Rusija pirmadienį paskelbė, kad jos pajėgos dabar visiškai kontroliuoja Marjinką Rytų Ukrainoje

Naujausias žinias apie karą Ukrainoje skaitykite žemiau.
Ukrainiečių kariai prie Avdijivkos
Ukrainiečių kariai prie Avdijivkos / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Naujausias žinias apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.

Rūšiavimas
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

Naujausios žinios

08:19

Naujausias žinias apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.

Rusai iš pietų paleido bepiločius orlaivius

23:25

Gruodžio 25 d. vakare Rusijos kariai iš pietų paleido atakos bepiločius orlaivius, pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų oro pajėgos „Telegram“.

Remiantis karine informacija, bepiločiai orlaiviai juda nuo Chersono link Dnepropetrovsko srities. Šiose vietovėse paskelbtas oro pavojus.

22:53 val. pranešta, kad atakos bepiločiai orlaiviai juda per Dnepropetrovsko srities teritoriją Kirovogrado srities kryptimi.

G.Nausėda: Rusijos galimybes grasinti NATO lems Vakarų parama Ukrainai ir karo eiga

21:33

Rusijos galimybės atkurti pajėgas ir kelti realią grėsmę NATO priklausys nuo karo Ukrainoje eigos ir nuo to, kaip aktyviai Vakarai išlaikys paramą šiai šaliai, sako prezidentas Gitanas Nausėda.  

Komentuodamas pastaruoju metu kylančią politinę diskusiją, kad stringant Vakarų karinei paramai Ukrainai Rusija galėtų atkurti pajėgumus ir pulti NATO, jis teigė, kad esant Maskvai palankiam scenarijui ji galėtų būti pasirengusi kelti realią grėsmę Aljansui per penkerius metus.

„Manau, kad čia viso labo tik noras sukelti diskusiją lygioje vietoje – niekas neturi galutinio atsakymo, kada Rusijos elgesys gali pasikeisti ir kada ji savo žvilgsnius gali kreipti NATO linkme Tai labai priklausys nuo karo Ukrainoje scenarijaus. Ir jeigu Rusijai toliau nepavyks perlaužti tendencijos sau naudinga linkme, be abejo, jie įstrigs ilgesniam laikui ir bus tiesiog nepajėgūs kovoti keliais frontais“, – pirmadienį transliuotame interviu TV3 televizijai sakė G.Nausėda.

Anot jo, jei atsitiktų kitaip ir Vakarai staiga nusigręžtų nuo Ukrainos bei nebeteiktų jai būtiniausios paramos, „tai gali atsitikti“.

„Bet tokio scenarijaus tikimybė yra labai maža, – pabrėžė jis. – Mes kalbame apie laikotarpį, per kurį Rusija, kaip ji įsivaizduoja, galėtų perlaužti karą Ukrainoje ir mobilizavusi savo išteklius atsisukti veidu į NATO. Ir tai galėtų būti penkerių metų laikotarpiu“.

Gitanas Nausėda
Gitanas Nausėda

Lietuvos žvalgyba pavasarį prognozavo, kad Maskvą tą galėtų padaryti per ateinančius penkerius, dešimt metų. Vis tik prezidento Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Kęstutis Budrys pareiškė, kad Rusijai didinant karines išlaidas, jos pajėgumai gali būti atkurti greičiau.

Lietuvos diplomatijos vadovas Gabrielius Landsbergis pastaruoju metu taip pat viešai ragina ruoštis scenarijui, kad Ukrainoje nesustabdyta Rusija tęs kovą prieš NATO šalis bei pabrėžia būtinybę Lietuvai jau dabar imtis strateginių sprendimų savo saugumui stiprinti.

Politikai diskutuoja apie visuotinio šaukimo idėją, taip pat galimybę įvesti atskirą mokestį spartesniam gynybos finansavimui.

V.Zelenskis Rusijos pilotams: „Mūsų oro gynyba tik stiprės“

21:27

Po to, kai per savaitę iki Kalėdų Ukraina numušė penkis Rusijos lėktuvus, gruodžio 25 d. prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad kiekvienas Rusijos pilotas turi „aiškiai pasirinkti“, ar tęsti kovą, nes Ukrainos priešlėktuvinė gynyba „tik stiprės“.

Ukrainos priešlėktuvinė raketinė sistema numušė Rusijos naikintuvą-bombonešį Su-34 netoli Rusijos okupuoto Mariupolio miesto Donecko srityje, gruodžio 24 d. pranešė karinių oro pajėgų vadas Mykola Oleščukas.

„Scanpix“ nuotr./„Su-34“
„Scanpix“ nuotr./„Su-34“

Karinės oro pajėgos taip pat patvirtino, kad gruodžio 24 d. virš Juodosios jūros numuštas Rusijos naikintuvas Su-30.

