Svarbiausios naujienos
- Kaip atsisveikinimas su A.Navalnu skirsis nuo B.Nemcovo ir A.Sacharovo laidotuvių?
- Pusė vokiškų „Leopard 2“ tankų Ukrainoje sugedę: trūksta atsarginių dalių
- Britų kariuomenės vadas: Rusija pralaimėtų ir pralaimėtų greitai
- Ketvirtadienį numušti trys rusų naikintuvai Su-34
- Per susirėmimą su Rusijos pajėgomis žuvo 73-iojo jūrų specialiųjų operacijų centro kariai
- K.Budanovas patvirtino, kad Rusijai buvo „nutekintas“ Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kontrpuolimo planas
Naujausias žinias apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.
Pusė vokiškų „Leopard 2“ tankų Ukrainoje sugedę: trūksta atsarginių dalių
17:40
Vakarų šalių ginklų tiekimo Ukrainos gynybai klausimas buvo dėmesio centre visus dvejus karo metus. Tačiau gautus tankus, haubicas ir raketų sistemas tenka remontuoti, nes jos sugenda dėl kovų. Dėl komponentų ir atsarginių dalių trūkumo kariuomenė gali atsidurti tokioje pat baisioje padėtyje kaip ir dėl pačios įrangos trūkumo, skelbia „The Moscow Times“.
Pasak Vokietijos Bundestago nario Sebastiano Schäferio, maždaug pusė Ukrainos gautų vokiškų tankų „Leopard 2“ šiuo metu yra neeksploatuojami dėl remonto problemų. S.Schäferis neseniai apsilankė remonto gamykloje Lietuvoje, kur jam buvo pasakyta, kad kai kurie tankai remonto laukia jau tris mėnesius. Dalis problemos kyla dėl komponentų trūkumo, dalis – dėl to, kad sugadintą tanką reikia perkelti iš fronto linijos ir atvežti į Lietuvą.
Kai Ukrainos mechanikai bando remontuoti įrangą vietoje, kyla problemų dėl atsarginių dalių pakeičiamumo. Jos gali šiek tiek skirtis skirtingų gamintojų, net ir tos pačios rūšies ginklams. Pavyzdžiui, šiuo metu Ukrainos arsenale yra 14 vien tik artilerijos sistemų, o JAV ir Europoje pagamintų 155 milimetrų haubicų komponentai ne visada dera tarpusavyje.
„Kartais paimu detalę ir ji tinka, o kartais – ne“, – „The Wall Street Journal“ (WSJ) sakė Mychailas Zabara, remontuojantis įrangą netoli Avdijivkos, kurią Ukrainos pajėgos daugiau kaip keturis mėnesius gynė nuo masinių Rusijos kariuomenės atakų.
Pakeitus komponentus nesertifikuotomis dalimis, mūšio lauke gali kilti problemų, sako S.Schäferis. „Priekinėse linijose žmonės neturi laiko laukti, todėl aš neturiu laiko laukti, kol bus pristatytos dalys“, – paragino Serhijus, vienos iš remonto bazių vyriausiasis inžinierius. Tai rizika, kurią reikia prisiimti, pridūrė jis pokalbyje su WSJ. Ir paaiškino, rodydamas į suniokotas M777 haubicas kieme, kurį darbininkai vadina haubicų kapinėmis: „Čia mes prikeliame ginklus naujam gyvenimui.“
Remontuotojai turi „kanibalizuoti“ įrangą – išardyti sugadintą, kad vėl surinktų egzempliorius, paruoštus pakartotiniam naudojimui mūšio lauke. Vienai iš M777 haubicų, atgabentų netoli Bachmuto, buvo panaudotos dalys iš aštuonių kitų ginklų. O apie 20 proc. atsarginių dalių buvo pagaminta pačių.
Pasak inžinierių, paskutiniais praėjusių metų mėnesiais jie nustojo gauti atsargines dalis iš Jungtinių Valstijų, šių metų pradžioje tiekimas buvo atnaujintas.
