Svarbiausios naujienos
- JAV Kongresui nepatvirtinus naujo pagalbos Ukrainai paketo, Jungtinių Valstijų galimybės su kiekviena savaite mažėja.
- Rusija slepia tikruosius žmonių, jos pusėje kovojančių prieš Ukrainą, nuostolius.
- Pirmadienį Rusijos kariai tęsė puolimą prie Avdijivkos ir pasiekė patvirtintų laimėjimų rytiniame Stepovės (3 km į šiaurę nuo Avdijivkos) pakraštyje.
- Galimybė naudotis patobulinta tiksliąją amunicija bus vienas iš svarbiausių veiksnių Rusijos kariuomenei Ukrainos fronte ateinančią žiemą.
- Ukrainos nacionalinės gvardijos kariai, naudodami droną, Chersono srityje sunaikino Rusijos pajėgų katerį.
- Ukrainos gynybos pajėgos užėmė priešakinį pylimą kairiajame Dniepro upės krante.
Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.
Rusijos pareigūnas įvardijo, kas laukia ukrainiečių kitame Dniepro krante
14:01 Atnaujinta 14:37
Trečiadienį Rusija pirmą kartą pripažino, kad esą nedidelės Ukrainos karių grupės įsitvirtino Rusijos kontroliuojamame rytiniame Dniepro upės krante, susirašinėjimo platformoje „Telegram“ teigė Maskvos primestas Ukrainos Chersono srities vadovas Vladimiras Saldo.
Vėliau jis pridūrė, jog, jo nuomone, vidutinė Ukrainos kariškio gyvenimo trukmė šioje teritorijoje yra dvi dienos.
„Dabar įvestos papildomos mūsų pajėgos“, – pranešė V.Saldo.
„Priešas įstrigęs Krynkuose, jam surengtas tikras ugnies pragaras: bombos, raketos, sunkiosios liepsnosvaidžių sistemos, artilerijos sviediniai ir bepiločiai lėktuvai“, – toliau dėstė jis.
Pasak srities vadovo, ukrainiečiai sėdi rūsiuose ir naktimis bėga iš vieno rūsio į kitą.
„Vien per pastarąsias dvi ar tris dienas bendri priešo nuostoliai siekė apie šimtą kovotojų“, – paskelbė V.Saldo.
Trečiadienį jis sakė, kad palei rytinį krantą išsidėsčiusios „maždaug pusantros priešo kuopos, daugiausia nedidelėmis grupėmis“.
Anot Rusijos naujienų agentūros TASS, Rusijos karinėje sistemoje kuopą sudaro 45–360 karių.
Didžiulė Dnipro upė per pastaruosius metus padalijo fronto liniją Pietų Ukrainoje tarp ukrainiečių kontroliuojamos vakarinės pusės ir priešingoje pusėje esančių Rusijos pajėgų.
Ukrainiečių kariai ne kartą bandė pereiti ir įsitvirtinti Rusijos kontroliuojamame krante, kad galėtų toliau stumti rusus iš Ukrainos teritorijos.
Per karą Rusija uždirbo 550 mlrd. eurų iš dujų ir naftos: daugiausiai nupirko ES
22:36
Nuo visapusiškos invazijos į Ukrainą pradžios Rusija iš naftos, gamtinių dujų ir anglies eksporto uždirbo apie 550 mlrd. eurų. Tai rodo Energetikos ir švaraus oro tyrimų centro (CREA) duomenys.
Didžiausia pirkėja per visą laikotarpį nuo 2022 m. vasario 24 d. iki 2023 m. lapkričio 13 d. buvo Europos Sąjunga. Bendrai ES šalys Rusijai sumokėjo 180 mlrd. eurų už visą tuo laikotarpiu įsigytą iškastinį kurą. Iš jų daugiau kaip 102 mlrd. eurų sudarė žalia nafta, 74 mlrd. eurų – gamtinės dujos, o likusią dalį – akmens anglis.
Iš ES daugiausia Rusijos energijos pirko Vokietija (iš viso 28 mlrd. eurų), Nyderlandai (18 mlrd. eurų) ir Italija (17 mlrd. eurų).
Kinija buvo antra pagal dydį Rusijos angliavandenilių pirkėja po ES – daugiau kaip 143 mlrd. eurų. Iš jų naftos – 107 mlrd. eurų, dujų – 17, anglies – 18. Toliau su dideliu atsilikimu rikiuojasi Indija (iš viso 64 mlrd.), Turkija (53 mlrd.), Pietų Korėja (14 mlrd.).
Tiesa, pirkimų dinamika per šiuos pusantrų metų labai pasikeitė. Europa gerokai sumažino pirkimus, o Azijos šalys pirkimus padidino, nors iš esmės ne taip radikaliai.
FSB pranešė sulaikiusi asmenį, kaltinamą karinės informacijos perdavimu Ukrainai
20:01
Rusijos federalinė saugumo tarnyba (FSB) sulaikė Vakarų Sibiro gyventoją ir apkaltino jį karinės informacijos perdavimu Ukrainai, trečiadienį pranešė valstybinės naujienų agentūros.
Tai naujausia iš virtinės su Ukraina susijusių išdavystės ar šnipinėjimo bylų, kurios dažnai nagrinėjamos už uždarų durų, o visuomenei pateikiama mažai informacijos.
Anot Rusijos naujienų agentūros TASS, FSB nurodė, kad Sibiro Tiumenės srities gyventojas pardavė Ukrainai informaciją apie regione esančius karinius objektus.
Pasak TASS, jam paskirtas kardomasis kalinimas ir gresia įkalinimas iki gyvos galvos.
Remiantis FSB pareiškimu, kurį cituoja TASS, tyrėjai iškėlė bylą dėl „valstybės išdavystės padedant asmeniui iš kitos šalies vykdyti veiklą, nukreiptą prieš Rusijos saugumą“.
Nuo tada, kai Maskva praėjusių metų vasarį pasiuntė karius į Ukrainą, Rusijos valdžios institucijos vis dažniau sulaiko piliečius, įtariant juos išdavyste, sabotažu ar šnipinėjimu Kyjivo naudai.
Šios bylos dažnai yra įslaptintos. Viešojoje erdvėje apie jas pateikiama labai mažai informacijos, o tai verčia Rusijos teisių gynimo grupes nerimauti, kad kaltinimai yra sufabrikuoti.
EK siūlo naujas sankcijas Rusijai, įskaitant rusiškų deimantų importo draudimą
17:51
Europos Komisija pasiūlė uždrausti importuoti rusiškus deimantus ir suskystintas naftos dujas taikant naujas sankcijas dėl karo Ukrainoje, teigiama dokumente, su kuriuo trečiadienį susipažino naujienų agentūra AFP.
Į sankcijų paketą, kuriam turi vienbalsiai pritarti Europos Sąjungos šalys, taip pat įtrauktos priemonės, kuriomis siekiama neleisti Rusijai apeiti naftos kainų viršutinės ribos.
Nuo 2022 metų vasario, kai Rusija surengė plataus masto invaziją į Ukrainą, 27 šalių blokas jau įvedė 11 sankcijų Rusijai paketų, įskaitant priemones pagrindiniam naftos ir dujų eksportui.
Sankcijos pakenkė Rusijos ekonomikai, tačiau jos neparalyžiavo, o Kremlius vis dar sugeba masiškai didinti savo karines išlaidas.
Naujausiomis priemonėmis siekiama dar labiau apriboti lėšas, plūstančias į Rusijos karo iždą, nukreipiant sankcijas į pelningą deimantų eksportą, kurio vertė prieš karą siekė apie 4 mlrd. dolerių (3,7 mlrd. eurų) per metus.
ES draudimas būtų taikomas natūraliems ir sintetiniams deimantams bei juvelyriniams dirbiniams nuo 2024 metų pradžios, o rusiškiems deimantams, apdirbtiems trečiosiose šalyse, – nuo kitų metų rugsėjo.
Draudimas importuoti deimantus yra platesnės Didžiojo septyneto (G-7) programos, kuria siekiama sukurti rusiškų brangakmenių atsekamumo sistemą, dalis.
ES narė Belgija, kurioje yra didžiausia pasaulyje prekybos deimantais rinka, ilgai blokavo draudimą brangakmeniams, kol nebus parengtas G-7 planas, baimindamasi, kad ši veikla tiesiog persikels kitur.
Plečiamas juodasis sąrašas
Be kitų priemonių, naujomis sankcijomis numatoma uždrausti iš Rusijos importuoti suskystintas naftos dujas propaną ir butaną.
Šios kuro dujos paprastai naudojamos šildymo prietaisams ir maisto gaminimo įrangai.
Europos Komisija taip pat nori stengtis pasiekti, kad Kremliui būtų sunkiau apeiti G-7 nustatytą naftos kainų viršutinę ribą, geriau sekdama slaptus pervežimus jūroje ir apsunkindama galimybę tanklaiviais gabenti rusišką naftą.
Plačiau skaitykite ČIA.
Rusams apšaudžius Ukrainos Donecko sritį, žuvo 2 žmonės
17:48
Rusams praėjusią naktį paleidus raketą į Ukrainos Donecko srities vakarinę dalį, Selydovėje žuvo du ir buvo sužeisti dar trys žmonės, pranešė ukrainiečių Valstybinė gelbėjimo tarnyba.
Anksčiau buvo skelbta apie vieną žuvusįjį, bet gelbėtojai iš po griuvėsių ištraukė dar vieno asmens palaikus.
Platformoje „Telegram“ paskelbtame pranešime sakoma, kad po griuvėsiais dar gali būti mažiausiai du žmonės, nurodė gelbėtojai. Pasak jų, gelbėjimo darbai tęsiami.
Maždaug 21 tūkst. gyventojų turinti Selydovė yra už maždaug 20 km į pietus nuo Pokrovskės.
Dėl Rusijos grėsmės NATO modernizuos žvalgybos lėktuvų pajėgumus
17:43
NATO trečiadienį paskelbė, kad nupirks šešis lėktuvus „Boeing“ ir jais pakeis savo senstančius žvalgybinės išankstinio perspėjimo ir kontrolės sistemos (AWACS) lėktuvus, pastiprindama galimybes stebėti iš Rusijos kylančias grėsmes.
„Šių šešių naujų lėktuvų „Boeing E-7A Wedgetail“ gamyba turi prasidėti artimiausiais metais, o pirmasis orlaivis turėtų būti parengtas operatyviniam darbui iki 2031-ųjų“, – sakoma NATO pranešime.
NATO nurodė, kad šis narių bendras įsigijimas yra vienas didžiausių Aljanso pajėgumų pirkimų, bet bendros kainos neatskleidė.
Naujuosius lėktuvus Aljansas eksploatuos centralizuotai, tikriausiai iš Geilenkircheno oro pajėgų bazės Vokietijoje. Surinkti žvalgybiniai duomenys bus prieinami visoms NATO narėms.
„Šie galingais radiolokatoriais aprūpinti orlaiviai gali aptikti priešo lėktuvus, raketas ir laivus iš didelio atstumo, gali nukreipti NATO naikintuvus į jų taikinius“, – sakoma pranešime.
JAV, Jungtinė Karalystė ir Turkija jau naudoja ar planuoja naudoti lėktuvus „Wedgetail“.
Britų vyriausybė pernai sakė, kad trims tokiems lėktuvams įsigyti skiria 1,89 mlrd. svarų (2,17 mlrd. eurų).
Rusijai 2022 metų vasarį pradėjus didelio masto invaziją į Ukrainą, NATO suintensyvino stebėjimą savo rytiniame flange.
Sausį Aljansas dislokavo AWACS lėktuvų Ukrainos kaimynėje Rumunijoje.
Rusijos delegacija Šiaurės Korėjoje siekia toliau gaivinti ryšius
15:35
Pchenjane lankosi Rusijos delegacija, vadovaujama gamtinių išteklių ministro Aleksandro Kozlovo, trečiadienį pranešė Šiaurės Korėjos valstybinė žiniasklaida.
Plečiamas Rusijos ir Šiaurės Korėjos bendradarbiavimas kelia susirūpinimą Vašingtone ir Seule. Mažiau nei prieš savaitę JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas įspėjo, kad Pchenjano ir Maskvos ryšiai yra plečiami ir pavojingi, ir paragino Šiaurės Korėjos sąjungininkę Kiniją suvaldyti branduolinį ginklą turinčią kaimynę.
A.Kozlovo delegacija antradienį atvyko į Pchenjaną aptarti bendradarbiavimo prekybos, ekonomikos, mokslo ir technologijų srityse, pranešė oficialioji Korėjos centrinė naujienų agentūra (KCNA).
Senoms sąjungininkėms Rusijai ir Šiaurės Korėjai taikomos tarptautinės sankcijos: pirmajai – dėl invazijos į Ukrainą, o antrajai – dėl branduolinių ginklų ir raketų programų.
Plačiau skaitykite ČIA.
Danija gali užverti vartus brangiai rusų naftai – pro jos sąsiaurį gabenama net 60 proc. krovinių
14:49
Pagal naujus ES planus Danijai bus pavesta tikrinti ir galimai blokuoti per jos vandenis plaukiojančius Rusijos naftos tanklaivius, Vakarų valstybėms stengiantis užtikrinti rusiškos naftos kainos ribojimą, rašoma dienraščio „The Financial Times“ publikacijoje.
Leidiniui tai patvirtino trys asmenys, susipažinę su derybomis Briuselyje.
Danija, remdamasi įstatymais, leidžiančiais valstybėms tikrinti laivus, taikytųsi į tanklaivius, plaukiančius per Danijos sąsiaurius be vakarietiško draudimo.
Visa Rusijos nafta, gabenama per Baltijos jūrą, t. y. apie 60 proc. viso jos naftos eksporto jūra, pakeliui į tarptautines rinkas kerta siaurus Danijos sąsiaurius.
Skagerako ir kiti sąsiauriai Danijoje yra vieninteliai vartai iš Baltijos jūros uostų išplaukiantiems laivams į likusį pasaulį.
Plačiau skaitykite ČIA.
Į pakartotinio puolimo ugnį Zaporižioje pateko gelbėtojai
14:44
Gelbėtojams atvykus į praėjusią naktį rusų apšaudytą vietovę Zaporižios srityje, jie pateko į pakartotinę puolimo ugnį. Teigiama, kad du gelbėtojai žuvo, dar trys buvo sužeisti, pranešė Ukrainos vidaus reikalų ministras Ihoris Klymenko.
„Deja, dėl priešo apšaudymo žuvo du Valstybinės nepaprastosios padėties tarnybos darbuotojai. Mūsų neginkluotiems didvyriams visiems laikams liko 31 ir 34 metai“, – sakė jis.
I.Klymenko teigimu, dar trys gelbėtojai buvo sužeisti.
„Taip pat buvo sužeisti keturi civiliai gyventojai“, – pridūrė ministras.
Pasak jo, rusai dar kartą apšaudė civilinę infrastruktūrą ir dėl to kilo gaisras. Gelbėtojai į įvykio vietą atvyko per kelias minutes. Tada Rusijos pajėgos smogė ir vėl.
Anksčiau pranešta, kad trečiadienio naktį Rusijos kariai raketomis atakavo Zaporižios sritį. Srities karinės administracijos vadovas Jurijus Malaško iš pradžių pranešė, kad vienas žmogus žuvo ir septyni buvo sužeisti.
Rusijos pareigūnas įvardijo, kas laukia ukrainiečių kitame Dniepro krante
14:01 Atnaujinta 14:37
Trečiadienį Rusija pirmą kartą pripažino, kad esą nedidelės Ukrainos karių grupės įsitvirtino Rusijos kontroliuojamame rytiniame Dniepro upės krante, susirašinėjimo platformoje „Telegram“ teigė Maskvos primestas Ukrainos Chersono srities vadovas Vladimiras Saldo.
Vėliau jis pridūrė, jog, jo nuomone, vidutinė Ukrainos kariškio gyvenimo trukmė šioje teritorijoje yra dvi dienos.
„Dabar įvestos papildomos mūsų pajėgos“, – pranešė V.Saldo.
„Priešas įstrigęs Krynkuose, jam surengtas tikras ugnies pragaras: bombos, raketos, sunkiosios liepsnosvaidžių sistemos, artilerijos sviediniai ir bepiločiai lėktuvai“, – toliau dėstė jis.
Pasak srities vadovo, ukrainiečiai sėdi rūsiuose ir naktimis bėga iš vieno rūsio į kitą.
„Vien per pastarąsias dvi ar tris dienas bendri priešo nuostoliai siekė apie šimtą kovotojų“, – paskelbė V.Saldo.
Trečiadienį jis sakė, kad palei rytinį krantą išsidėsčiusios „maždaug pusantros priešo kuopos, daugiausia nedidelėmis grupėmis“.
Anot Rusijos naujienų agentūros TASS, Rusijos karinėje sistemoje kuopą sudaro 45–360 karių.
Didžiulė Dnipro upė per pastaruosius metus padalijo fronto liniją Pietų Ukrainoje tarp ukrainiečių kontroliuojamos vakarinės pusės ir priešingoje pusėje esančių Rusijos pajėgų.
Ukrainiečių kariai ne kartą bandė pereiti ir įsitvirtinti Rusijos kontroliuojamame krante, kad galėtų toliau stumti rusus iš Ukrainos teritorijos.
Po namo griuvėsiais Selydovės mieste ieškoma daugiau aukų
13:52
Trečiadienį anksti ryte Rusijos pajėgos įvykdė raketų ataką prieš daugiaaukštį namą Selydovės mieste. jos metu buvo visiškai sugriautas įėjimas į pastatą. Po griuvėsiais ieškoma dar keturių žmonių, kurie šiuo metu laikomi dingusiais be žinios, skelbia naujienų agentūra „RBC-Ukraine“.
„Naujausiais duomenimis, po griuvėsiais dingo dar 4 žmonės“, – sakė Donecko srities karinės administracijos vadovas Ihoris Morozas ir pridūrė, kad nuo 12 val. buvo 1 žuvęs ir 3 sužeisti, visų jų būklė stabili.
Tuo tarpu susirašinėjimo platformos „Telegram“ kanalas "Novosti Donbassa“ pranešė, jog gelbėtojai po daugiaaukščio pastato griuvėsiais jau rado dar vieno žuvusio žmogaus kūną.
„Taigi dėl Rusijos raketų smūgio miestui žuvusiųjų skaičius išaugo iki dviejų. Dar trys žmonės buvo sužeisti“, – teigiama socialiniuose tinkluose.
Pasak gelbėtojų, Rusijos raketų smūgis į pastatą visiškai sugriovė vieną iš įėjimų.
Anksčiau pranešta, kad praėjusią naktį rusai raketomis S-300 apšaudė Selydovę, Donecko srityje. Buvo pataikyta į vieną iš gyvenamųjų pastatų. Iš pradžių pranešta apie vieno žmogaus žūtį ir du sužeistuosius. Vėliau aukų skaičius išaugo iki trijų.