Dar trys naikintuvai bombonešiai Su-34 buvo numušti pietiniame fronte, gruodžio 22 d. pranešė Karinių oro pajėgų vadas M.Oleščukas.

„Kiekvienas Rusijos pilotas turi aiškiai pasirinkti, ar toliau dalyvauti šiame kare“, – sakė V.Zelenskis savo naktiniame kreipimesi.

„Mūsų priešlėktuvinė gynyba tik sustiprės, ypač kai gausime papildomų sistemų, dėl kurių jau susitarta, ir F-16“.

„Zuma press“/„Scanpix“/Naikintuvas F-16
„Zuma press“/„Scanpix“/Naikintuvas F-16

Po pokalbio su Nyderlandų ministru pirmininku Marku Rutte V.Zelenskis gruodžio 22 d. paskelbė, kad Nyderlandai pristatys Ukrainai 18 lėktuvų F-16. Nyderlandai ir Danija 2023 m. vasarą vadovavo kuriant tarptautinę koaliciją, kuri apmokys Ukrainos pilotus skraidyti F-16 lėktuvais.

F-16 leis Ukrainos kariuomenei įgyti pranašumą ore ir geriau apsaugoti Ukrainos sausumos pajėgas.

Latvija siunčia iš girtų vairuotojų konfiskuotus automobilius į Ukrainą

21:09

Gruodžio viduryje Latvija į Ukrainą išsiuntė 271 automobilį, konfiskuotą iš neblaivių vairuotojų, ir ruošiasi išsiųsti dar 34, gruodžio 24 d. pranešė Delfi.

Latvijos parlamentas šių metų pradžioje patvirtino įstatymą, leidžiantį perduoti į Ukrainą valstybės konfiskuotas transporto priemones, kurios buvo konfiskuotos tam tikromis aplinkybėmis.

Automobilius į Ukrainą pristato savanorių konvojus, kuris nuo visiškos invazijos pradžios jau pervežė daugiau kaip 1 000 automobilių.

Ukrainos kariuomenei nuolat reikia transporto priemonių prie fronto linijos, nes jos būtinos norint greitai ir efektyviai atlikti logistikos ir operatyvines užduotis.

Gruodžio 23 d. Londono meras Sadiqas Khanas pagaliau sutiko paremti Kyjivo mero Vitalijaus Kličko dar rugsėjį pateiktą planą siųsti į Ukrainą miesto transporto priemonių laužą, praneša Jungtinės Karalystės žiniasklaida.

Rusijos centrinio banko vadovė sako, kad šalis turėtų pasiruošti padidėjusiam sankcijų spaudimui

19:52

Gruodžio 25 d. paskelbtame interviu Rusijos žiniasklaidai RBC Rusijos centrinio banko vadovė Elvira Nabiulina teigė, kad Rusija turi ruoštis didėjančiam tarptautinių sankcijų spaudimui.

„Žinoma, kyla pagunda manyti, kad 2022 m. mums gerai sekėsi ir dabar mums niekas nerūpi“, – sakė E.Nabiulina. „Tačiau turime pasiruošti padidėjusiam sankcijų spaudimui“.

Pasak jos, Rusija su pagrindiniais iššūkiais susidorojo finansų sektoriuje, tačiau net ir šioje srityje kai kurios problemos nėra visiškai išspręstos, įskaitant tarpvalstybinius mokėjimus.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos centrinio banko vadovė Elvira Nabiulina
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos centrinio banko vadovė Elvira Nabiulina

„Mums iššūkis yra ilgalaikiai pinigai ekonomikoje. Tai ne tik ilgalaikės paskolos, bet ir kapitalo rinkos“, – sakė E.Nabiulina.

Kiti iššūkiai Rusijos ekonomikai – tai inovacijų tempo išlaikymas esant ribotoms galimybėms naudotis užsienio ištekliais, pridūrė E.Nabiulina.

Komentarai apie pasiruošimą didėjančiam sankcijų spaudimui nuskambėjo JAV ir Europos Sąjungai paskelbus apie papildomas priemones, nukreiptas prieš Maskvos pajamas karo metu.

Gruodžio 22 d. JAV prezidentas Joe Bidenas pasirašė naują įsaką, kuriuo siekiama sugriežtinti JAV sankcijas Rusijai ir nukreipti jas prieš finansines institucijas, padedančias remti Rusijos karo veiksmus.

Gruodžio 18 d. priimtame 12-ajame ES sankcijų Rusijai raunde, be kitų priemonių, numatytas draudimas prekiauti rusiškais deimantais, apribota galimybė Rusijai įsigyti karinės paskirties prekių ir sugriežtinta 60 JAV dolerių už barelį naftos kainos viršutinės ribos kontrolė.