Siekdamos paspartinti remonto procesą, kai kurios Europos gynybos bendrovės planuoja atidaryti gamyklas Ukrainoje. Visų pirma dėl to derasi britų „BAE Systems“, gaminanti M777. Didžiausia Vokietijos ginkluotės gamintoja „Rheinmetall“ taip pat ketina Ukrainoje pradėti remontuoti savo šarvuočius.
Naujausios žinios apie Ukrainą
06:33
Naujausias žinias apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.
Pentagono vadovas: „Jei Ukraina pralaimės, NATO kariaus su Rusija“
00:49
JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas pareiškė, kad jei Ukraina pralaimės, NATO teks kariauti su Rusija. Tai jis pasakė per JAV Atstovų rūmų Ginkluotųjų pajėgų komiteto posėdį dėl jo nuslėpto hospitalizavimo sausio pradžioje.
„Jei Ukraina pralaimės, V.Putinas nesustos, jis ir toliau atakuos ir užgrobinės suverenių kaimyninių šalių teritorijas. Ir jei esate Baltijos šalis, labai nerimaujate, ar nebūsite kitas. Jie pažįsta Putiną, žino, ką jis sugeba. Ir, atvirai kalbant, jei Ukraina pralaimės, manau, kad NATO kariaus su Rusija“, – perspėjo L.Austinas.
L.Austino žodžius pakomentavo Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova. „Ar tai tiesioginis grasinimas Rusijai, ar bandymas sugalvoti pateisinimą Zelenskiui? Ir viena, ir kita yra beprotiška. Bet dabar visi mato, kas yra agresorius – tai Vašingtonas“, – parašė ji savo „Telegram“ kanale.
JAV smerkia neatsakingą V.Putino branduolinę retoriką, bet kol kas nemato jokios grėsmės
23:44
JAV valstybės departamento atstovas Matthew Milleris pasmerkė Rusijos prezidento Vladimiro Putino pareiškimus apie „branduolinio karo pavojų“, pažymėdamas, jog šiuo metu JAV nemato jokios grėsmės, kad Maskva galėtų panaudoti branduolinį ginklą.
Valstybės departamento atstovas pažymėjo, kad JAV ne pirmą kartą stebi Vladimiro Putino „neatsakingą retoriką“.
„Taip neturėtų kalbėti branduolinių ginklų turinčios valstybės vadovas. Mes jau anksčiau tiek privačiai, tiek tiesiogiai kalbėjome su Rusija apie branduolinio ginklo panaudojimo pasekmes“, – pridūrė jis.
Tuo pat metu, sakė M.Milleris, JAV nemato „jokių požymių, kad Rusija ruošiasi panaudoti branduolinius ginklus“, tačiau ir toliau atidžiai ją stebės.
Ketvirtadienį V.Putinas kreipėsi į Federalinį Susirinkimą, kur, be kita ko, kalbėjo apie branduolinių pajėgų „visišką parengtį“ ir gąsdino dėl galimo sprendimo pasitelkti NATO šalių kariuomenę Ukrainoje pasekmių.
O.Scholzas įvardijo naują priežastį, kodėl Ukrainai nereikėtų duoti raketų „Taurus“
22:59
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas ketvirtadienį susitikime su Drezdeno gyventojais įvardijo dar vieną priežastį neduoti Ukrainai tolimojo nuotolio sparnuotųjų raketų „Taurus“.
Kaip praneša DPA, O.Scholzas pareiškė, kad „Taurus“ – raketos, kurių maksimalus nuotolis siekia iki 500 kilometrų – yra ginklas, kuris „netinkamai panaudotas gali pataikyti į konkretų taikinį kur nors Maskvoje“.
„Todėl – pasakysiu tai su visa diplomatine abstrakcija – kiti taip pat pasirūpino, kad jie tiksliai žinotų, kur viskas pataikys“, – pridūrė jis.
Vokietijos kancleris pabrėžė, kad „Taurus“ tiekimo atveju Vokietija turėtų tiesiogiai dalyvauti paleidžiant raketas, o „aš manau, kad tai neįmanoma“, pabrėžė O.Scholzas.
Anksčiau šią savaitę jis jau buvo pareiškęs, kad nepritaria tolimojo nuotolio raketų „Taurus“ tiekimui Ukrainai, be kita ko, kaip vieną iš priežasčių nurodydamas tai, kad dėl jų nutaikymo Ukrainos teritorijoje gali tekti dislokuoti Vokietijos karius.
Vokietijos kanclerio žodžius, kuriuos kai kurie komentatoriai interpretavo kaip tariamą Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos kariuomenės buvimo Ukrainoje pripažinimą, jau paneigė Didžiosios Britanijos gynybos ministerija. Ji pažymėjo, kad tolimojo nuotolio raketų naudojimas yra išimtinai Ukrainos ginkluotųjų pajėgų reikalas.
Tuckeris Carlsonas: „Denacifikacija yra vienas kvailiausių dalykų, kuriuos esu girdėjęs“
21:51
Rusų kilmės amerikiečių mokslininkas ir tinklaraštininkas Lexas Fridmanas paskelbė tinklalaidę su žurnalistu Tuckeriu Carlsonu, kuris vasario pradžioje Kremliuje įrašė interviu su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.
Kaip rašo meduza.io, pokalbyje L.Fridmanas paklausė T.Carlsono, ką jis mano apie „denacifikaciją“, kuria V.Putinas rėmėsi kaip priežastimi įsiveržti į Ukrainą. Štai ką atsakė T.Carlsonas:
„Aš manau, kad tai buvo vienas kvailiausių dalykų, kokius esu girdėjęs. Nesupratau, ką reiškia denacifikacija. Nekenčiu visų šių kalbų, nes jose nėra nieko tikro, tai tik ad hominem. Tai būdas susieti ką nors su blogio režimu, kurio jau nebėra. Tačiau iš tikrųjų nacizmas, kad ir koks jis buvo, yra neatsiejamas nuo vokiečių tautos. Tai buvo nacionalistinis Vokietijos judėjimas. Kitų nacių nebuvo, tiesa? Aš esu itin nusiteikęs prieš nacius. Aš tik sakau, kad 2024 m. nėra jokio nacių judėjimo. Tai būdas pavadinti žmones blogais.
Putinui nepatinka ukrainiečių nacionalistai. Putinas apskritai nekenčia nacionalizmo. Suprantama, todėl, kad jis turi 80 skirtingų respublikų ir bijo nacionalistinių judėjimų. Dėl to jis kariavo Čečėnijoje... Aš esu už nacionalizmą, už amerikietiškąjį nacionalizmą, todėl šiuo klausimu su Putinu nesutinku. Bet vadinti juos [ukrainiečius] naciais – manau, kad tai vaikiška.“
„Denacifikacija“ yra vienas iš oficialių invazijos į Ukrainą tikslų, kurį V.Putinas paminėjo greta „demilitarizacijos“. Praėjus keliems mėnesiams nuo karo pradžios Rusijos valdžia drastiškai sumažino „denacifikacijos“ vartojimą, nes, kaip rodo uždaros socialinės apklausos, rusai nesupranta ir negali gerai paaiškinti šio termino. 2022 m. kovo mėn. laikraštis „Financial Times“ rašė, kad per taikos derybas su Kyjivu Maskva atsisakė reikalavimo „denacifikuoti“ Ukrainą. Tuo pat metu V.Putinas ir toliau minėjo „denacifikaciją“ kaip vieną iš karo tikslų.
Šių metų vasario pradžioje Tuckeris Carlsonas paskelbė interviu su Vladimiru Putinu, dėl kurio amerikiečių žurnalistas buvo nuvykęs į Maskvą. T.Carlsono vizitą plačiai nušvietė Rusijos propaganda. Interviu metu V.Putinas perskaitė T.Carlsonui paskaitą, kurioje išdėstė savąją Rusijos ir Ukrainos istorijos versiją ir pateikė standartinius atsakymus kitomis temomis.
Kaip atsisveikinimas su A.Navalnu skirsis nuo B.Nemcovo ir A.Sacharovo laidotuvių?
18:45
Aleksejaus Navalno bendražygiai pranešė, kaip vyks opozicionieriaus laidotuvės: kovo 1 d. mišios vyks Marjino Dievo Motinos ikonos cerkvėje, o paskui politikas bus palaidotas Borisovo kapinėse Maskvoje. Kaip pranešė Julija Navalnaja, jo bendražygiams nepavyko rasti vietos šarvojimui ir atsisveikinimui su A.Navalnu.
Trečiadienį kalbėdama Europos Parlamente ji neatmetė galimybės, kad per laidotuves gali įvykti areštai. Ketvirtadienį A.Navalno bendražygiai pranešė, kad laidojimo biurai dėl grasinimų atsisakė parūpinti katafalką kūnui iš morgo į bažnyčią pervežti.
Planuojama ceremonija labai skiriasi nuo to, kaip buvo laidojami kiti iškilūs Rusijos opozicijos veikėjai – Andrejus Sacharovas 1989 m. ir Borisas Nemcovas 2015 m., pastebi nepriklausomas portalas „Agentstvo“.
Plačiau skaitykite ČIA.
Lenkijos premjeras svarsto galimybę įvesti embargą Rusijos produkcijai
18:17
Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas ketvirtadienį Varšuvoje priėmė savo kolegę iš Latvijos Eviką Siliną aptarti bendro saugumo Rusijos keliamos grėsmės akivaizdoje.
Jis sakė, jog Latvija tapo pirmąja Europos Sąjungos šalimi, nustačiusia embargą Rusijos žemės ūkio produktams, kad apsaugotų nacionalinę rinką nuo destabilizavimo dėl pigaus importo iš didžiosios kaimynės.
„Mes nuodugniai išnagrinėsime šį sprendimą. Neatmetu galimybės, kad Lenkija imsis tokios pat iniciatyvos“, – pareiškė D.Tuskas.
Nepaisant karo Ukrainoje ir Europos sankcijų Rusijai, rusiškiems maisto produktams netaikomi jokie apribojimai.
Lenkija pastaruoju metu skundžiasi, kad dėl pigių ukrainietiškų grūdų ir kitų produktų pertekliaus lenkų ūkininkai patiria nuostolių, tačiau, pasak D.Tusko, problemą kelia ir importas iš Rusijos.
„Mažai kas supranta, kad mūsų rinką destabilizuoja iš Rusijos ir Baltarusijos įvežami produktai“, – teigė D.Tuskas.
Pasak jo, būtina įtikinti ES institucijas, jog reikia geriau ir saugiau reglamentuoti žemės ūkio produktų importą iš Rytų.
„Norime padėti Ukrainai, bet kartu norime stabilizuoti savo rinkas ir apsaugoti savo ūkininkus“, – pridūrė jis.
Ūkininkai visoje Europoje jau kelias savaites protestuoja prieš ES reglamentus, kuriais siekiama kovoti su klimato kaita, taip pat prieš didėjančias išlaidas ir, jų teigimu, nesąžiningą konkurenciją iš ES nepriklausančių šalių, ypač Ukrainos.
A.Navalno sąjungininkai: katafalkų vairuotojai atsisako vežti opozicionieriaus palaikus
17:54
Katafalkų vairuotojai atsisako vežti Rusijos opozicijos politiko Aleksejaus Navalno palaikus iš morgo į penktadienį vyksiančias laidotuves, nes sulaukė grasinimų, pranešė A.Navalno sąjungininkai.
Nuo Kremliaus kritiko mirties kalėjime prieš beveik dvi savaites jo komanda kaltina valdžios institucijas bandymu užkirsti kelią orioms ir viešoms jo laidotuvėms.
„Kokia gėda. Dabar katafalkų vairuotojai atsisako paimti Aleksejų iš morgo“, – ketvirtadienį sakė dabar užsienyje gyvenantis Ivanas Ždanovas, vadovavęs A.Navalno Kovos su korupcija fondui (FBK).
A.Navalno atstovė spaudai Kira Jarmyš teigė, kad laidojimo paslaugų teikėjai sulaukė grasinamų skambučių iš nežinomų asmenų, kurie perspėjo niekur nevežti A.Navalno palaikų.
Garsiausias Vladimiro Putino kritikas mirė vasario 16 dieną viename griežčiausių Rusijos kalėjimų Sibiro šiaurėje, kur turėjo atlikti 19 metų laisvės atėmimo bausmę dėl kaltinimų, laikomų politiniu kerštu už oponavimą valdžiai.
A.Navalno palaikai buvo laikomi aštuonias dienas, o jo bendražygiai manė, kad taip siekiama nuslėpti, kas atsakingas už jo mirtį, ir užkirsti kelią viešoms laidotuvėms.
Rusų pareigūnai teigė, kad A.Navalnas mirė dėl natūralių priežasčių, tačiau jo komanda ir kai kurie Vakarų lyderiai tiesiogiai kaltino V. Putiną.
Kol kas lieka neaiškios laidotuvių detalės ir tai, kiek gedinčiųjų galės jose dalyvauti; pareigūnai nepateikia jokių komentarų, kaip laidotuvės bus organizuojamos.
Pokyčiai JAV kariuomenėje: mažins etatus, kad geriau pasiruoštų ateities karams
17:53
JAV kariuomenė pranešė apie vykdomus didelius pokyčius: nuspręsta mažinti pajėgas maždaug 24 tūkst. karių, arba beveik 5 proc., kad bet kokiame galimame didelio masto kare ateityje amerikiečiai būtų geriau pasirengę kovoti.
Kariuomenei šiuo metu sunku surinkti pakankamai karių visoms pozicijoms užimti. Vykdant pokyčius daugiausia bus naikinamos šiuo metu neužimtos pareigybės, o ne mažinami karių skaičiai. Tarp tokių pareigybių yra Irako ir Afganistano karų metu padaugėjusių darbo vietų kovai su sukilėliais – šiandien jos nėra tokios reikalingos.
Kariuomenės specialiųjų operacijų pajėgose skaičius bus mažinamas maždaug trimis tūkstančiais.
Tačiau tuo pat metu pagal parengtą planą bus pridėta apie 7,5 tūkst. karių kitoms svarbioms misijoms, įskaitant oro gynybos ir kovos su dronais padalinius, ir penkias naujas operatyvines pajėgas visame pasaulyje, turinčias geresnius kibernetinius, žvalgybos ir tolimųjų smūgių pajėgumus.
Armijos sekretorė Christine Wormuth sakė, kad ji ir armijos vadas generolas Randy George'as stengėsi sumažinti neužimtų arba perteklinių vietų skaičių.
„Mes atsitraukiame nuo kovos su terorizmu ir kovos su sukilėliais. Norime būti pasirengę didelio masto kovinėms operacijoms, – antradienį žurnalistams sakė Ch.Wormuth. – Taigi, pažvelgėme, kur yra pajėgų struktūros dalys, kurios, pavyzdžiui, buvo labiau susijusios su kova su sukilėliais ir kurių mums nebereikia.“
R.George'as pridūrė, kad norima atsisakyti dalykų, kurie, kaip manoma, nepadėtų sėkmingai veikti mūšio lauke ateityje.
Šis sprendimas susijęs su tuo, kad kariuomenė jau daugelį metų negali užpildyti tūkstančių tuščių etatų. Pagal iki šiol buvusią tvarką kariuomenėje gali būti iki 494 tūkst. karių, tačiau bendras tikrąją karinę tarnybą atliekančių karių skaičius šiuo metu yra apie 445 tūkstančiai.
Pagal naująjį planą per ateinančius penkerius metus bus siekiama turėti 470 tūkst. karių.
Apie kariuomenės persitvarkymą kalbama po du dešimtmečius trukusių karų Irake ir Afganistane, dėl kurių kariuomenė buvo priversta greitai ir smarkiai plėstis, kad užpildytų į mūšio lauką siunčiamas brigadas. Tai apėmė didžiulę kovos su sukilėliais misiją, skirtą kovai su „al Qaeda“, Talibanu ir „Islamo valstybe“ (IS).
Laikui bėgant kariuomenės dėmesys vis labiau krypo į konkurenciją su tokiomis varžovėmis kaip Kinija ir Rusija bei Irano ir Šiaurės Korėjos keliamas grėsmes. Karas Ukrainoje parodė, kad reikia daugiau dėmesio skirti oro gynybos sistemoms ir aukštųjų technologijų pajėgumams siekiant ir naudoti, ir atremti oro bei jūrinius dronus.
Pusė vokiškų „Leopard 2“ tankų Ukrainoje sugedę: trūksta atsarginių dalių
17:40
Vakarų šalių ginklų tiekimo Ukrainos gynybai klausimas buvo dėmesio centre visus dvejus karo metus. Tačiau gautus tankus, haubicas ir raketų sistemas tenka remontuoti, nes jos sugenda dėl kovų. Dėl komponentų ir atsarginių dalių trūkumo kariuomenė gali atsidurti tokioje pat baisioje padėtyje kaip ir dėl pačios įrangos trūkumo, skelbia „The Moscow Times“.
Pasak Vokietijos Bundestago nario Sebastiano Schäferio, maždaug pusė Ukrainos gautų vokiškų tankų „Leopard 2“ šiuo metu yra neeksploatuojami dėl remonto problemų. S.Schäferis neseniai apsilankė remonto gamykloje Lietuvoje, kur jam buvo pasakyta, kad kai kurie tankai remonto laukia jau tris mėnesius. Dalis problemos kyla dėl komponentų trūkumo, dalis – dėl to, kad sugadintą tanką reikia perkelti iš fronto linijos ir atvežti į Lietuvą.
Kai Ukrainos mechanikai bando remontuoti įrangą vietoje, kyla problemų dėl atsarginių dalių pakeičiamumo. Jos gali šiek tiek skirtis skirtingų gamintojų, net ir tos pačios rūšies ginklams. Pavyzdžiui, šiuo metu Ukrainos arsenale yra 14 vien tik artilerijos sistemų, o JAV ir Europoje pagamintų 155 milimetrų haubicų komponentai ne visada dera tarpusavyje.
„Kartais paimu detalę ir ji tinka, o kartais – ne“, – „The Wall Street Journal“ (WSJ) sakė Mychailas Zabara, remontuojantis įrangą netoli Avdijivkos, kurią Ukrainos pajėgos daugiau kaip keturis mėnesius gynė nuo masinių Rusijos kariuomenės atakų.
Pakeitus komponentus nesertifikuotomis dalimis, mūšio lauke gali kilti problemų, sako S.Schäferis. „Priekinėse linijose žmonės neturi laiko laukti, todėl aš neturiu laiko laukti, kol bus pristatytos dalys“, – paragino Serhijus, vienos iš remonto bazių vyriausiasis inžinierius. Tai rizika, kurią reikia prisiimti, pridūrė jis pokalbyje su WSJ. Ir paaiškino, rodydamas į suniokotas M777 haubicas kieme, kurį darbininkai vadina haubicų kapinėmis: „Čia mes prikeliame ginklus naujam gyvenimui.“
Remontuotojai turi „kanibalizuoti“ įrangą – išardyti sugadintą, kad vėl surinktų egzempliorius, paruoštus pakartotiniam naudojimui mūšio lauke. Vienai iš M777 haubicų, atgabentų netoli Bachmuto, buvo panaudotos dalys iš aštuonių kitų ginklų. O apie 20 proc. atsarginių dalių buvo pagaminta pačių.
Pasak inžinierių, paskutiniais praėjusių metų mėnesiais jie nustojo gauti atsargines dalis iš Jungtinių Valstijų, šių metų pradžioje tiekimas buvo atnaujintas.
Siekdamos paspartinti remonto procesą, kai kurios Europos gynybos bendrovės planuoja atidaryti gamyklas Ukrainoje. Visų pirma dėl to derasi britų „BAE Systems“, gaminanti M777. Didžiausia Vokietijos ginkluotės gamintoja „Rheinmetall“ taip pat ketina Ukrainoje pradėti remontuoti savo šarvuočius.