Svarbiausios naujienos
- „The Washington Post“: jei Ukraina žlugs, tai bus respublikonų Afganistanas.
- NATO admirolas R.Baueris: „Rusai yra ne tik rytiniame flange“.
- Naujo plataus masto Rusijos puolimo grėsmė: atskleidė detales.
- Žinia iš Vokietijos: „Yra galimų scenarijų, kad V.Putinas užpultų NATO per artimiausius kelerius metus“.
- Rusija smogė Dniepro hidroelektrinei: užsiliepsnojo troleibusas su žmonėmis.
- „Financial Times“: Vašingtonui nepatinka Kyjivo smūgiai Rusijos naftos pramonei.
Naujausias žinias apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.
„The Washington Post“: jei Ukraina žlugs, tai bus respublikonų Afganistanas
17:21
Atstovų Rūmų respublikonai šią savaitę peikė prezidentą Joe Bideną už katastrofišką pasitraukimą iš Afganistano, ir tai buvo teisinga – tai buvo viena didžiausių užsienio politikos nelaimių Amerikos istorijoje. Tačiau jei respublikonai nutrauks JAV karinę pagalbą Ukrainai, jie sukels tokią pat katastrofišką užsienio politikos nesėkmę – ir jie bus atsakingi už ją taip pat, kaip J.Bidenas – už pasitraukimą iš Afganistano, sako dienraščio „The Washington Post“ apžvalgininkas Marcas A.Thiessenas savo komentare.
Pasak jo, Amerikos žmonių atmintyje įsirėžė širdį veriantys vaizdai, kai Talibano pajėgos žygiuoja į Kabulą, o nevilties apimti afganai bėga. Tai paliko neišdildomą dėmę J.Bideno reputacijai, sako žurnalistas. Iki Kabulo žlugimo 2021 m. rugpjūtį jo reitingas niekada nebuvo nukritęs žemiau 50 proc. Vėliau jis „išslydo iš po kojų“ – ir niekada nebepakilo. „Nesėkmingas pasitraukimas buvo lūžio taškas, po kurio daugelis amerikiečių nusprendė, kad J.Bidenas yra nekompetentingas“, – sako apžvalgininkas.
Respublikonai turėtų pažvelgti į tai, kokią žalą J.Bideno geram vardui padarė Kabulo žlugimas, ir įsivaizduoti, ką jų geram vardui padarytų Kyjivo žlugimas.
Jau dabar jų delsimas suteikti naują pagalbą pakreipė mūšio lauką Rusijos naudai. Pernai Rusija nepasiekė jokių karinių laimėjimų sausumoje, o Ukrainai iki šių metų sausio pabaigos pavyko sunaikinti beveik trečdalį Rusijos Juodosios jūros laivyno. Tačiau Kapitolijaus kalvoje užstrigus pagalbos teikimui, Rusija vėl pradėjo užimti teritorijas. Jei respublikonų kontroliuojami Atstovų Rūmai netrukus nepriims karinės pagalbos, ukrainiečiams pradės trūkti pagrindinių ginklų sistemų, o Rusija šiais metais pradės daryti didelę pažangą sausumoje.
Žinodama, kad Kyjivo atsargos senka, Rusija ruošiasi puolimui, kuris prasidės pavasario pabaigoje, kai išdžius žemė. Šiuo metu JAV suteiktos didelio judrumo artilerijos raketų sistemos HIMARS laiko Rusijos pajėgas per atstumą. Tačiau jei šios raketos, taip pat šaulių ginklų šaudmenys ir 155 mm artilerijos sviediniai nebus papildyti, Rusija ims pralaužinėti Ukrainos gynybą.
Štai kaip viskas gali pakrypti
Šiandien JAV oro gynybos sistemos neleidžia Rusijos bombonešiams pakilti į dangų ir leidžia Ukrainos pajėgoms numušti Rusijos dronus ir raketas. Tačiau jei Ukrainai pritrūks priešraketinės gynybos perėmėjų, Rusijos lėktuvai galės nebaudžiamai bombarduoti Ukrainos fronto pozicijas. Jie taip pat galės atakuoti svarbiausią Ukrainos infrastruktūrą, dėl to Ukrainos miestai panirs į tamsą, o šalies ekonomika bus paralyžiuota.
„Tada jie beveik neabejotinai pradės bombarduoti Ukrainos miestus, priversdami Ukrainą naudoti mažėjančias perėmėjų atsargas civiliams gyventojams ginti, o jos fronto linijos liks neapsaugotos“, – pastebi komentaro autorius.
Pasak jo, ilgainiui, kai baigsis raketų perėmėjų ištekliai, civiliai gyventojai liks be gynybos. „Įsivaizduokite vaizdą, kai pilotuojami rusų bombonešiai skraido virš Ukrainos miestų ir juos niokoja. Rezultatas būtų humanitarinė katastrofa. Rusija pridarys tokių civilių aukų, kokių Europoje nebuvo nuo Antrojo pasaulinio karo laikų, tyčia taikydamasi į mokyklas, ligonines ir gyvenamuosius pastatus, kad palaužtų Ukrainos valią. (Jei tuo abejojate, užtenka pažvelgti į žiaurius Rusijos taikinius ir civilių gyventojų žudynes per barbarišką 2016 m. oro kampaniją Alepe, Sirijoje). Iš šalies pradėtų bėgti didžiulė pabėgėlių banga, dar labiau griaunanti ekonomiką“, – sako „The Washington Post“ apžvalgininkas.
Turėdama pranašumą ore, Rusija galėtų atakuoti ne tik Ukrainos gyventojus ir civilinę infrastruktūrą, bet ir šalies gynybos pramonę. Ukrainoje pagaminti ginklai, tokie kaip jūrinis dronas MAGURA V5, buvo naudojami (kartu su JAV pagamintomis ilgojo nuotolio prieštankinėmis raketomis) Maskvos Juodosios jūros laivynui sutriuškinti ir priversti Rusijos karinį laivyną pasitraukti iš Krymo uostų ir Ukrainos teritorinių vandenų. Tai leido Ukrainai atnaujinti jos ekonomikai itin svarbų grūdų eksportą. Tačiau jei Ukrainai baigsis priešlaivinių raketų pajėgumai, Rusijos karinės jūrų pajėgos sugrįš – tai leis joms nusitaikyti į itin svarbų Odesos uostamiestį, nutraukti grūdų gabenimą ir atakuoti civilius gyventojus Vakarų Ukrainoje, kurie dėl išsekusios Ukrainos priešlėktuvinės gynybos taps naujai pažeidžiami, pastebi apžvalgininkas.
„Ką kaltins amerikiečiai, kai matys, kaip rusų pajėgos žygiuoja į Kyjivą, skerdžia ir plėšia“
Nors šiais metais Ukraina greičiausiai nekris, bus sudarytos sąlygos Rusijos pergalei 2025 m. – kaip tik tuo metu, kai (respublikonai tikisi) Donaldas Trumpas pradės eiti pareigas. Taigi, katastrofiškas Ukrainos žlugimas gali įvykti ne J.Bideno, o respublikonų laikais. Įsivaizduokite pasipiktinimą, kai apstulbę amerikiečiai stebės, kaip Rusijos pajėgos žygiuoja į Kyjivą, skerdžia ir plėšia, kaip tai darė Bučoje karo pradžioje. Kaip respublikonai mano, ką amerikiečiai laikys atsakingu už jų ekranuose vykstančius žiaurumus?
Iš tiesų politinės pasekmės daugeliu atžvilgių šį kartą būtų dar skaudesnės. Bent jau Afganistane J.Bidenas galėjo teigti, kad atėjo laikas išvesti JAV karius iš pavojaus zonos. Tačiau Ukrainoje JAV kariai nėra pavojuje. Respublikonai būtų palikę Ukrainą ne tam, kad išgelbėtų amerikiečių gyvybes, o tam, kad sutaupytų pinigų. Tai gali būti ne toks populiarus sprendimas, kaip jie mano, kai amerikiečiai per televizorių ekranus pamatys be gyvybės ženklų ukrainiečių moterų ir vaikų kūnus, siaubingą paveikslą piešia JAV žurnalistas.
O kaip dėl galimybės leisti Europai kompensuoti šių ginklų trūkumą? Atsakymas paprastas: Europos gyventojai neturi atsargų, kad galėtų tai padaryti. „Tik JAV turi tiek šaudmenų, šarvuotų transporto priemonių ir jų amunicijos bei priešlėktuvinės gynybos perėmėjų atsargų, kad per artimiausias savaites ir mėnesius galėtų smarkiai paveikti konflikto trajektoriją“, – sako Fredas Kaganas, Amerikos verslo instituto Kritinių grėsmių projekto direktorius.
