ukrainos gynybos ministro pavaduotoja Hanna Maliar. Ji pabrėžė, kad viskas vyksta pagal kariuomenės nustatytą planą. 

Ji teigė, kad šalies ginkluotosios pajėgos žengia į priekį trimis pagrindinėmis kryptimis – Bachmuto rajone, taip pat Berdiansko ir Mariupolio kryptimis.

„Yra progresas visomis puolimo kryptimis. Apie kilometrą kiekviena kryptimi“, – sakė H.Maliar.

„Visomis kryptimis, kuriomis juda mūsų gynybos pajėgos, yra tam tikrų pasiekimų. Tačiau iš tiesų priešas ne šiaip sau atsisakys jau užimtų pozicijų, todėl iš tiesų tęsiasi įnirtingi mūšiai ir labai galinga dvikova“, – pridūrė ji.

„AFP“/„Scanpix“/Ukrainos gynybos ministro pavaduotoja Hanna Maliar
„AFP“/„Scanpix“/Ukrainos gynybos ministro pavaduotoja Hanna Maliar

Pasak gynybos viceministrės, pietuose priešas visiškai užminavo laukus, sudarydamas kliūtis ne tik Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms, bet ir keldamas pavojų civiliams gyventojams.

„Yra informacijos, kad net tvirtas gyvenvietes Zaporižioje priešas minuoja ir apie tai net neįspėja vietos gyventojų. Iš tikrųjų tai yra ne tik Ukrainos ginkluotųjų pajėgų, kurios vykdo puolimą, problema. Rusai kariauja prieš civilius gyventojus, todėl tai pirmiausia pavojinga ten esantiems žmonėms“, – pridūrė ji.

Kalbėdama apie dabar pietuose vykstančias kovas ji tikino, kad tai yra mūšiai, „kuriuose mes žengiame į priekį, o priešas yra gynyboje“. Kartu „yra vietovių, kur priešas žengia į priekį, o mes esame gynyboje“.

„Iš tikrųjų mes pamažu, mažais žingsneliais, judame į priekį. Iš priešo išrauname kiekvieną metrą“, – pareiškė viceministrė.

Jos teigimu, deokupuotuose regionuose imamasi „stabilizavimo“ priemonių. Tai visada vyksta po to, kai kariuomenė išlaisvina gyvenvietes iš priešo.

„Ten turi vykti teisėsaugos pareigūnai, kurie pirmiausia sprendžia saugumo klausimus. Būtina, kalbant profesionaliai, tas gyvenvietes sutvarkyti. Pirmiausia patikrinti, ar viskas saugu, nes priešas, kai išeina, viską po savęs užminuoja. Antra, reikia pažiūrėti, ar priešas nepaliko diversantų. Ir trečia, dirbti su vietos gyventojais, kuriems reikia pagalbos. Tai reiškia, kad išlaisvinus teritoriją visos mūsų civilinės tarnybos yra išlaisvintoje gyvenvietėje ir vykdo vadinamąją stabilizaciją“, – aiškino Hanna Maliar.

Ukrainos ginkluotosios pajėgos pranešė apie 35 susirėmimus per parą su Rusija Rytų Ukrainoje

21:53

Ukrainos kariuomenė pranešė apie 35 susirėmimus su Rusijos pajėgomis rytų Ukrainoje per pastarąją parą, rodo naujausia Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo informacija.

Rusija ir toliau daugiausia dėmesio skiria Lymano, Bachmuto, Avdijivkos ir Marjinkos vietovėms Donecko srityje, sakoma atnaujintoje ataskaitoje.

Per pastarąją parą Rusija atakavo Ukrainą 35 Irano bepiločiais lėktuvais „Shahed“, pranešė Ukrainos ginkluotosios pajėgos ir pridūrė, kad 32 buvo sunaikinti.

Atnaujinime taip pat teigiama, kad Rusija „surengė daugiau kaip 72 oro smūgius ir 36 kartus apšaudė iš daugkartinio paleidimo raketų sistemų“ Ukrainos karius ir gyvenvietes, sužeisdama civilius gyventojus.

Per ataką prieš civilinę infrastruktūrą Zaporižioje taip pat buvo panaudota nuo žemės paleidžiama sparnuotoji raketa „Iskander-M“, pridūrė Generalinis štabas.

Kariuomenė nurodė, kad Rusijos pajėgos gina pietines Chersono ir Zaporižios sritis.

Vokiečių žvalgyba įspėja dėl intensyvėjančio Rusijos šnipinėjimo

20:54

Vokietijos vidaus saugumo agentūra antradienį įspėjo dėl agresyvios rusų šnipinėjimo operacijos rizikos, Maskvai tęsiant didelio masto invaziją Ukrainoje.

Vakarų sankcijos Rusijai ir parama Ukrainos karinėms pastangoms reiškia, kad Kremlius labiau suinteresuotas informacijos rinkimu, sakoma Federalinio konstitucijos apsaugos biuro (BfV) metinėje ataskaitoje.

„Rusijos karas Ukrainoje reiškia ir naują erą vidaus saugumui“, – ataskaitos pratarmėje rašė vidaus reikalų ministrė Nancy Faeser, pavartodama kanclerio Olafo Scholzo terminą aktyvesnei Vokietijos užsienio politikos pozicijai po invazijos nusakyti.

„Karo metu vadovybė Kremliuje kliaujasi Rusijos žvalgybos tarnybų darbu“, – sakė N. Faeser.

„Ateityje reiktų tikėtis slaptesnės ir agresyvesnės rusų šnipinėjimo operacijos, kaip ir veiklos kibernetinėje erdvėje iš Rusijos“, – nurodė BfV.

Rusijos žvalgybos tarnybos bando atvežti naujų darbuotojų į Vokietiją, be to, siekia vykdyti ar atnaujinti veiklą su esamais darbuotojais.

Daugiau skaitykite čia.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas atskleidė rusų nuostolius

20:42

Ukrainos gynybos pajėgų aviacija per parą sudavė aštuonis smūgius Rusijos kariuomenės personalo koncentracijos rajonams ir du smūgius jos priešlėktuvinėms raketų sistemoms.

Be to, Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo duomenimis, Ukrainos gynėjai sunaikino tris žvalgybinius bepiločius orlaivius.

„Per dieną raketinės kariuomenės ir artilerijos daliniai pataikė į tris vadavietes, vieną priešo asmeninio sandėlio ir karinės technikos koncentracijos rajoną, tris elektroninės kovos stotis, 17 artilerijos dalinių ugnies pozicijų, vieną priešlėktuvinės gynybos sistemą ir dar vieną svarbų priešo objektą“, – sakoma pranešime. 

Tuo tarpu rusai sudavė daugiau kaip 72 oro smūgius, atliko 36 atakas iš daugkartinio paleidimo raketinių sistemų (MLRS) į Ukrainos karių pozicijas ir gyvenvietes, buvo sužeisti civiliai gyventojai.

„Tikimybė, kad bus vykdomi raketų ir oro smūgiai visoje Ukrainos teritorijoje, išlieka labai didelė“, – perspėjo Generalinis štabas.

Dniepro upe dreifuoja apie 150 tonų naftos teršalų, kurie „gali pasiekti Viduržemio jūrą“

19:23

Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovas Andrijus Jermakas paragino patraukti Rusiją atsakomybėn už ekologinę katastrofą, kurią sukėlė birželio 6 d. sugriuvusi Naujosios Kachovkos užtvanka, rašo CNN.

Pasak A.Jermako, mažiausiai 150 tonų sveriantys naftos teršalai dreifuoja Dniepro upe ir „gali pasiekti Viduržemio jūrą“. 

Pasak jo, Kachovkos užtvanka ištuštėjusi, o Juodosios jūros pakrantėse Bulgarijoje ir Turkijoje rasta 95 000 tonų negyvų žuvų ir dar daugiau delfinų lavonų.

A.Jermako teigimu, dėl užtvankos pralaužimo kilęs potvynis turės didelių padarinių aplinkai, ir prognozuoja, kad „mažiausiai pusė (miškų) žus“. Užtvindytoje teritorijoje gyveno 20 000 laukinių gyvūnų.

Jis taip pat sakė, kad buvo užlieta 50 000 hektarų (apie 124 000 akrų) Ukrainos miškų.

Ukrainos žemės ūkio ministerija jau anksčiau išreiškė susirūpinimą dėl incidento Naujosios Kakovkos užtvankoje, perduodama, kad griūtis užtvindė 10 000 hektarų (apie 25 000 akrų) žemės ūkio paskirties žemės.  

Ukrainos sveikatos apsaugos ministerija pirmadienį paragino gyventojus nesimaudyti ir nežvejoti Odesos, Nikolajevo ir Chersono sričių vandenyse.

Pasak pranešimo, Odesos, Mykolajivo ir Chersono srityse palei upės vagą potvynio zonoje ir jūros pakrantėje įrengta apie 40 paviršinio vandens stebėjimo punktų. Pavojingiausi teršalai vandenyje buvo salmonelės, rotavirusai, kirmėlių kiaušinėliai ir E. coli. 

Vengrija neigia blokuojanti Ukrainos susisiekimą su grąžintais karo belaisviais

18:51

Vengrų vyriausybė neigia, kad neleido Ukrainos diplomatams susisiekti su 11 karių, kuriuos Rusija laikė karo belaisviais ir kurie šio mėnesio pradžioje buvo perkelti į Vengriją.

Vengrijos valstybės sekretorius tarptautiniams ryšiams Zoltanas Kovacsas televizijai CNN sakė, kad kariai buvo išlaisvinti Rusijoje, bendradarbiaujant Rusijos Ortodoksų bažnyčiai ir Vengrijos Maltos ordino labdaros ir paramos fondui ir „galėjo laisva valia pareikšti, kad nori atvykti į Vengriją“.

Z.Kovacsas sakė, kad dauguma karių taip pat turėjo Vengrijos pilietybę, o likusieji gavo pabėgėlio statusą Vengrijoje.

Dabar jie yra laisvi asmenys, kurie „gali likti Vengrijoje arba bet kada išvykti iš Vengrijos savo noru“, pridūrė jis.

Kyjivas pirmadienį apkaltino Vengriją nuo jo atribojus 11 Rusijos anksčiau perduotų ukrainiečių karo belaisvių.

Rusijos Ortodoksų Bažnyčia pranešė, kad anksčiau šį mėnesį į Budapeštą buvo perkelta grupė vengrų kilmės ukrainiečių karo belaisvių.

Jie yra kilę iš Užkarpatės – su Vengrija besiribojančio vakarinio Ukrainos regiono, kuriame gyvena apie 100 000 etninių vengrų.

Pirmadienį Kyjivas pareiškė, kad Ukrainos pareigūnams nepavyko susisiekti su grąžintais asmenimis.

Daugiau apie tai skaitykite čia.

O.Danilovas: mūsų pajėgos vienu metu vykdo ir puolamąsias, ir gynybines operacijas

18:23

Gynybos ministras Oleksijus Danilovas papasakojo apie pagrindinius Ukrainos gynybos pajėgų veiksmus ir padėtį fronte, taip pat atskleidė Ukrainos gynėjų prioritetus. Jis pažymėjo, kad Ukrainos gynybos pajėgos vienu metu vykdo ir puolamąsias, ir gynybines operacijas, rašo UNIAN.

„Mūsų kariai žingsnis po žingsnio juda į priekį siekdami vyriausiosios vadovybės nustatytų tikslų, turėdami vieną iš pagrindinių prioritetų – išsaugoti karių ir civilių gyventojų gyvybes. „Mėsos puolimai“ yra rusų Prigožino-Gerasimovo kariavimo stiliaus prerogatyva“, – pabrėžė O.Danilovas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Oleksijus Danilovas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Oleksijus Danilovas

Jis taip pat atkreipė dėmesį į Ukrainos pasipriešinimo pajėgų darbą laikinai okupuotose teritorijose, kurios savo veiksmais rengia palankias sąlygas tolesniam gynybos pajėgų koviniam darbui.

O.Danilovas taip pat kalbėjo apie Gynybos pajėgų veiksmų prioritetus šiuo metu:

„Vienas iš pagrindinių prioritetų šiuo metu yra, visų pirma, Rusijos okupacinių pajėgų „artilerijos nukraujavimas“, maksimalus artilerijos ir kitų sistemų bei jų įgulų sunaikinimas. Rusijos vadaviečių, šaudmenų sandėlių, degalų, maisto produktų, tiekimo kelių naikinimas. Tokį darbą puikiai atlieka Ukrainos gynėjai. “

Gynybos ministras pabrėžė, kad priešo technikos sunaikinimas pasiekė beveik maksimumą nuo karo pradžios.

Paskutinis atnaujinimas 2023-06-20 18:23

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais