„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
06 10 /06 11 00:06

Karas Ukrainoje. Rusai užėmė Ivanivskę netoli Časiv Jaro

Naujausias žinias apie karą Ukrainoje skaitykite žemiau.
Rusijos kariai
Rusijos kariai / „Scanpix“/AP nuotr.

Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.

Tiesiogiai  30 s.
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

Žiniasklaida: A.Merkel žinojo apie klastingus V.Putino planus, bet tylėjo

17:50

Nord Stream/Koliažas
Nord Stream/Koliažas

Buvusi Vokietijos kanclerė Angela Merkel sakė, kad nėra pagrindo manyti, jog Kremlius apribos tiekimą dujotiekiu „Nord Stream-1“. Tačiau iš tiesų ji žinojo, kad Rusija gali bandyti šantažuoti Europą pradėdama tiesti didelį dujotiekį, tačiau šią informaciją slėpė, pranešė „The Telegraph“, remdamasis Vokietijos laikraščiu „Handelsblatt“.

Žurnalistų teigimu, dujotiekis „Nord Stream 2“ buvo skirtas padvigubinti rusiškų dujų srautą tiesiai į Vokietiją, tačiau jis sukėlė daug diskusijų dėl pavojaus Ukrainai. Kritikai baiminosi, kad tiekdama dujas tiesiogiai į Europą Rusija gali atimti iš Ukrainos ekonomikos tranzito mokesčius.

Po to, kai buvo išsakytas šis susirūpinimas, o dujotiekis tuo metu laukė kitų reguliavimo institucijų patvirtinimo, Rusija pradėjo mažinti dujų tiekimą savo dujotiekiu „Nord Stream 1“, kuriuo dujos iš Rusijos taip pat buvo tiekiamos į Vokietiją.

Paskutiniais savo kadencijos mėnesiais 2021 m. Vokietijos kanclerė A.Merkel teigė, kad nėra pagrindo manyti, jog Rusija riboja dujų tiekimą. Tačiau, remiantis konfidencialiais dokumentais, su kuriais susipažino laikraštis, Ekonomikos ministerija įspėjo, kad Rusija „labai lėtai“ pildo dujų saugyklas ir kad pasikliovimas Kremliumi dėl dujų gali turėti „dramatiškų pasekmių“, nurodo autoriai.

Tai buvo daroma nepaisant to, kad Jungtinės Valstijos ir Europos sąjungininkės ne kartą kritikavo projektą. Tuo pat metu Vokietija Kremliui pareiškė, kad susitarimo, pagal kurį rusiškos dujos turi būti transportuojamos per Baltijos jūrą, sąlyga yra tolesnis sausumos vamzdynų per Ukrainą naudojimas. Tačiau po susitikimo su buvusiu Vokietijos kancleriu Gerhardu Schroederiu, tapusiu „Gazprom“ lobistu, Ekonomikos ministerijos dokumentuose buvo perspėta, kad bendrovė „negali būti verčiama“ tai daryti.

Žaliųjų parlamento narys Felixas Banaszakas paragino atlikti viešą tyrimą ir pavadino „Nord Stream 2“ „didžiausia ekonomine, energetine ir užsienio politikos nesėkme nuo pat federacinės respublikos įkūrimo“.

Rusai užėmė Ivanivskę netoli Časiv Jaro

00:06

Rusijos okupacinės pajėgos pasistūmėjo į priekį Rytų Ukrainoje ir užėmė Ivanivskę Donecko srityje.

Apie tai praneša projektas „DeepState“. Pažymima, kad okupantai taip pat pasistūmėjo prie Novopokrovskės ir Staromajorskės.

„Priešas pasistūmėjo prie Novopokrovskės, Staromajorskės ir užėmė Ivanivskę“, – sakoma pranešime.

Oficialaus patvirtinimo apie tai, kad rusai užgrobė Ivanivskę, kol kas nėra.

Atstumas nuo Ivanivskės iki Časiv Jaro yra mažiau nei 10 kilometrų.

Ukraina atskleidė Novošachtinsko naftos perdirbimo gamyklos atakos detales

23:02

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas patvirtino, kad smogta Novošachtinsko naftos perdirbimo gamyklai, esančiai Rusijos Rostovo srityje.

„Ukrainos gynybos pajėgos toliau metodiškai naikina Rusijos Federacijos naftos perdirbimo pramonę. Birželio 5 d. mūsų daliniai ukrainiečių gamybos priemonėmis sėkmingai atakavo Novošachtinsko naftos produktų perdirbimo gamyklą, esančią Rostovo srityje“, – sakoma pranešime.

Pažymima, kad, Ukrainos žvalgybos duomenimis, dėl atakos Rusija neteko 1,5 mln. tonų naftos ir naftos produktų, kurių vertė yra apie 540 mln. dolerių.

„The Telegraph“: Ukraina žemina V.Putiną, nebaudžiamai pažeisdama vieną raudoną liniją po kitos

21:23

Karas Ukrainoje beveik kasdien atneša naujų pažeminimų Rusijos imperiniam išdidumui. Naujausio naikintuvo SU-57 sunaikinimas ir smūgiai JAV ginklais Rusijos teritorijoje – naujausi to pavyzdžiai, rašo britų dienraštis „The Telegraph“.

Publikacijoje pažymima, kad Kremlius mėgsta užbraukinėti „raudonąsias linijas“, kurių peržengimas esą sukels skaudžių pasekmių. Viena iš tokių linijų buvo JAV ginklų panaudojimas smūgiams į Rusijos teritoriją.

Neseniai Ukraina tą raudonąją liniją peržengė. Ir už tai nebuvo sulaukta jokios bausmės, išskyrus abejotinus Dmitrijaus Medvedevo pareiškimus „Telegram“. Be to, dėl šių smūgių Ukraina įgijo didelį taktinį pranašumą gindama pasienio teritorijas.

„AFP“/„Scanpix“/Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas
„AFP“/„Scanpix“/Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas

Bepiločio orlaivio smūgis Achtubinsko aerodromui Astrachanės srityje, kurio metu buvo sunaikintas penktos kartos naikintuvas SU-57, buvo dar vienas Rusijos pažeminimas. Ir net ne dėl to, kad Rusija nesugeba apginti savo objektų giliai už fronto linijos.

„SU-57 yra pats moderniausias iš naujųjų Rusijos projektų. Tai dar vienas Putino pažeminimas po Charkivo puolimo sužlugdymo. Leisdamas pažeisti šią „raudonąją liniją“ ir nesiimdamas jokių eskalacijos ar atsakomųjų veiksmų, Putinas pademonstravo savo silpnumą“, – rašo „The Telegraph“.

Suomija teigia įtarianti Rusiją pažeidus jos oro erdvę

20:52

Suomija pirmadienį pareiškė įtarianti, kad Rusijos karinis orlaivis pažeidė šalies oro erdvę Suomijos įlankoje.

Praėjusiais metais Suomijai įstojus į NATO, santykiai tarp kaimyninių šalių, turinčių 1340 km sieną, vis prastėja.

Įtariama, kad į Suomijos oro erdvę buvo įsibrauta pirmadienio rytą netoli Lovisos miesto, esančio už mažiau nei 90 km į rytus nuo sostinės Helsinkio, Suomijos įlankos pakrantėje, sakoma Šiaurės šalies gynybos ministerijos pranešime.

„Scanpix“/AP nuotr./Suomijos vėliava
„Scanpix“/AP nuotr./Suomijos vėliava

Pasak ministerijos, orlaivis Suomijos oro erdvėje išbuvo apie dvi minutes ir giliausiai į šalies teritoriją įskrido 2,5 kilometro.

„Šį įtariamą teritorinį pažeidimą vertiname rimtai ir pradėjome tyrimą“, – pareiškime teigė Suomijos gynybos ministras Antti Hakkanenas.

Pareiškime teigiama, kad Suomijos sienos apsaugos tarnyba atlieka preliminarų tyrimą ir pateiks daugiau informacijos, kai jis bus baigtas.

2022-ųjų rugpjūtį Suomija pareiškė mananti, kad du Rusijos naikintuvai įskrido į jos oro erdvę, taip pat virš Suomijos įlankos.

Gruodžio viduryje Šiaurės šalis uždarė savo rytinę sieną po to, kai ankstesniais mėnesiais beveik 1 tūkst. nelegalių migrantų atvyko į jos pasienio su Rusija kontrolės punktus.

Helsinkis teigė, kad prieglobsčio prašytojų antplūdį organizavo pati Rusija. Maskva šį kaltinimą neigė.

Dėl biurokratinių kliūčių atsistatydina už Ukrainos atstatymą atsakingas pareigūnas

19:51

Už Ukrainos atstatymą atsakingas pareigūnas, žinomas dėl prieš dešimtmetį Kyjive vykusių prodemokratinių mitingų organizavimo, pirmadienį paskelbė atsistatydinantis, o priežastimi nurodė biurokratines kliūtis ir draudimą keliauti.

Mustafa Najemas Ukrainoje pagarsėjo 2013 metais, kai telkė mitingus prieš tuometinio Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus sprendimą stabdyti integracijos derybas su Europos Sąjunga.

Po protestų V.Janukovyčius galiausiai buvo nuverstas ir prasidėjo kova su Kremliaus remiamais separatistais Ukrainos rytuose, kuri tęsėsi iki Rusijos plataus masto invazijos 2022-ųjų vasarį.

42-ejų M.Najemas nuo praėjusių metų sausio vadovavo pagrindinei šalies atstatymo organizacijai – Ukrainos valstybinei atstatymo ir infrastruktūros plėtros agentūrai.

Tačiau pirmadienį jis paskelbė, kad atsistatydina iš šių pareigų dėl „nuolatinio prieštaravimo, pasipriešinimo ir dirbtinių kliūčių kūrimo“ jo vadovaujamos agentūros darbui.

„Sprendimą priėmiau savarankiškai dėl sisteminių kliūčių, kurios neleidžia man veiksmingai vykdyti savo pareigų“, – rašė jis pranešime socialiniuose tinkluose.

M.Najemas teigė, kad buvo sumažintas agentūros biudžetas, projektus stabdė per didelis popierizmas, buvo apkarpyti jo kolegų atlyginimai.

„Visa tai neigiamai veikia šalies gynybinius pajėgumus, krovinių logistiką, svarbiausios infrastruktūros apsaugą ir mūsų prekių eksportą“, – sakė jis.

M.Najemas taip pat tiesiogiai apkaltino Ukrainos ministrą pirmininką Denysą Šmyhalį neleidus jam šią savaitę vykti į Vokietiją, kur vyks konferencija dėl Ukrainos atstatymo.

Sprendimas priimtas po to, kai praėjusį mėnesį buvo atleistas šalies infrastruktūros ministras.

Rusai smogė Charkivui ir Chersonui: žuvo vienas, buvo sužeisti dar keturi žmonės

18:54

AFP/„Scanpix“ nuotr./Chersonas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Chersonas

Per Rusijos atakas Ukrainoje pirmadienį žuvo vienas ir buvo sužeisti dar keturi žmonės, įskaitant 102 metų moterį, pranešė ukrainiečių pareigūnai.

Charkivo srities gubernatorius Olehas Synjehubovas platformoje „Telegram“ pranešė, kad Derhačuose nuo rusų bombos žuvo vienas civilis, o dar du buvo sužeisti.

Chersono srities gubernatorius Oleksandras Prokudinas nurodė, kad rusai taip pat smogė namui Chersono mieste. Pareigūno pranešime „Telegram“ sakoma, kad buvo sužeista ir hospitalizuota 102 metų moteris. 

Tuo metu Nikopolyje per rusų drono smūgį buvo sužeistas 45 metų vyras, „Telegram“ nurodė Dnipropetrovsko srities gubernatorius Serhijus Lysakas.

Žiniasklaida: A.Merkel žinojo apie klastingus V.Putino planus, bet tylėjo

17:50

Nord Stream/Koliažas
Nord Stream/Koliažas

Buvusi Vokietijos kanclerė Angela Merkel sakė, kad nėra pagrindo manyti, jog Kremlius apribos tiekimą dujotiekiu „Nord Stream-1“. Tačiau iš tiesų ji žinojo, kad Rusija gali bandyti šantažuoti Europą pradėdama tiesti didelį dujotiekį, tačiau šią informaciją slėpė, pranešė „The Telegraph“, remdamasis Vokietijos laikraščiu „Handelsblatt“.

Žurnalistų teigimu, dujotiekis „Nord Stream 2“ buvo skirtas padvigubinti rusiškų dujų srautą tiesiai į Vokietiją, tačiau jis sukėlė daug diskusijų dėl pavojaus Ukrainai. Kritikai baiminosi, kad tiekdama dujas tiesiogiai į Europą Rusija gali atimti iš Ukrainos ekonomikos tranzito mokesčius.

Po to, kai buvo išsakytas šis susirūpinimas, o dujotiekis tuo metu laukė kitų reguliavimo institucijų patvirtinimo, Rusija pradėjo mažinti dujų tiekimą savo dujotiekiu „Nord Stream 1“, kuriuo dujos iš Rusijos taip pat buvo tiekiamos į Vokietiją.

Paskutiniais savo kadencijos mėnesiais 2021 m. Vokietijos kanclerė A.Merkel teigė, kad nėra pagrindo manyti, jog Rusija riboja dujų tiekimą. Tačiau, remiantis konfidencialiais dokumentais, su kuriais susipažino laikraštis, Ekonomikos ministerija įspėjo, kad Rusija „labai lėtai“ pildo dujų saugyklas ir kad pasikliovimas Kremliumi dėl dujų gali turėti „dramatiškų pasekmių“, nurodo autoriai.

Tai buvo daroma nepaisant to, kad Jungtinės Valstijos ir Europos sąjungininkės ne kartą kritikavo projektą. Tuo pat metu Vokietija Kremliui pareiškė, kad susitarimo, pagal kurį rusiškos dujos turi būti transportuojamos per Baltijos jūrą, sąlyga yra tolesnis sausumos vamzdynų per Ukrainą naudojimas. Tačiau po susitikimo su buvusiu Vokietijos kancleriu Gerhardu Schroederiu, tapusiu „Gazprom“ lobistu, Ekonomikos ministerijos dokumentuose buvo perspėta, kad bendrovė „negali būti verčiama“ tai daryti.

Žaliųjų parlamento narys Felixas Banaszakas paragino atlikti viešą tyrimą ir pavadino „Nord Stream 2“ „didžiausia ekonomine, energetine ir užsienio politikos nesėkme nuo pat federacinės respublikos įkūrimo“.

NATO karius aprūpinančioje Lenkijos gynybos pramonės gamykloje driokstelėjo sprogimas ir įsiplieskė gaisras

17:31

Socialinių tinklų nuotrauka/Ugniagesiai Lenkijoje
Socialinių tinklų nuotrauka/Ugniagesiai Lenkijoje

Pirmadienį ryte Lenkijos radijas RMF pranešė, kad Skaržynsko Kamenoje esančioje „Mesko“ gamykloje įvyko sprogimas, sukėlęs gaisrą. Per incidentą žuvo žmogus. Teigiama, kad ši įmonė gamina užsakymus Lenkijos ginkluotės grupei ir aprūpina NATO karius.

Bendrovės „Mesko“ prezidentė Elžbieta Šreniawska patvirtino, kad sprogimas įvyko prieš kelerius metus pradėtame eksploatuoti raketinio kuro centre. Tuo metu viduje buvo du žmonės, vienas iš jų žuvo – 59 metų gamyklos darbuotojas. Į įvykio vietą atvyko ugniagesiai ir policija, kurie, prižiūrimi prokuroro, išsamiai tiria įvykio aplinkybes.

Prisijungė kontržvalgyba

„Apie 11 val. gavome pranešimą apie gaisrą „Mesko" gamyklos teritorijoje. Paaiškėjo, kad ugnis apėmė sandėlio pastatą, kuriame buvo laikomas kuras. Dėl šio įvykio žuvo 59 metų gamyklos darbuotojas“, – interviu televizijai TVN24 tvirtino vietovės policijos atstovas spaudai komisaro padėjėjas Jarosławas Gwóźdźas.

Plačiau skaitykite ČIA.

Ukrainos oro pajėgos dalį F-16 gali laikyti užsienyje, kad apsaugotų juos nuo rusų smūgių

17:12

„Cover Images“/„Scanpix“/Naikintuvai F-16
„Cover Images“/„Scanpix“/Naikintuvai F-16

Ukraina dalį naikintuvų F-16, kuriuos turi gauti iš sąjungininkių Vakaruose, gali nuspręsti laikyti užsienio bazėse, kad apsaugotų juos nuo Rusijos smūgių, pirmadienį sakė Ukrainos kariuomenės aukšto rango pareigūnas.

Belgija, Danija, Nyderlandai ir Norvegija įsipareigojo suteikti Ukrainai daugiau kaip 60 JAV pagamintų naikintuvų F-16, kad padėtų ukrainiečiams atremti Rusijos atakas. Šiuo metu Ukrainos pilotai mokomi valdyti šiuos karo lėktuvus, kurie bus pristatyti vėliau šiemet.

Ukrainos karinių oro pajėgų aviacijos vadas Serhijus Holubcovas teigė, jog „kažkiek orlaivių bus laikomi saugiose oro bazėse už Ukrainos ribų, kad į juos nebūtų taikomasi“.

JAV vyriausybės finansuojamam „Laisvosios Europos radijui/Laisvės radijui“ (Radio Free Europe/Radio Liberty, RFE/RL) jis teigė, kad užsienyje laikomais F-16 galėtų būti pakeisti sugadinti naikintuvai, kol šie bus remontuojami, taip pat ukrainiečių pilotams užsienyje apmokyti.

„Tokiu būdu visada galėsime turėti tam tikrą galimų naudoti orlaivių skaičių, atitinkantį mūsų turimų pilotų skaičių, – sakė S.Holubcovas. – Jei bus daugiau pilotų, Ukrainoje bus daugiau orlaivių.“

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas perspėjo, kad Maskva gali apsvarstyti galimybę smogti NATO šalių objektams, jei juose bus dislokuota kare Ukrainoje naudojamų naikintuvų.

Veiklą pradeda JAV ir Lenkijos grupė, padėsianti Ukrainai kovoti su Rusijos dezinformacija

17:10

Andre M. Chang / ZUMAPRESS.com
Andre M. Chang / ZUMAPRESS.com

Jungtinės Valstijos pirmadienį paskelbė, kad Lenkijos sostinėje veiklą pradeda grupė, kurios pagrindinis tikslas – padėti Ukrainai kovoti su Rusijos dezinformacija. 

Kaip pranešė JAV valstybės departamento Pasaulinės veiklos centras (Global Engagement Center, GEC), Vašingtonas kartu su Varšuva įsteigė Ukrainos ryšių grupę, kad „padėtų Ukrainai kovoti su Rusijos agresija informacinėje erdvėje“.

Lenkų pareigūnai ne kartą yra sakę, kad Lenkija taip pat yra Rusijos slaptųjų tarnybų sabotažo ir kitų ardomųjų priemonių taikinys.

JAV valstybės departamentas nurodė, kad naujoji grupė suburs sąjungininkus koordinuoti pranešimų, remti tikslios informacijos apie plataus masto Rusijos invaziją, stiprinti Ukrainos pozicijų ir atskleisti Kremliaus manipuliavimo informacija.

Priduriama, jog Kremlius „nuolat naudojasi melu ir manipuliacijomis, kad pateiktų melagingų pretekstų savo nepateisinamai invazijai, nuslėptų savo karo tikslus ir bandytų palaužti pasaulinį solidarumą su Ukrainos žmonėmis“.

Kitas atnaujinimas po   30 s.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“