„Svarbiausia: be JAV pagalbos V.Putino pajėgos pradės žygiuoti Kyjivo link, o Ukraina taps nauju Afganistanu. Taigi respublikonams atėjo laikas rinktis: jei nenorite būti kaltinami dėl Kyjivo žlugimo taip, kaip J.Bidenas kaltinamas dėl Kabulo žlugimo, siųskite karinę pagalbą Ukrainai“, – apibendrina apžvalgininkas.
Naujausios žinios apie Ukrainą
08:22
Naujausias žinias apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.
V.Zelenskio atstovas pakomentavo, ar JAV uždraudė sprogdinti Rusijos naftos gamyklas
18:54
Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas Mychailo Podoliakas reagavo į didelį atgarsį sukėlusį „Financial Times“ straipsnį dėl Ukrainos atakų prieš Rusijos naftos perdirbimo gamyklas. Jis tvirtina, kad JAV nereikalavo, jog Ukraina liautųsi puolusi Rusijos energetikos infrastruktūrą.
„Tai išgalvota informacija. Niekas nediktuos Ukrainai šio karo sąlygų po dvejus metus trunkančio plataus masto karo“, – sakė jis komentaruose Rusijos televizijos kanalui „Dožd“.
M.Podoliakas pabrėžė, kad pagal tarptautinę teisę Ukraina gali nukenksminti Rusijos karines priemones.
„Kuras yra pagrindinė karo priemonė. Ukraina naikins degalų infrastruktūrą“, – pridūrė jis.
Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas pabrėžė, kad Rusija smogia Ukrainos kritinei infrastruktūrai turėdama „genocidinių“ ketinimų, o Ukraina naikina karo infrastruktūrą.
JAV prašymas dėl Rusijos energetikos infrastruktūros
Laikraštis „Financial Times“ citavo tris šaltinius, kurie teigė, kad JAV paragino Ukrainą nustoti pulti Rusijos energetikos infrastruktūrą, nes tai gali išprovokuoti pasaulinių naftos kainų kilimą ir Rusijos atsakomuosius veiksmus.
Plačiau skaitykite ČIA.
Rusijoje sparčiai mažėja kalinių – tenka uždarinėti kalėjimus
18:51
Krasnojarsko krašte uždaromos dvi įkalinimo kolonijos, nes stipriai sumažėjo kalinių skaičius – jie buvo išsiųsti kariauti į Ukrainą, skelbia naujienų svetainė „Moscow Times“, cituojanti vietos žiniasklaidos priemonę „Prospekt Mira“.
„Vienkartinis didelis kalinių skaičiaus sumažėjimas „specialiosios karinės operacijos“ sąlygomis paskatino kai kuriuos darbuotojus pranešti viršūnėms apie būtinybę uždaryti Rusijos įkalinimo įstaigas siekiant optimizuoti ir sutaupyti lėšų. Šiais metais šios įstaigos bus uždarytos ir mūsų regione. Žinomiausios iš jų yra Areiskoje ir Gromadskoje esančios įstaigos“, – sakė regiono žmogaus teisių ombudsmenas Markas Denisovas.
Plačiau skaitykite ČIA.
Rusijos raketos padarė didelę žalą didžiausiai Ukrainos hidroelektrinei
17:59
Aštuonios Rusijos raketos anksti penktadienį pataikė į didžiausią Ukrainos hidroelektrinę ir padarė jai daug žalos, pranešė Ukrainos generalinė prokuratūra.
Į Dnipro hidroelektrinę smogta aštuonis kartus, ji išvesta iš rikiuotės, interviu ukrainiečių televizijai sakė prokuratūros karo nusikaltimų skyriaus vadovas Jurijus Belousovas.
„Žala labai reikšminga“, – nurodė jis.
Elektrinė yra pastatyta ant Dnipro upės Ukrainos pietryčiuose esančioje Zaporižioje, netoli fronto linijų.
Rusija iš dalies kontroliuoja Zaporižios sritį ir teigia ją aneksavusi.
Socialinėje žiniasklaidoje paskelbtose nuotraukose matyti gaisras ant elektrinės užtvankos.
Per raketų ataką pataikyta į troleibusą, važiavusį virš užtvankos nutiestu keliu, žuvo troleibuso 62 metų vairuotojas, sakė Zaporižios srities gubernatorius Ivanas Fiodorovas.
Hidroelektrinė yra už maždaug 60 km aukštupio link nuo Zaporižios atominės elektrinės, kurią rusų pajėgos užėmė karo pradžioje.
Ukrainos energetikos ministerija sakė, kad po rusų smūgių padėtis hidroelektrinėje valdoma.
„Užtvankos pralaužimas negresia. Tačiau objektas apgadintas“, – sakoma penktadienį ryte paskelbtame ministerijos pareiškime.
„The Washington Post“: jei Ukraina žlugs, tai bus respublikonų Afganistanas
17:21
Atstovų Rūmų respublikonai šią savaitę peikė prezidentą Joe Bideną už katastrofišką pasitraukimą iš Afganistano, ir tai buvo teisinga – tai buvo viena didžiausių užsienio politikos nelaimių Amerikos istorijoje. Tačiau jei respublikonai nutrauks JAV karinę pagalbą Ukrainai, jie sukels tokią pat katastrofišką užsienio politikos nesėkmę – ir jie bus atsakingi už ją taip pat, kaip J.Bidenas – už pasitraukimą iš Afganistano, sako dienraščio „The Washington Post“ apžvalgininkas Marcas A.Thiessenas savo komentare.
Pasak jo, Amerikos žmonių atmintyje įsirėžė širdį veriantys vaizdai, kai Talibano pajėgos žygiuoja į Kabulą, o nevilties apimti afganai bėga. Tai paliko neišdildomą dėmę J.Bideno reputacijai, sako žurnalistas. Iki Kabulo žlugimo 2021 m. rugpjūtį jo reitingas niekada nebuvo nukritęs žemiau 50 proc. Vėliau jis „išslydo iš po kojų“ – ir niekada nebepakilo. „Nesėkmingas pasitraukimas buvo lūžio taškas, po kurio daugelis amerikiečių nusprendė, kad J.Bidenas yra nekompetentingas“, – sako apžvalgininkas.
Respublikonai turėtų pažvelgti į tai, kokią žalą J.Bideno geram vardui padarė Kabulo žlugimas, ir įsivaizduoti, ką jų geram vardui padarytų Kyjivo žlugimas.
Jau dabar jų delsimas suteikti naują pagalbą pakreipė mūšio lauką Rusijos naudai. Pernai Rusija nepasiekė jokių karinių laimėjimų sausumoje, o Ukrainai iki šių metų sausio pabaigos pavyko sunaikinti beveik trečdalį Rusijos Juodosios jūros laivyno. Tačiau Kapitolijaus kalvoje užstrigus pagalbos teikimui, Rusija vėl pradėjo užimti teritorijas. Jei respublikonų kontroliuojami Atstovų Rūmai netrukus nepriims karinės pagalbos, ukrainiečiams pradės trūkti pagrindinių ginklų sistemų, o Rusija šiais metais pradės daryti didelę pažangą sausumoje.
Žinodama, kad Kyjivo atsargos senka, Rusija ruošiasi puolimui, kuris prasidės pavasario pabaigoje, kai išdžius žemė. Šiuo metu JAV suteiktos didelio judrumo artilerijos raketų sistemos HIMARS laiko Rusijos pajėgas per atstumą. Tačiau jei šios raketos, taip pat šaulių ginklų šaudmenys ir 155 mm artilerijos sviediniai nebus papildyti, Rusija ims pralaužinėti Ukrainos gynybą.
Štai kaip viskas gali pakrypti
Šiandien JAV oro gynybos sistemos neleidžia Rusijos bombonešiams pakilti į dangų ir leidžia Ukrainos pajėgoms numušti Rusijos dronus ir raketas. Tačiau jei Ukrainai pritrūks priešraketinės gynybos perėmėjų, Rusijos lėktuvai galės nebaudžiamai bombarduoti Ukrainos fronto pozicijas. Jie taip pat galės atakuoti svarbiausią Ukrainos infrastruktūrą, dėl to Ukrainos miestai panirs į tamsą, o šalies ekonomika bus paralyžiuota.
„Tada jie beveik neabejotinai pradės bombarduoti Ukrainos miestus, priversdami Ukrainą naudoti mažėjančias perėmėjų atsargas civiliams gyventojams ginti, o jos fronto linijos liks neapsaugotos“, – pastebi komentaro autorius.
Pasak jo, ilgainiui, kai baigsis raketų perėmėjų ištekliai, civiliai gyventojai liks be gynybos. „Įsivaizduokite vaizdą, kai pilotuojami rusų bombonešiai skraido virš Ukrainos miestų ir juos niokoja. Rezultatas būtų humanitarinė katastrofa. Rusija pridarys tokių civilių aukų, kokių Europoje nebuvo nuo Antrojo pasaulinio karo laikų, tyčia taikydamasi į mokyklas, ligonines ir gyvenamuosius pastatus, kad palaužtų Ukrainos valią. (Jei tuo abejojate, užtenka pažvelgti į žiaurius Rusijos taikinius ir civilių gyventojų žudynes per barbarišką 2016 m. oro kampaniją Alepe, Sirijoje). Iš šalies pradėtų bėgti didžiulė pabėgėlių banga, dar labiau griaunanti ekonomiką“, – sako „The Washington Post“ apžvalgininkas.
Turėdama pranašumą ore, Rusija galėtų atakuoti ne tik Ukrainos gyventojus ir civilinę infrastruktūrą, bet ir šalies gynybos pramonę. Ukrainoje pagaminti ginklai, tokie kaip jūrinis dronas MAGURA V5, buvo naudojami (kartu su JAV pagamintomis ilgojo nuotolio prieštankinėmis raketomis) Maskvos Juodosios jūros laivynui sutriuškinti ir priversti Rusijos karinį laivyną pasitraukti iš Krymo uostų ir Ukrainos teritorinių vandenų. Tai leido Ukrainai atnaujinti jos ekonomikai itin svarbų grūdų eksportą. Tačiau jei Ukrainai baigsis priešlaivinių raketų pajėgumai, Rusijos karinės jūrų pajėgos sugrįš – tai leis joms nusitaikyti į itin svarbų Odesos uostamiestį, nutraukti grūdų gabenimą ir atakuoti civilius gyventojus Vakarų Ukrainoje, kurie dėl išsekusios Ukrainos priešlėktuvinės gynybos taps naujai pažeidžiami, pastebi apžvalgininkas.
„Ką kaltins amerikiečiai, kai matys, kaip rusų pajėgos žygiuoja į Kyjivą, skerdžia ir plėšia“
Nors šiais metais Ukraina greičiausiai nekris, bus sudarytos sąlygos Rusijos pergalei 2025 m. – kaip tik tuo metu, kai (respublikonai tikisi) Donaldas Trumpas pradės eiti pareigas. Taigi, katastrofiškas Ukrainos žlugimas gali įvykti ne J.Bideno, o respublikonų laikais. Įsivaizduokite pasipiktinimą, kai apstulbę amerikiečiai stebės, kaip Rusijos pajėgos žygiuoja į Kyjivą, skerdžia ir plėšia, kaip tai darė Bučoje karo pradžioje. Kaip respublikonai mano, ką amerikiečiai laikys atsakingu už jų ekranuose vykstančius žiaurumus?
Iš tiesų politinės pasekmės daugeliu atžvilgių šį kartą būtų dar skaudesnės. Bent jau Afganistane J.Bidenas galėjo teigti, kad atėjo laikas išvesti JAV karius iš pavojaus zonos. Tačiau Ukrainoje JAV kariai nėra pavojuje. Respublikonai būtų palikę Ukrainą ne tam, kad išgelbėtų amerikiečių gyvybes, o tam, kad sutaupytų pinigų. Tai gali būti ne toks populiarus sprendimas, kaip jie mano, kai amerikiečiai per televizorių ekranus pamatys be gyvybės ženklų ukrainiečių moterų ir vaikų kūnus, siaubingą paveikslą piešia JAV žurnalistas.
O kaip dėl galimybės leisti Europai kompensuoti šių ginklų trūkumą? Atsakymas paprastas: Europos gyventojai neturi atsargų, kad galėtų tai padaryti. „Tik JAV turi tiek šaudmenų, šarvuotų transporto priemonių ir jų amunicijos bei priešlėktuvinės gynybos perėmėjų atsargų, kad per artimiausias savaites ir mėnesius galėtų smarkiai paveikti konflikto trajektoriją“, – sako Fredas Kaganas, Amerikos verslo instituto Kritinių grėsmių projekto direktorius.
„Svarbiausia: be JAV pagalbos V.Putino pajėgos pradės žygiuoti Kyjivo link, o Ukraina taps nauju Afganistanu. Taigi respublikonams atėjo laikas rinktis: jei nenorite būti kaltinami dėl Kyjivo žlugimo taip, kaip J.Bidenas kaltinamas dėl Kabulo žlugimo, siųskite karinę pagalbą Ukrainai“, – apibendrina apžvalgininkas.
Edwardas Lucasas. E.Macrono nenuspėjamumas atsiperka
16:50
Prancūzijos politika Ukrainos atžvilgiu dažnai yra ydinga, bet niekada nebūna nuobodi. Normandijos formatas ir Minsko susitarimai po pirminio Rusijos puolimo prieš Ukrainą 2014-aisiais atskleidė senųjų Vakarų šalių požiūrį į Rusijos imperializmą su lozungu „mes žinome geriausiai“.
Prezidentas Emmanuelis Macronas, kurio niekada nekamavo kuklumas, tikėjo, kad pokalbiais su Vladimiru Putinu gali užkirsti kelią plataus masto karui. Net ir klausydamas įžūlių melų, Prancūzijos vadovas vis dar puoselėjo diplomatinio sprendimo viltis ir 2022-ųjų vasarą perspėjo, kad Rusija neturėtų būti žeminama: pasak jo, Prancūzijos vaidmuo – tarpininkauti.
Praėjusį mėnesį E.Macronas numetė „bombą“, sakydamas, kad Rusijos pralaimėjimas yra „būtinas“ Europos stabilumui ir saugumui ir kad Prancūzija darys „viską, ko reikia tol, kol reikės“. Jis neatmetė sausumos karių siuntimo į Ukrainą galimybės.
Tai akimirksniu sulaukė šaltakraujiškai nusiteikusių priešakinių šalių, tokių kaip Lietuva, palaikymo, tačiau pareiškimas pakurstė diplomatinį nesutarimą su Vokietijos vyriausybe, kuri pataikauja gyventojams, bijantiems karo iki neurozės.
Visą E.Lucaso komentarą skaitykite ČIA.
Paaiškėjo, kam ES įvedė sankcijas dėl A.Navalno mirties
16:32
Europos Sąjunga paskelbė sąrašą asmenų, kuriems įvestos sankcijos dėl Rusijos opozicionieriaus Aleksejaus Navalno mirties.
Į sankcionuotųjų sąrašą papuolė teisėjai, tyrėjai, kolonijos vadovybė, gubernatorius – iš viso 33 asmenys.
Asmenų, kuriems pritaikytos sankcijos, sąrašą rasite ČIA.
A.Navalno įkurtas Kovos su korupcija fondas taip pat skelbia sąrašą asmenų, kuriems turėtų būti taikomos sankcijos. Jame yra minimi Vladimiro Putino draugai, propagandininkai, karo kurstytojai – iš viso 7943 asmenys.
Baltieji rūmai: brutalūs Rusijos smūgiai rodo, kad Ukrainai reikia paramos
16:19 Atnaujinta 17:38
Baltieji rūmai penktadienį pasmerkė didžiulę Rusijos atakų bangą Ukrainoje ir pareiškė, kad Kongreso respublikonai turi nutraukti, Vašingtono teigimu, nepateisinamą karinės pagalbos Kyjivui blokavimą.
„Smerkiame brutalius Rusijos naktinius smūgius Ukrainos miestams ir civilinei infrastruktūrai“, – sakoma Nacionalinės saugumo tarybos atstovės spaudai Adrienne Watson pareiškime.
Pasak jos, Ukraina pranešė, jog tai buvo „didžiausia oro smūgių serija, kokią Rusija surengė prieš Ukrainos energetikos tinklus nuo karo pradžios“ 2022 metų vasarį.
Rusija paleido beveik 90 raketų ir daugiau kaip 60 dronų, kurie apgadino dešimtis energetikos objektų, įskaitant elektrines ir didžiausią šalies hidroelektrinę, ir nusinešė mažiausiai penkių žmonių gyvybes, pranešė Ukrainos pareigūnai.
„Labai svarbu, kad kuo greičiau suteiktume Ukrainai papildomų priešraketinių raketų, apsisaugoti nuo šių išpuolių. Gyvybės yra pavojuje, todėl bet koks delsimas yra nepateisinamas“, – pabrėžė A.Watson.
„Atstovų Rūmų respublikonai privalo dabar priimti nacionalinio saugumo priedą, kad galėtume aprūpinti Ukrainą šia gyvybiškai svarbia įranga“, – teigė ji.
JAV Kongreso respublikonai jau kelis mėnesius blokuoja demokratų prezidento Joe Bideno papildomą prašymą skirti Kyjivui 60 mlrd. dolerių (55 mlrd. eurų) karinę pagalbą.
Rusija įtraukė „LGBT judėjimą“ į ekstremistų sąrašą
16:18
Rusijos finansų priežiūros tarnyba penktadienį pranešė, kad į teroristų ir ekstremistų sąrašą įtraukė „tarptautinį LGBT judėjimą“.
Įtraukimo į sąrašą pasekmės lieka neaiškios.
Priežiūros institucija „Rosfinmonitoring“ turi įgaliojimus įšaldyti konkrečių sąraše nurodytų subjektų banko sąskaitas, tačiau savo interneto svetainėje nenurodė nė vieno asmens ar organizacijos.
Praėjusį lapkritį Rusijos Aukščiausiasis Teismas „judėjimą“ pripažino ekstremistiniu, konkrečiai nenurodydamas, ką turi omenyje, bet faktiškai uždrausdamas LGBTIQ aktyvizmą šalyje.
Rusijoje lėtai, bet užtikrintai varžomos LGBTIQ teisės. 2013 metais Kremlius priėmė pirmąjį LGBTIQ žmonių teises ribojantį teisės aktą, vadinamąjį „gėjų propagandos“ įstatymą, draudžiantį bet kokį nekritinį viešą „netradicinių lytinių santykių“ vaizdavimą nepilnamečiams.
2020 metais Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas prastūmė konstitucinę reformą, kad pratęstų savo valdymą dar dviem kadencijoms, kuria taip pat buvo uždraustos tos pačios lyties asmenų santuokos.
2022 metais, pasiuntęs karius į Ukrainą, Kremlius sustiprino retoriką apie „tradicinių vertybių“ apsaugą nuo esą neigiamos Vakarų įtakos, o teisių gynėjai tai įvertino kaip bandymą legitimizuoti karinius veiksmus Ukrainoje.
Tais pačiais metais valdžios institucijos priėmė įstatymą, draudžiantį „netradicinių lytinių santykių propagandą“ suaugusiesiems, iš esmės uždraudžiant bet kokį viešą LGBTIQ žmonių palaikymą.
Kitu įstatymu buvo uždraustos lyties keitimo procedūros ir atitinkama priežiūra translyčiams asmenims. Įstatymas uždraudė bet kokias „medicinines intervencijas, kuriomis siekiama pakeisti asmens lytį“, taip pat lyties keitimą oficialiuose dokumentuose ir viešuosiuose registruose.
Rusijos teismas trečiadienį leido suimti vieno gėjų baro administratorių ir jo meno vadovą, kaltindamas juos dėl „ekstremistinės bendruomenės“ organizavimo pagal naujus teisės aktus, kuriais LGBTIQ bendruomenė laikoma nusikalstama.
Ž.Pavilionis: nugalėjus V.Putino režimą Baltarusijos deokupacija bus esminė sąlyga
16:12
Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis sako, kad nugalėjus Kremliaus režimą, vienas iš pagrindinių reikalavimų bus Baltarusijos deokupacija ir tuomet ši valstybė galės žengti europinės integracijos keliu.
„Kai mes nugalėsime Putiną, Baltarusijos deokupacija bus vienas iš esminių reikalavimų ir sąlygų. Rusija turi pasitraukti iš Baltarusijos, kuri dabar tiesiog yra okupuota šalis. Mes padarysime viską, kad taip įvyktų“, – teigė Ž.Pavilionis.
Pasak jo, taip nutikus, Baltarusijai bus sudarytos sąlygos „eiti Ukrainos keliu į Europą“.
Plačiau skaitykite ČIA.