Rusijos pajėgos visiškai kontroliuoja Rytų Ukrainoje esantį Marjinkos miestą

17:32 Atnaujinta 18:29

Rusija pirmadienį paskelbė, kad jos pajėgos dabar visiškai kontroliuoja Marjinką Rytų Ukrainoje, o prezidentas Vladimiras Putinas tai pavadino sėkme, reiškiančia, kad bus mažiau apšaudomas netoliese esantis rusų kontroliuojamas Donecko miestas.

„Mūsų [...] junginiai šiandien visiškai išvadavo Marjinkos gyvenvietę“, – V.Putinui per valstybinės televizijos transliuotą susitikimą sakė gynybos ministras Sergejus Šoigu.

Gruodžio pradžioje britų žvalgyba paskelbė, kad Rusijos pajėgos pasistūmėjo sugriautoje Marjinkoje ir tikriausiai kontroliuoja beveik visą miesto dalį, kuri buvo apstatyta, tačiau ukrainiečių pajėgos vis dar gina teritorijos lopinėlius vakariniame miesto pakraštyje.

Pranešime taip pat buvo sakoma, kad nuo 2014-ųjų ties fronto linija esanti Marjinka, kur prieš karą gyveno 9 tūkst. žmonių, yra sugriauta.

Plačiau apie tai skaitykite ČIA.

Dniepropetrovsko srities gubernatorius: Ukrainos pajėgos sunaikino penkis Rusijos bepiločius orlaivius

15:36

Dniepropetrovsko srities gubernatorius Serhijus Lysakas „Telegram“ paskelbė, kad vakar vėlai vakare Ukrainos pajėgos sunaikino penkis Rusijos bepiločius orlaivius virš regiono.

Atstovė: Kremliaus kritikas A.Navalnas perkeltas į pataisos koloniją Arktyje

15:21 Atnaujinta 17:31

Kalinamas Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas, kurio buvimo vieta nebuvo žinoma daugiau kaip dvi savaites, yra perkeltas į vieną pataisos koloniją Arktyje, pirmadienį sakė jo atstovė.

„Suradome Aleksejų Navalną. Jis dabar [kolonijoje] IK-3 Charpo gyvenvietėje Jamalo nencų autonominėje apygardoje. Jo advokatas šiandien jį aplankė. Aleksejus laikosi gerai“, – socialinėje žiniasklaidoje paskelbė atstovė Kira Jarmyš.

„AP“/„Scanpix“/Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas
„AP“/„Scanpix“/Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas

Plačiau apie tai skaitykite ČIA.

Ukraina iš Pasaulio banko gavo 1,3 mlrd. dolerių finansinę paramą

13:15

Gruodžio 25 d. Finansų ministerija pranešė, kad Ukraina iš Pasaulio banko gavo 1,3 mlrd. dolerių finansinę paramą, kurią sudaro dotacijos ir paskolos.

Šis finansavimas yra Ukrainos administracinių gebėjimų stiprinimo viešųjų išlaidų programos (PEACE), skirtos šalies socialinėms ir humanitarinėms išlaidoms remti, dalis. Iš pradžių apie naujausią paramos dalį gruodžio 14 d. paskelbė Pasaulio bankas.

PEACE lėšos naudojamos „teikti paramą vyresnio amžiaus žmonių pensijoms mokėti, subsidijoms šalies viduje perkeltiems asmenims, mokytojų, pirmosios pagalbos ir avarinių tarnybų darbuotojų darbo užmokesčiui“.

PEACE projektas Ukrainoje buvo įsteigtas 2022 m. birželį, kad padėtų šaliai remti apie 13 mln. paramos gavėjų.

Didžioji dalis lėšų (1,08 mlrd. JAV dolerių), gautų gruodžio 25 d., buvo gauta iš Pasaulio banko paskolos, kurią parėmė Japonijos vyriausybė. Be to, Ukraina gavo dotacijų iš Norvegijos (190 mln. JAV dolerių), JAV (50 mln. JAV dolerių) ir Šveicarijos (20 mln. JAV dolerių).

„Tarptautinė finansinė parama yra reikšmingas indėlis palaikant Ukrainos finansinį ir ekonominį stabilumą ir leidžia mums užtikrinti prioritetines socialines išlaidas karo metu“, – sakė finansų ministras Serhijus Marčenka.

„Esu dėkingas partneriams už jų norą bendradarbiauti ir padėti Ukrainai itin svarbiu metu“, – pridūrė jis.

Gruodžio 14 d. duomenimis, Pasaulio bankas kartu su kitų šalių parama padėjo Ukrainai gauti daugiau kaip 39 mlrd. dolerių finansavimą.

Paskutinis atnaujinimas 2023-12-25 13:15

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų